Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak zastavit zubní kaz
Jestliže je konzumace cukru považována za jedinou příčinu zubních kazů, kolik cukru je už příliš?
Zubní kazy lze považovat za nejčastější lidské onemocnění. Zubní kazy postihují 35 % světové populace. Ve věku 12 let vychází průměrný počet zkažených, chybějících nebo zaplombovaných zubů na osobu na více než dva. Ve Spojených státech amerických se rozpadá zdraví dutiny ústní i u seniorů, jedna čtvrtina starších osob postrádá všechny zuby. Odhadem lze asi sto miliard dolarů z finančního zatížení zubním onemocněním připsat na vrub cukru.
Konzumaci cukru lze považovat za jedinou příčinu kazů. Ačkoli se často zubní kazy označují za vícefaktorové onemocnění, ostatní faktory, jako jsou bakterie, zubní plak, sliny, čištění zubů kartáčkem a čištění zubní nití, mají podle našich poznatků jen malý vliv. Všechny ostatní faktory jednoduše jen ovlivňují rychlost, s jakou se kazy tvoří. Bez cukrů je řetězec příčin rozbit a onemocnění se nemůže projevit. Kdybychom se mohli zbavit přidaného cukru, to ostatní bychom asi ani nepotřebovali.
Studie provedené před několika dekádami ukázaly, že v zemích, kde byla spotřeba cukru velmi nízká, zubní kazy téměř neexistovaly. Nové analýzy ukazují, že se celoživotní zátěž zubními kazy zvyšuje spolu s příjmem cukru; vše nad nulou už se pojí s kazivostí zubů. Nejobsáhlejší národní data jsou z Japonska z doby před, během a po druhé světové válce. Sledován byl příjem cukru na osobu a výskyt zubních kazů. Před válkou japonská strava obsahovala asi 8 % kalorií z přidaných cukrů, během války číslo kleslo na 0,1 % (to je méně než jedna čajová lžička týdně), a po válce opět stouplo až na 14 % kalorií z přidaných cukrů. Studie tohoto typu nám ukazují, že zubní kazy se u obyvatel vyskytovaly i v dobách, kdy se přidané cukry podílely na kalorickém příjmu jen ze 2 až 3 %. Vzhledem k tomu, že se kazy u dospělých nezačnou ve větší míře objevovat, dokud je podíl přijatých kalorií z cukru pod 3 %, je veřejnosti doporučováno stanovit si za cíl udržet příjem kalorií z cukru právě pod těmi třemi procenty. Z toho vznikl návrh graficky označovat výrobky, které mají více než 2,5 % kalorií z přidaných cukrů jako výrobky s vysokým obsahem cukru. Takové pravidlo by udělalo i z cereálií, které mají v porovnání s jinými málo cukru, například Cheerios, potraviny, které by „dostaly červenou.“
Doporučený limit 3 % celkového denního příjmu přidaných cukrů by neumožnil ani jednu průměrnou porci pro malé dítě u žádného z 10 druhů snídaňových cereálií, které jsou nejčastěji a nejintenzivněji reklamou cíleny na děti. Limonády jsou pochopitelně zcela mimo hru. Jedna plechovka má cukru na dva dny.
Americká akademie dětské stomatologie (The American Academy of Pediatric Dentistry) přijala pragmatičtější cíl: doporučují příjem kalorií z cukru u dětí i dospívajících udržovat pod 5 %. Shodují se tak s doporučením sestaveným Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která tento limit doporučuje jako vhodný pro děti i dospělé. Na podobná čísla příjem cukru klesl v Iráku v době sankcí. Během několika let se to v této zemi projevilo snížením výskytu zubního kazu o polovinu. Samozřejmě sankce mohly zredukovat i něco jiného, například délku života dětí… To však byly evidentně jen falešné zprávy, záležitost manipulace ze strany tamní vlády.
Kdybychom měli opravdu zájem minimalizovat výskyt nemoci, tak by ideálním cílem bylo snížit příjem zpracovaných cukrů až na nulu. Řeč je přitom o přidaných cukrech, nikoliv o cukrech, které se přirozeně nacházejí v mateřském mléku nebo třeba v ovoci. V případě přidaných cukrů evidentně neexistuje žádná hranice, pod kterou už by se nedostavovaly vůbec žádné nepříznivé účinky jeho konzumace. Exponenciální nárůst výskytu kazů lze pozorovat již při příjmech od pouhého 1 % kalorií z cukru.
