
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Jaká je nejlepší ústní voda?
Existuje levný roztok připravitelný doma, který vás bezpečným způsobem zbaví bakterií zapojených do vzniku zubního kazu, účinkuje lépe než ústní voda s chlorhexidinem a ještě navíc omezuje tvorbu zubního plaku.
Účinky vegetariánské stravy na systémová onemocnění, jako je rakovina, cukrovka a srdeční choroby, již byly zkoumány. Výzkum odhalil, že převážná většina vegetariánů méně trpí na systémová onemocnění. O zdraví ústní dutiny ovšem bylo provedeno jen několik studií. Ty jsme spolu probrali již v předchozích videích. Máme nějaké nové informace?
Ve studii na 100 vegetariánech a 100 běžných strávnících měli vegetariáni periodont (ozubici) v lepším stavu. Byly u nich naměřeny menší známky zánětu, například krvácení dásní. Ozubice byla méně poškozená a účastníci o zuby doma lépe pečovali. Čistili si zuby kartáčkem a nití v průměru 2,17x denně ve srovnání s 2,02x denně u nevegetariánů. To není moc velký rozdíl, možná šlo tedy spíše o vliv stravy. Přesto je možné, že jakožto vegetariáni žili celkově zdravěji. Vědci zohlednili kuřáctví a nekuřáctví účastníků, ale i další věci, například obezita, mohou nepříznivě ovlivnit zdraví ústní dutiny. Některé faktory tedy mohly ovlivnit výsledky. Proto potřebujeme intervenční studii. Do studie vybereme lidi, kteří jedí standardní západní stravu, jídelníček jim změníme, a pak uvidíme, co se stane. Jenže žádná taková studie neexistovala. Tedy až dosud.
S podporou odborníků na výživu změnili účastníci studie se stávajícím periodontálním onemocněním své stravovací návyky a přešli na zdravou stravu. Šlo o stravu s důrazem na zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny, brambory, fazole, hrách, čočku a koření. Upřednostňovaným nápojem byla čistá voda. Skvělé pojetí zdravé stravy! Aby se ujistili, že jakékoliv zaznamenané změny byly způsobené stravou, tak vyžadovali, aby všichni účastníci dodržovali stejnou ústní hygienu před i po změně stravy. Co tedy zjistili?
Zjistili, že zdravější strava zřejmě vedla k významnému zmenšení parodontálního chobotu, zánětu dásní a hladin zánětlivých cytokinů, které ukazují na poškození tkáně při onemocnění ozubice. Lze tedy usoudit, že zdravé stravování může zlepšit zdraví ozubice. Jak je to možné? Je pravda, že strava s vysokým podílem rostlinných potravin nabízí mnoho živin a s nimi spojených zdravotních přínosů, obsah živin na gram je totiž vysoký. Svou roli však může hrát i zlepšení rovnováhy mezi volnými radikály a našim antioxidačním obranným systémem.
Tradičně se pro dobré zdraví ústní dutiny doporučuje pouze vyvarovat se cukru, protože cukr živí škodlivé bakterie nacházející se na našich zubech. Nyní si však již uvědomujeme, že některé potraviny a nápoje, například zelený čaj, mají antimikrobiální vlastnosti a bojují proti bakteriím tvořícím zubní plak přímo.
Streptococcus mutans byl označen za největšího nepřítele našich úst. Jestliže je plak způsoben bakteriemi, proč nepoužít jednoduše antibiotika? Takových pokusů již bylo provedeno hodně, nicméně dostavily se nežádoucí vedlejší účinky, například rezistence vůči antibiotikům, zvracení, průjem a skvrny na zubech, což znemožnilo další užívání. V Petriho misce fytoživiny ze zeleného čaje dokázaly potlačit růst těchto bakterií, dokáží to však i přímo v ústech? Vědci zjistili, že vyplachování úst zeleným čajem silně potlačovalo růst bakterií přítomných v zubním plaku. Účinek byl patrný za několik minut. Sedm minut po vypláchnutí úst zeleným čajem se počet bakterií naměřený ve vzorku zubního plaku z úst účastníků snížil takřka na polovinu.
Pokud dáte lidem na propláchnutí úst cukrovou vodu, během tří minut může pH na zubech poklesnout na hodnotu znamenající nebezpečí vzniku zubního kazu. Pokud jim 20 minut před podáním cukrové vody nabídnete výplach se zeleným čajem, zbavíte jejich ústa tolika bakterií zubního plaku, že ta stejná cukrová voda nakonec nebude mít žádný nepříznivý vliv. Proto vědci dospěli k závěru, že použití zeleného čaje jako ústní vody, nebo jeho přidání do zubní pasty, a to zejména v rozvojových zemích, je dobrý nápad. V rozvinutých zemích totiž máme antiseptické ústní vody s nóbl chemickými látkami, například chlorhexidinem. Ten je zlatým standardem v boji proti zubnímu plaku.
