Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak využít smysly řízenou sytost k hubnutí
Jak můžeme využít smyslově specifický pocit sytosti ve svůj prospěch?
Když jíte stejné jídlo stále znovu a znovu, navyknete si na něj a bude vám chutnat stále méně. Proto například desáté kousnutí do čokolády nechutná stejně dobře jako to první. Máme v sobě zakódovanou biologickou touhu střídat potraviny, slouží nám ke snadnějšímu pokrytí všech výživových potřeb. Touha je tak silná, že dokonce i představovaná konzumace sníží konzumaci skutečnou. Když někomu řeknete, ať si třeba představuje, že jí stále další a další kus sýru, tak jakmile mu dáte skutečný sýr, sní ho méně než člověk, který si předtím konzumaci sýru nepředstavoval.
Přivyknutí může být paradoxně důvodem, proč populární „mono diety“ jako je zelno-polévková a ovesná dieta, případně i koktejly nahrazující stravu, fungují. Umožňují lehčeji dietu dodržet a snížit hlad ve srovnání s konzumací méně restriktivní stravy.
Významná studie nazvaná „Index sytosti běžných potravin“, ve které byly testovány desítky potravin, stanovila vařené brambory jako vůbec nejvíce sytící potravinu. 240 kalorií z vařených brambor zasytilo, tedy utišilo hlad, lépe než stejné množství kalorií ze všech ostatních testovaných potravin. Žádná se jim ani nepřiblížila.
Bezpochyby sehrála roli nízká kalorická hustota brambor. Aby člověk přijmul 240 kalorií z brambor, musí do sebe dostat takřka 400 gramů. Třeba sušenek stačí pár kousků. A o tom to je. Jablek, hroznů nebo pomerančů však lidem museli podat ještě více, přesto každé toto ovoce bylo asi o 40 % méně sytící než brambory. Takže čistě bramborová dieta by pravděpodobně vyhrála první místo - za nejnudnější, nejmonotónnější, ale nejvíce sytící dietu.
Mono diety, při kterých se konzumuje jen jedna věc, jsou ukázkovým příkladem neudržitelné diety. A buďme za to rádi. Po nějakém čase mohou vést k vážným výživovým nedostatkům a třeba i oslepnutí z nedostatku vitamínu A - v případě běžných brambor.
Sytící schopnosti brambor však stále můžeme využívat. Vařené brambory porážejí rýži i těstoviny v sytosti příloh a dokáží snížit energickou nálož pokrmu až o 200 kalorií. Hranolky ani pečené brambory v porovnání s vařenými nebo bramborovou kaší nemají stejné sytící schopnosti.
Abychom navyknutí využili k hubnutí a zároveň si zachovali přísun všech živin, můžeme omezit pestrost konzumovaných nezdravých pochutin a zvýšit pestrost zdravých potravin. Takto můžete zároveň využít apetit potlačující účinky monotónnosti a zároveň rozšířit své portfolio zeleniny a ovoce. Studie ukazují, že větší výběr kaloricky vydatného jídla, jako jsou sladkosti i slané pochutiny, se pojí s nadbytkem tělesného tuku, zatímco pestrá škála zeleniny před ním chrání. Když lidem dáte k dispozici více druhů ovoce, více druhů zeleniny a spoustu rostlinného koření, snědí toho více na úkor méně zdravého jídla.
Prvních 20 let od založení oficiálních Výživových doporučení pro Američany v nich bylo jen doporučováno jít celkově pestře. V novém tisíciletí začali upřesňovat a upozorňovat na důležitost pestrosti stravy u zdravých potravin. Dvojice odborníků na výživu z Harvardu a NYU ve své práci dospěla k závěru, že pestrost stravy je přehlíženou strategií pro regulaci obezity a chronických nemocí. „Volte a připravujte si větší škálu rostlinných potravin“ - čímž ukazují, že si uvědomují, jak větší výběr nezdravých dobrot může být na škodu.
Jak máme reagovat na snahy potravinářského průmyslu vlákat nás do pasti cílením na naše vrozené biologické touhy a používáním jich proti nám? Máme se tedy vzdát lahodného jídla? Ne nutně, ale může nám pomoci uvědomit si vliv superchutných potravin na regulaci apetitu a to, jak podrývají zdravý úsudek našich těl. Také můžeme využít primitivní pohnutky ke svému prospěchu tím, že zmonotónníme nezdravé jídlo a rozšíříme škálu zdravého jídla. V knize „How Not to Diet“ tomu říkám „monotónnost masových koulí a pestrost zeleniny.“ Zkuste při každé návštěvě obchodu koupit nový druh ovoce nebo zeleniny.
U nás doma vždy máme koupenou pestrou škálu zdravých svačinek, abychom uspokojili i vybíravé jazýčky. Kontrastní koláž barev a tvarů košíku s ovocem nebo zeleninových talířů porazí nudné misky s jedním druhem ovoce. Pobízí vás totiž ochutnat kousek od každého. A s výběrem zdravých dipů a omáček jsou možnosti prakticky neomezené.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org