
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Jak se chrání rostliny?
Rostliny a zvířata sdílejí podobné biochemické cesty a signalizační systémy, což může vysvětlit, proč je tolik fytoživin prospěšných i pro naše těla.
Rostliny vedou klidný způsob života. Většina z nás považuje rostliny spíše za předměty než organismy, a protože se rostliny nemohou pohybovat, používají úplně jiný způsob, jak uniknout tomu, co je ohrožuje. Rostliny vnímají a dynamicky reagují na řadu podnětů, ať už je to chemická koncentrace látek ve vzduchu, půdě či vodě, reagují na dotyk, pohyb, vibrace, patogeny, predátory a světlo. Jakým způsobem reagují? Jedná se o bioochemickou odpověď. V podstatě si vytvoří celou řadu látek, které jim pomáhají vypořádat se s vzniklými hrozbami.
Pokud nám je horko, můžeme se schovat ve stínu. Ale pokud je horko rostlinám, je to horší – ony samy vytvářejí stín! Složitost reakce na zátěž je u rostlin výraznější než u zvířat. Rostliny a jejich reakce na stres se vyvíjely po dlouhá období. Vytvořily si celou „chemickou laboratoř“ ochranných látek, z nichž některé mohou obdobně chránit i ty, kdo rostliny konzumují.
Jak je možné, že ty nejkvalitnější hrozny, pokud jde o zdravotní přínos, často vyrůstají na suché, nehostinné půdě vystavené slunci? Podobně i jahody vyrostlé za sucha mají více antioxidantů a fytonutrientů. U běžně konzumovaných potravin, jako salátu a ovoce, může být jejich nutriční hodnota zvýšena stresem, který rostliny zažívají při nedostatku slunce, tepla, vody či živin. Proč jsou stresované rostliny často ty nejzdravější?
Jednu dobu jsme se domnívali, že k řešení stejných problémů používají stejný postup. Studie totiž naznačují, že rostliny a zvířata z velké části mají stejné molekulární dráhy reagující na stres, takže je možné, že molekuly syntetizované rostlinami, mohou být účinné také u lidí. Rostliny mají DNA; lidé mají rovněž DNA. UV záření ze slunečního světla může poškodit DNA v rostlinách a stejným způsobem, tvorbou volných radikálů, může poškodit i naši DNA. Rostliny mají systém tvorby těchto složitých antioxidantů, a místo toho, aby si živočichové hledali vlastní způsob, mohou si jen převzít tyto antioxidanty z rostlin a využít je pro stejný účel.
Bakterie napadají nás i rostliny. Například pokud tato houba nechce být napadena bakterií, vytvoří si molekulu nazvanou „penicilin“ – a my ho pak máme zdarma k dispozici! No to je přece milá houbička!
Když se rostliny nakazí, produkují aspirin, a ten ostatně může být při infekci užitečný i nám. Rostlinám se hojí rány a lidem také, a to za pomoci podobných signalizačních systémů pro mastné kyseliny. Je stále více zřejmé, že se rostliny a zvířata liší méně, než jsme si původně mysleli, pokud jde o to, jak reagujeme. Sdílíme podobu mastných kyselin, bílkovin, steroidů, neurotransmiterů, volných radikálů, oxidu dusnatého, dokonce i růstového hormonu rostlin.
V jistém smyslu tedy otevíráme domácí přírodní lékárnu, když z lednice vyndáme box se zeleninou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- JC Schultz. Shared signals and the potential for phylogenetic espionage between plants and animals. Integr Comp. Biol. 2002 42(3):454 – 462.
- S Kotak, J Larkindale, U Lee, P von Koskull-Döring, E Vierling, KD. Scharf. Complexity of the heat stress response in plants. Curr Opin Plant Biol. 2007 10(3):310 – 316.
- S Salvioli, E Sikora, EL Cooper, C Franceschi. Curcumin in cell death processes: A challenge for CAM of age-related pathologies. Evid Based Complement Alternat Med. 2007 4(2):181 – 190.
- PL Hooper, M Tytell, L Vígh. Xenohormesis: Health benefits from an eon of plant stress response evolution. Cell Stress Chaperones. 2010 15(6):761 – 770.
- K Ohnishi, S Ohkura, E Nakahata, A Ishisaka, Y Kawai, J Terao, T Mori, T Ishii, T Nakayama, N Kioka, S Matsumoto, Y Ikeda, M Akiyama, K Irie, A Murakami. Non-specific protein modifications by a phytochemical induce heat shock response for self-defense. PLoS ONE. 2013 8(3):e58641.
- T Kushiro, E Nambara, P McCourt. The key to signalling. Nature. 2003 422(6928):122.
Images thanks to Noodles and Beef via flickr, purzen via OpenClipArt, and Bios and Miansari66 via Wikimedia
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
