Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak špatná je nemocniční strava?
Co mohou nemocnice říci na to, že podávají lidem jídla, která se zdají být navržena tak, aby inspirovala k opakovaným návštěvám?
Nemocniční strava potřebuje revoluci. Překvapilo mě, že většina nemocničních jídel, která se podávají v nemocnicích, nemusí splňovat žádné národní výživové normy pro zdravou výživu. A skutečně, analýza výživové hodnoty jídel podávaných pacientům ve fakultních nemocnicích zjistila, že mnohá z nich nesplňují výživová doporučení. „Varování,“ zněl titulek „Nemocniční strava škodí zdraví“.
Na obranu nemocnic napsala registrovaná dietoložka, že minimálně více než polovina nemocnic splňuje alespoň nadpoloviční většinu doporučení. A hele, stejně jsou tak přísná. Trochu vajec a mléčných výrobků, a mohli byste své limity přečerpat. „Provokativní závěry [jejich analýzy] vedou média a veřejnost pouze k závěru, že jsme banda tupců, kteří nerozumí vztahu mezi výživou a prevencí nemocí.“
No, když bílý plášť sedí…
Podívejte se, utrácíme jmění za školení lékařů; takže byste si mysleli, že bychom mohli dotáhnout do konce některé z nejjednodušších věcí, jako je jídlo. „Správná strava je pro obnovení zdraví stejně nezbytná jako cokoli jiného a je pošetilé předstírat, že není v silách naší profese to změnit.“ To je věta napsaná před 75 lety.
A přesto se objevuje odpor. „Možná bychom si měli položit otázku, zda 'zdravá strava' podávaná bezmocnému pacientovi během dvou až desetidenního pobytu v nemocnici prospívá někomu nebo něčemu jinému než dietologovu pocitu 'konání dobra',“ reagoval jeden lékař a dodal, že mu vždy vadí, když jsou pacienti ochuzeni o vytoužené ranní vajíčko, protože jim byla nařízena „zdravá“ strava. Vždyť co je to pár dní trochu srdci neprospěšné diety v celkovém schématu věcí?
Ale je to zpráva, kterou vysíláme. „Přítomnost potravin na [nemocničním] tácu vysílá pacientům zprávu o tom, co je pro ně zdravé a přijatelné jíst,“ odpověděli výzkumníci, kteří provedli analýzu nemocničních potravin. „Stále si nedokážeme představit lepší místo nebo příležitost, jak dát příklad správné výživy, než když jsou pacienti v nemocnicích.“
Koneckonců veřejné školy v Kalifornii zakázaly prodej limonád již před více než deseti lety. Proč ne v dětských nemocnicích? Ve studii kalifornských zdravotnických zařízení sloužících dětem by tři čtvrtiny potravin a nápojů nebyly ve školách povoleny. Mluvíme o limonádách a sladkostech. Mít ve zdravotnických zařízeních nezdravé výrobky a vidět personál, jak tyto výrobky konzumuje, je v rozporu s hyperkritickými informacemi o výživě a zdraví, které mohou děti dostávat od zdravotníků.
V jídelníčcích dospělých obsahovala téměř všechna jídla nadbytek soli, přičemž 100 % denních menu překračovalo doporučení Americké kardiologické asociace (American Heart Association) nepřekračovat 1500 mg sodíku denně. To znamená, že jídla nabízená pacientům mohou ve skutečnosti přispívat ke zhoršení právě těch stavů, které je mohly přivést k hospitalizaci.
Kdyby se však nemocnice držely doporučených limitů soli, jídlo by nechutnalo tak dobře, odpověděl jeden z vedoucích pracovníků Salt Institute, na což výzkumníci reagovali: Chutná stejně dobře? Mluvíme o nemocničním jídle - nechutná dobře bez ohledu na to, kolik soli do něj dáte.
Přinejmenším bychom měli připravovat všechna jídla s nízkým obsahem sodíku a pak, pokud si budou chtít přidat sůl, je to jejich volba. Pokud chtějí, aby je někdo vozil na kolečkách na parkoviště a kouřil, je to jejich věc, ale neměli bychom lidem třikrát denně foukat cigaretový kouř do pokoje, ať chtějí, nebo ne. Zajímavé je, že studie naznačují, že když si jedinec může jídlo podle chuti osolit, málokdy ho přidá tolik, kolik je často v jídle přibaleno. Podívejte se na to. Převeďte lidi na stravu s nízkým obsahem sodíku a jistě, budou více používat solničku, ale celkově se jejich příjem soli výrazně sníží. A účastníci studie tvrdili, že jídlo chutná stejně slaně, protože sůl přidaná na povrch potravin je slanější. Ale když vám nemocniční jídlo přinesou předem nasolené až po okraj, hospitalizovaní pacienti možná ani nemají možnost konzumovat zdravější množství.
Na obranu svého nezdravého jídla jeden z poskytovatelů nemocničního stravování vysvětlil, že prostě dávají lidem to, co chtějí. Opravdu budeme lidem, kteří procházejí těžkým obdobím, odpírat jakoukoli malou útěchu, kterou mohou dostat?
