Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak víme, že cholesterol způsobuje srdeční onemocnění?
Co by se stalo, kdyby byla miminka po narození randomizována k celoživotně nízkým hladinám cholesterolu? To už víme, protože Matka příroda přesně to udělala! V tomto videu vám představím koncept zvaný Mendelovská randomizace.
Je dobře známo, že koronární ateroskleróza je chronické progresivní onemocnění, které začíná v raném věku a před tím, než pocítíte nějaké příznaky, se po celá desetiletí pomalu rozvíjí. Ovšem průměrný věk v studiích zabývajících se snižováním hladiny cholesterolu je 63 let, což znamená, že tito lidé byli celoživotně vystaveni působení LDL cholesterolu. Není tedy divu, že farmakoterapie obvykle snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o pouhých 20 % až 30 %.
Víme, že LDL, tzv. špatný cholesterol, hraje ústřední roli při vzniku, rozvoji a progresi našeho zabijáka číslo jedna. Více než 100 prospektivních studií zahrnujících více než milion lidí prokázalo, že osoby s vyšší hladinou LDL jsou vystaveny vyššímu riziku.
Zdá se být rozumné předpokládat, že pokud snížení hladiny cholesterolu později v životě může pomoci, potom udržování nízké hladiny LDL od raného věku může zabránit tomu, aby se naše tepny vůbec začaly zanášet. Ale pojďme to prozkoumat, abychom se nemuseli spoléhat na předpoklady.
Bylo by považováno za neetické provést kontrolovanou klinickou studii, ve které by mladí dospělí se zvýšenou hladinou cholesterolu v séru byli anebo nebyli po celou dobu svého života léčeni. Zrovna tak byste nemohli eticky provést studii, ve které byste polovinu mladých lidí přiměli kouřit, aby se prokázalo, zda kouření skutečně způsobuje rakovinu plic. Tady přichází ke slovu pozorovací studie. Můžete sledovat lidi, kteří již kouří, a porovnat míru jejich nemocnosti s těmi, kdo nekouří.
Bylo to jako před čtyřiceti lety, kdy prezident American Heart Association prosazoval, že bychom měli všichni přestat kouřit, i když nebyly provedeny žádné randomizované kontrolované studie. Podívejte se, lidé, kteří kouří, mají vyšší riziko srdečního záchvatu. Čím více kouříme, tím vyšší to riziko je, a poté, co přestaneme, naše riziko poklesne. Totéž lze říci o vysokém cholesterolu.
Pokud se podíváte na mladé muže ve věku 18 až 39 let, a budete je zkoumat po dobu až 34 let, hladina cholesterolu v mládí předpovídá dlouhodobé riziko srdečního onemocnění a smrti. Muži mezi 20. a 40. rokem života, kteří mají celkový cholesterol pod hodnotou 5,2 jednotek, mají podstatně delší očekávanou délku života – přibližně o 4 až 9 let více – než lidé s cholesterolem vyšším než 6,2.
Důkazy z observačních studií jsou však ovlivnitelné současně se vyskytujícími faktory. Strava převážně rostlinného původu, která sníží hladinu cholesterolu pod průměr, může našemu životu přidat roky bez ohledu na hladinu cholesterolu. V ideálním případě bychom měli dlouhodobou randomizovanou kontrolovanou studii.
Možná, že pro nás příroda jednu takovou připravila. Každý z nás při početí získá náhodný soubor genů od naší matky a otce, a některé z těchto genů mohou ovlivňovat hladinu cholesterolu. Stejně jako existují vzácné genetické mutace, které způsobují neobvykle vysoký cholesterol, existují vzácné genetické mutace, které vedou k neobvykle nízkému cholesterolu. Toto poskytuje ideální systém pro posouzení důsledků nízké hladiny LDL cholesterolu nezávisle na společně se vyskytujících faktorech stravy a životního stylu.
Dovolte mi, abych vám ukázal, co tím myslím. Přibližně 1 ze 40 Afroameričanů má mutaci, která snižuje jejich LDL cholesterol od hodnoty zhruba 3,3 k optimálnějším hodnotám. Tato skupina pro to ovšem nejedla zdravou stravu. Mají to v genech. Více než polovina z nich má vysoký krevní tlak, je mezi nimi spousta kuřáků a diabetiků, ale i tak měli lidé s geneticky nízkými hladinami LDL cholesterolu významné snížení výskytu srdečních onemocnění, a to i za přítomnosti všech těchto dalších rizikových faktorů. Jak je to významné? O kolik méně srdečních onemocnění? Jedná se asi o 88% snížení míry srdečních onemocnění.
Ohromující zjištění bylo, že riziko srdečních onemocnění u těchto osob se snížilo o více než 80 %; zatímco stejný pokles o 0,5 až 1 jednotku LDL způsobený léky snižuje riziko pouze o zhruba 30 %. Dává to ale smysl. Lidé s mutací měli takto nízkou úroveň cholesterolu po celý svůj život – nezačali užívat nějakou pilulku, když jim bylo 60 let.
Velikost dopadu dlouhodobě nízké koncentrace LDL cholesterolu pozorované v každé z těchto studií představuje trojnásobné snížení rizika srdečních onemocnění ve srovnání s lékovou terapií zahájenou později v životě. Je-li mezi vámi nějaký kolega výzkumník, podívejte se na hodnotu „p“. Museli byste provést trilion studií, abyste získali takový výsledek pouhou náhodou.
Proto je primární strategií prevence, která podporuje udržování co nejnižší hladiny LDL cholesterolu a to od co nejnižšího věku, a pokud si takto nízkou hladinu LDL cholesterolu udržíme během celého života, máme potenciál výrazně snížit riziko koronárních srdečních onemocnění. A právě to dokáže zdravá strava.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ference BA, Mahajan N. The role of early LDL lowering to prevent the onset of atherosclerotic disease. Curr Atheroscler Rep. 2013 Apr;15(4):312.
- Grundy SM. Early detection of high cholesterol levels in young adults. JAMA. 2000 Jul 19;284(3):365-7.
- Steinberg D, Grundy SM. The case for treating hypercholesterolemia at an earlier age: moving toward consensus. J Am Coll Cardiol. 2012 Dec 25;60(25):2640-2.
- Ference BA, Yoo W, Alesh I, Mahajan N, Mirowska KK, Mewada A, Kahn J, Afonso L, Williams KA Sr, Flack JM. Effect of long-term exposure to lower low-density lipoprotein cholesterol beginning early in life on the risk of coronary heart disease: a Mendelian randomization analysis. J Am Coll Cardiol. 2012 Dec 25;60(25):2631-9.
- Cohen JC, Boerwinkle E, Mosley TH Jr, Hobbs HH. Sequence variations in PCSK9, low LDL, and protection against coronary heart disease. N Engl J Med. 2006 Mar 23;354(12):1264-72.
- Chiuve SE, McCullough ML, Sacks FM, Rimm EB. Healthy lifestyle factors in the primary prevention of coronary heart disease among men: benefits among users and nonusers of lipid-lowering and antihypertensive medications. Circulation. 2006 Jul 11;114(2):160-7.
- Stamler J, Daviglus ML, Garside DB, Dyer AR, Greenland P, Neaton JD. Relationship of baseline serum cholesterol levels in 3 large cohorts of younger men to long-term coronary, cardiovascular, and all-cause mortality and to longevity. JAMA. 2000;284(3):311-8.
Image credit: Marty Gabel via flickr. Image has been modified.