„Ano, možná bychom se mohli zbavit zubních kazů, kdybychom ze stravy odstranili cukr,“ napsal výzkumný pracovník financovaný firmou Kellogg, „ale tento ideál je nepraktický.“ Diktátorské používání potravin šetrných k zubům by mohlo podpořit výživový celibát, který není pro všechny jedince přijatelný.
Místo doporučování „drakonického“ snížení příjmu cukru odvětví cukru a cukrovinek navrhlo toto: pozornost bychom měli raději zaměřit na používání zubní pasty s fluorem.
Jde vlastně o perfektní metaforu přístupu moderní medicíny k civilizačním nemocem obecně: Proč léčit příčinu, když můžete léčit až následky? Proč jíst zdravě, abyste se vyhnuli srdečnímu onemocnění nebo ho vyléčili, když máme všechny ty statiny a stenty (zařízení na roztáhnutí cév)?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Marcenes W, Kassebaum NJ, Bernabé E, et al. Global burden of oral conditions in 1990-2010: a systematic analysis. J Dent Res. 2013;92(7):592-7.
- Sheiham A, Williams DM, Weyant RJ, Glick M, Naidoo S, Eiselé JL, Selikowitz HS. Billions with oral disease: A global health crisis--a call to action. J Am Dent Assoc. 2015;146(12):861-4.
- Meier T, Deumelandt P, Christen O, Stangl GI, Riedel K, Langer M. Global Burden of Sugar-Related Dental Diseases in 168 Countries and Corresponding Health Care Costs. J Dent Res. 2017;96(8):845-854.
- Sheiham A, James WP. Diet and Dental Caries: The Pivotal Role of Free Sugars Reemphasized. J Dent Res. 2015;94(10):1341-7.
- Sheiham A, James WP. A new understanding of the relationship between sugars, dental caries and fluoride use: implications for limits on sugars consumption. Public Health Nutr. 2014;17(10):2176-84.
- Sheiham A, James WP. A reappraisal of the quantitative relationship between sugar intake and dental caries: the need for new criteria for developing goals for sugar intake. BMC Public Health. 2014;14:863.
- Kmietowicz Z. Reduce sugar intake to 3% to protect against tooth decay, say researchers. BMJ. 2014;349:g5622.
- Harris JL, Schwartz MB, Brownell KD, Sarda V, Dembek C, Munsell C, Shin C, Ustjanauskas A, Weinberg M. Cereal FACTS 2012: Limited progress in the nutrition quality and marketing of children’s cereals. Yale Rudd Center for Food Policy & Obesity. June 2012.
- Policy on dietary recommendations for infants, children, and adolescents. Pediatr Dent. 2017;39(6):64-66.
- World Health Organization. Guideline: Sugars intake for adults and children. Geneva: World Health Organization; 2015.
- Jamel H, Plasschaert A, Sheiham A. Dental caries experience and availability of sugars in Iraqi children before and after the United Nations sanctions. Int Dent J. 2004;54(1):21-5.
- Iraq sanctions lead to half a million child deaths. BMJ. 1995;311(7019):1523.
- Dyson T, Cetorelli V. Changing views on child mortality and economic sanctions in Iraq: a history of lies, damned lies and statistics. BMJ Glob Health. 2(2):e000311.
- MeTV Staff. 6 cereals from our childhood that got rid of the word 'sugar'. Memorable Entertainment Television Network. April 21, 2016.
- Gibson SA. Breakfast cereal consumption in young children: associations with non-milk extrinsic sugars and caries experience: further analysis of data from the UK National Diet and Nutrition Survey of children aged 1.5-4.5 years. Public Health Nutr. 2000;3(2):227-32.
- Curzon MEJ. Dietary Carbohydrate and Dental Caries. A Balanced Diet?, edited by John Dobbing, 57–75. London: Springer London, 1988.
- Cottrell RC. "Effect on caries of restricting sugars intake: systematic review to inform WHO guidelines". J Dent Res. 2014;93(5):530.
Image credit: Suyash.dwivedi via Wikimedia. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video