To je jeden z důvodů, proč tento ředitel kliniky posílá pacientům s rakovinou tyčinky a zmrzlinu. Víte, co dalšího by mohlo pomoci zbavit se stresu? Pěkně dlouhé potáhnutí z cigarety. „Tady máš, Timmy, zkus tohle.“ Nemocnice dříve prodávaly cigarety především kvůli „pohodlí pacientů“. „Nemyslím si, že bych mohl platícímu pacientovi upřít právo na cigaretu,“ řekl jeden správce, „budu muset trvat na tom, abychom měli v nemocnici automaty na cigarety, jako službu pacientovi.“
Někteří však vyslovili radikální návrh, že by se tabákové výrobky v nemocnici neměly prodávat. A to nebylo z padesátých let, ale z let osmdesátých. Přesto se o ironii, že nemocnice umožňují prodej hlavní příčiny nemocí a úmrtí, kterým lze v této zemi předcházet, v lékařské literatuře mluvilo jen zřídka, a obzvlášť ironické je, že kouření bylo samozřejmě povoleno v lékařských salonech.
Ke cti amerických nemocnic však slouží, že v polovině devadesátých let prošel zákaz kouření na pracovišti prvním průmyslovým zákazem. Nuže, nyní „[nemocnice] mají opět příležitost převzít iniciativu a vytvořit prostředí pro stravování, které je v souladu s jejich posláním léčit nemocné a podporovat zdraví. Prostým podáváním potravin, které splňují národní výživové normy, budou naše nemocnice jednat v nejlepším zájmu zdraví svých pacientů i svých zaměstnanců a nepochybně se opět stanou lídry v probíhajícím dialogu o tom, jak zlepšit zásobování potravinami, což následně zlepší zdraví nás všech.“
Přísné protikuřácké předpisy byly často kritizovány jako příliš tvrdé, jako by nemoci a předčasná úmrtí způsobená kouřením byly snadnější. Myslíte si, že moje paralela s kouřením a dietou je hyperbola? Tak hádejte co. Dnes už hlavní příčinou nemocí a úmrtí, kterým lze předcházet, v této zemi není tabák. Hlavní příčinou úmrtí v Americe je nyní americká strava. V nemocnicích ve Spojených státech se denně podávají miliony jídel pacientům a mají optimální předpoklady pro to, aby byly vzorem zdravé stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Walker C. Hospital food needs a revolution. Paediatr Nurs. 2010;22(9):3.
- Moran A, Lederer A, Johnson Curtis C. Use of Nutrition Standards to Improve Nutritional Quality of Hospital Patient Meals: Findings from New York City's Healthy Hospital Food Initiative. J Acad Nutr Diet. 2015;115(11):1847-54.
- Singer AJ, Werther K, Nestle M. The nutritional value of university-hospital diets. N Engl J Med. 1996;335(19):1466-7.
- Bowman L. Warning: hospital food bad for health. San Francisco Examiner. November 9, 1996. A-7.
- Porter C. Hospital food. N Engl J Med. 1997;336(17):1262.
- Kidd M. Simple stuff. CMAJ. 2010;182(15):1696.
- Who should feed the sick? Lancet. 1945;245(6332):19-20.
- Hanauer L. Hospital food. N Engl J Med. 1997;336(17):1261.
- Sriram K, Ramasubramanian V, Meguid MM. Special postoperative diet orders: Irrational, obsolete, and imprudent. Nutrition. 2016;32(4):498-502.
- Fellers RB. Should hospital diets meet the dietary guidelines for healthy persons? J Am Diet Assoc. 1998 Dec;98(12):1401-2.
- Wojcicki JM. Healthy hospital food initiatives in the United States: time to ban sugar sweetened beverages to reduce childhood obesity. Acta Paediatr. 2013;102(6):560-1.
- Lawrence S, Boyle M, Craypo L, Samuels S. The food and beverage vending environment in health care facilities participating in the healthy eating, active communities program. Pediatrics. 2009;123 Suppl 5:S287-92.
- Arcand J, Steckham K, Tzianetas R, L'Abbe MR, Newton GE. Evaluation of sodium levels in hospital patient menus. Arch Intern Med. 2012;172(16):1261-2.
- Bibbins-Domingo K. A call to our hospitals: please hold the salt!: comment on "evaluation of sodium levels in hospital patient menus". Arch Intern Med. 2012;172(16):1262-3.
- Satin M. Hospital salt. JAMA Intern Med. 2013;173(5):391-2.
- Beauchamp GK, Bertino M, Engelman K. Failure to compensate decreased dietary sodium with increased table salt usage. JAMA. 1987;258(22):3275-8.
- Shepherd R, Farleigh CA, Wharf SG. Limited compensation by table salt for reduced salt within a meal. Appetite. 1989;13(3):193-200.
- Jilcott Pitts S, Schwartz B, Graham J, et al. Best Practices for Financial Sustainability of Healthy Food Service Guidelines in Hospital Cafeterias. Prev Chronic Dis. 2018;15:E58.
- Chima CS. Should hospital diets meet the dietary guidelines for healthy persons?. J Am Diet Assoc. 1998;98(12):1400-2.
- Berman EJ, Richards JW Jr, Fischer PM, Creten DA. Tobacco in hospitals. JAMA. 1985;254(24):3420.
- Hospitals act to curb cigarette sales, smoking. New York Times. February 9, 1964.
- Ho AM. Reducing smoking in hospitals. A time for action. JAMA. 1985;253(20):2999-3000.
- Fee E, Brown TM. Hospital smoking bans and their impact. Am J Public Health. 2004;94(2):185.
- US Burden of Disease Collaborators, Mokdad AH, Ballestros K, et al. The State of US Health, 1990-2016: Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Among US States. JAMA. 2018;319(14):1444-72.