Jaká škoda, že poškozuje DNA. Poškození DNA bylo vypozorováno u jedinců, kteří si vyplachovali ústa ústními vodami obsahujícími chlorhexidin, poškozeny byly i buňky mimo dutinu ústní. Třináct dobrovolníků si vyplachovalo ústa ústní vodou tohoto typu po několik týdnů a k poškození DNA došlo nejen v buňkách vnitřní výstelky úst v oblasti tváří, ale také v periferních krvinkách, což naznačuje, že byla látka vstřebána dále do těla. Je pravda, že chlorhexidin potlačuje tvorbu zubního plaku lépe než jiné látky, nicméně dalo by se pochybovat o tom, že by měl být stále považován za zlatý standard, když je tak toxický pro lidské buňky.
Musíme se tedy spokojit s výběrem mezi účinným nebo bezpečným prostředkem? Co zkusit porovnat účinnost chlorhexidinu se zeleným čajem? Zelený čaj si v potlačování tvorby zubního plaku vedl lépe než chlorhexidin. Takže zelený čaj nám může posloužit jako levnější, bezpečnější a účinnější ústní voda. Pokud do čaje navíc přihodíte špetku amly, prášku ze sušeného indického angreštu (amalaki), tak se dočkáte skvělé ochrany před zubním kazem. Takový výplach nejen zabije bakterie, ale díky amla prášku potlačí schopnost zbylých bakterií zubní plak vytvářet. Tady vidíte, jaké množství zubního plaku vznikne bez přídavku amla prášku. A zde vidíme, jak malé množství plaku vznikne, když přidáte amla prášek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S Sakanaka, M Kim, M Taniguchi, T Yamamoto. Antibacterial substances in Japanese green tea extract against Streptococcus mutans, a cariogenic bacterium. Agric. Biol. Chem. 53 (9) 2307-2311, 1989.
- E Varoni, M Tarce, G Lodi, A Carrassi. Chlorhexidene (CHX) in dentistry: state of art. Minerva Stomatol. 2012 Sep;61(9):399-419.
- M Al-dajani, H Limeback. Emerging science in the dietary control and prevention of dental caries. J Calif Dent Assoc. 2012 Oct;40(10):799-804.
- I Staufenbiel, K Weinspach, G Forster, W Geurtsen and H Gunay. Periodontal conditions in vegetarians: a clinical study. European Journal of Clinical Nutrition 67, 836-840 (August 2013).
- A Jenzsch, S Eick, F Rassoul, R Purschwitz, H Jentsch. Nutritional intervention in patients with periodontal disease: clinical, immunological and microbiological variables during 12 months. Br J Nutr. 2009 Mar;101(6):879-85. Epub 2008 Aug 20.
- A Y Balappanavar, V Sardana, M Singh. Comparison of effectiveness of 0.5% tea, 2% neem, and 0.2% of chlorhexidine mouthwash on oral health: A randomized control trial. Indian J Dent Res. 2013 Jan-Feb;24(1):26-34.
- H I Awadalla, M H Ragab, M W Bassuoni, M T Fayed, M O Abbas. A pilot study of the role of green tea use on oral health. Int J Dent Hyg. 2011 May;9(2):110-6.
- A F Erciyas, K Erciyas, R Sarıkaya. Genotoxicity of two mouthwash products in the Drosophila Wing-Spot Test. Food Chem Toxicol. 2010 Oct;48(10):2577-80. Epub 2010 Jun 19.
- D A Ribeiro. Do endodontic compounds induce genetic damage? A comprehensive review. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod. 2008 Feb;105(2):251-6.
- K Eren, N Özmeriç, S Sardas. Monitoring of buccal epithelial cells by alkaline comet assay (single cell gel electrophoresis technique) in cytogenetic evaluation of chlorhexidine. Clin Oral Investig. 2002 Sep;6(3):150-4. Epub 2002 Jul 25.
- E O Erdemira, A Şengünb, M Ülkerc. Cytotoxicity of Mouthrinses on Epithelial Cells by Micronucleus Test. Eur J Dent. 2007 Apr;1(2):80-5.
- S Hasan, M Danishuddin, M Adil, K Singh, P K Verma, A U Khan. Efficacy of E. officinalis on the cariogenic properties of streptococcus mutans: A novel and alternative approach to suppress quorum-sensing mechanism. PLoS ONE 7(7): e40319.
Images thanks to treobenny via Flickr.
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
