Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak si zachovat čich
Ztráta čichu může mít vážné následky.
Na základě studie na téměř 2 000 lidech náš čich s věkem upadá, podobně jako zrak a sluch. Asi čtvrtina Američanů nad 50 let trpí čichovou dysfunkcí, mají potíže identifikovat pachy. Tento podíl vystoupá až na polovinu ve věku mezi 65 a 80 lety a na 80 % u lidí nad 80 let. A to platilo před COVID-19, který postihl čich téměř 50 % pacientů. Obvykle to bylo dočasné, nicméně až 15 % pacientů s covidem bez hospitalizace pociťovalo problémy s čichem i tři a více měsíců poté. A známe i případy, kdy potíže přetrvávají roky.
Jak vám může povědět kdokoliv s obyčejným zánětem dutin, když přijdete o čich, přijdete i o většinu chuti. 75 a 95 % toho, co vnímáme jako chuť, vlastně zastupuje čich. Velmi názornou ukázku poskytl případ vojáků z alžírské války, kterým byly uříznuty jazyky. Kupodivu hlásili jen malou ztrátu vnímáni chuti jídla a pití.
Pokud ztráta čichu vede ke ztrátě chuti, jak lehce by se hubnulo! Taková byla ostatně myšlenka za vývojem „nového nosního aparátu“ z nepříjemných silikonových trubiček, které si máte zavést do nosu, abyste vypnuli čichové receptory. Výzkumníci zaznamenali pokles preference sladkých jídel a nápojů i hubnutí. Ovšem pouze u mladších dospělých. Nejspíše proto, že čich starších dospělých byl již předtím narušený. Když vám vše připadá chuťově mdlé, možná nesníte tolik koblih. Nevýhodou však je, že lidé se zhoršeným čichem více solí.
Starší jedinci potřebují dvakrát až třikrát více soli než mladší lidé pro dosažení stejně slané chuti. Není divu, že celoživotní riziko rozvoje vysokého krevního tlaku může přesáhnout 90 %.
Co můžeme udělat pro uchování svého čichu do stáří? Okolní znečištění vzduchu je spojeno s čichovou dysfunkcí. Tím by se dalo vysvětlit, proč nosní biopsie obyvatel Mexico City, živých i mrtvých osob, ukázaly více lézí a zánětlivých změn než u lidí žijících ve městech s nízkým znečištěním. Ne vždy si vybíráme, kde žijeme. Rozhodně však existuje přímý zdroj znečištění vzduchu spojený se ztrátou čichu, kterého se můžeme záměrně vyvarovat: cigaretový kouř.
Ztráta čichu může mít vážné následky, například nezaznamenání úniku plynu, kouře nebo zkažené potravy. Pokud jste přišli o čich a používáte doma zemní plyn, zvažte prosím pořízení detektoru plynu. Co se týče přímého postižení, tak většina zasažených lidí si ani není vědoma, že jim čich dobře neslouží, ani po přímém dotazu. Téměř 8 z 10 seniorů se ztrátou čichu si myslí, že je jejich čich normální.
Ovšem ztráta sluchu je celosvětově považována za velkou příčinu zdravotního znevýhodnění a řadí se mezi nejčastější chronické potíže postihující starší dospělé. Až příliš dlouhou dobu byla podle zprávy National Academy of Medicine ztráta sluchu „odsouvána na vedlejší kolej zdravotní péče.“ Ti z vás, kteří chtějí vědět více, se mohou podívat na mou videosérii začínající "Ztrátě sluchu ve stáří lze předejít". Následuje video o užitečném doplňku stravy a video o úpravě stravy, která může taktéž pomoci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org