Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak zbavit nádor krevního zásobení
Rakovinné buňky jsou v těle běžně přítomny, ale nebohou se dále dělit a vytvořit nádor, pokud nejsou napojeny na krevní oběh. Inhibitory angiogeneze nacházející se v rostlinných potravinách mohou pomoci angiogenezi zabránit.
Vzniku přibližně třetiny nejčastějších nádorů lze předejít konzumací zdravé rostlinné stravy a tím, že budeme fyzicky aktivní a udržíme si přiměřenou hmotnost. Jedním ze způsobů, jak nám pomáhají rostliny, je omezení cévního zásobení nádorů. Bez zásobení krví není tumor schopen dalšího růstu. V současné době se předpokládá, že nádorová tkáň nedokáže dorůstat většího objemu než je velikost špičky plnicího pera, není-li náležitě zásobena krví. Tím se ukazuje, že angiogenze, „angio“ znamená cévní a „geneze“ znamená vznik“, tedy vznik nových krevních cév, je rozhodující pro růst nádorů.
Každý z nás má v těle nádorové buňky. V podstatě každému z nás lze do sedmdesáti let věku nalézt mikroskopické rakovinné buňky ve štítné žláze. Většina těchto nádorů však nikdy nezpůsobí problémy, nebude mít klinický význam. To vedlo k označení „rakovina bez onemocnění“ jako normální stav během stárnutí. Rakovinné buňky jsou běžně přítomny v těle, ale nerozšíří se do velikosti nádoru, nezvětší svůj počet na více než deset milionů rakovinných buněk. To je třeba k dalšímu šíření krevní cestou.
Nádory však strategicky uvolňují faktory podporující angiogenezi, tedy látky, díky nimž se tvoří nové cévy a nádor může růst. Největší význam má tzv. VEGF, vaskulární endoteliální růstový faktor. Vznik VEGF může být potlačen konzumací zeleniny. Řada fytonutrientů, které známe a které jsme si oblíbili, například v čaji a koření, ovoci, bobulích, brokolici a luštěninách, může zablokovat stimulaci tvorby nových cév. Jsou vhodné k profylaktickému užívání v rámci prevence vzniku rakoviny prsu kvůli jejich spolehlivosti, dostupnosti, bezpečnosti a přijatelné ceně. Složky stravy schopné potlačit angiogenezi mohou být významným krokem v prevenci a léčbě rakoviny prsu, ale zřejmě i u ostatních forem rakoviny. Z dosavadních poznatků vyplývá, že máme k dispozici přesvědčivý důkaz: rostlinné složky stravy mají jedinečnou schopnost ovlivňovat nádorovou angiogenezi. V prevenci a léčbě rakoviny prsu se jedná o velice příznivý efekt. Většina těchto studií však byla provedena pouze na Petriho misce.
Stimulace buněk lidských cév podporuje tvorbu struktur, které přispívají ke vzniku nových kapilár vyživujících nádor. Pokud k buňkám přidáte rostlinné flavony jako apigen nebo luteolin, které se nacházejí v celé rostlinné říši (citrusech, celeru a paprikách), je zřejmé, že pomáhají blokovat tvorbu nových cév. Známý je také účinek fisetinu, fytonutrientu nalezeného v jahodách a dalších druzích ovoce a zeleniny. Dochází k redukci vzniku dalších krevních cév.
Jakým způsobem však mohou vědci zkoumat lidské cévy, kde je získají? Izolací endoteliálních buněk z pupečníkové žíly. Získávají je z pupečních šňůr, nebo, více kontroverzně, z očí plodů z předčasně ukončených těhotenství. Jednou z možností je stimulace tvorby cév sloučeninou VEGF a následná eliminace tohoto účinku rostlinnými látkami, v tomto případě extraktem z fialové rýže. „Denní příjem potravin obsahujících potřebné flavonoidy může být přínosem v prevenci vzniku rakovinných metastáz či by mohl zlepšit prognózu rakoviny.“ Vzhledem ke schopnostem rostlin lze spekulovat, že „antiangiogenní“ přístup, který má vliv na rozvoj rakoviny, spočívá v celoživotní veganské dietě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- W. W. Li, V. W. Li, M. Hutnik, A. S. Chiou. Tumor angiogenesis as a target for dietary cancer prevention. J Oncol. 2012 :1-23.
- S. C. Reuben, A. Gopalan, D. M. Petit, A. Bishayee. Modulation of angiogenesis by dietary phytoconstituents in the prevention and intervention of breast cancer. Mol Nutr Food Res. 2012 56(1):14 - 29.
- S. Lamy, N. Akla, A. Ouanouki, S. Lord-Dufour, R. Béliveau. Diet-derived polyphenols inhibit angiogenesis by modulating the interleukin-6/STAT3 pathway. Exp. Cell Res. 2012 318(13):1586 - 1596.
- J. Tanaka, S. Nakamura, K. Tsuruma, M. Shimazawa, H. Shimoda, H. Hara. Purple rice (Oryza sativa L.) Extract and its constituents inhibit VEGF-induced angiogenesis. Phytother Res 2012 26(2):214 - 222.
- C.-J. Weng, G.-C. Yen. Flavonoids, a ubiquitous dietary phenolic subclass, exert extensive in vitro anti-invasive and in vivo anti-metastatic activities. Cancer Metastasis Rev. 2012 31(1 - 2):323 - 351.
- T. A. Bhat, D. Nambiar, A. Pal, R. Agarwal, R. P. Singh. Fisetin inhibits various attributes of angiogenesis in vitro and in vivo--implications for angioprevention. Carcinogenesis 2012 33(2):385 - 393.
- P. E. Miller, D. C. Snyder. Phytochemicals and cancer risk: A review of the epidemiological evidence. Nutr Clin Pract. 2012 27(5):599 - 612.
- M. F. McCarty. A wholly nutritional 'multifocal angiostatic therapy' for control of disseminated cancer. Med. Hypotheses 2003 61(1):1 - 15.
- T. Tarver. The Chronic Disease Food Remedy. Food Technology 2012 66(10).
Images thanks to Jeff Kubina via flickr; Sun417, Evan-Amos, Amagill, and Igno2 via Wikimedia; and niusheng11.