Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je bioidentická hormonální substituční terapie schválená FDA bezpečná?
Od roku 2019 jsou k dispozici bioidentické hormony schválené FDA, které neobsahují moč a obcházejí obavy ze standardizace složených přípravků. Jsou bezpečnější?
Zprávy, že hormonální léčba menopauzy má potenciál způsobit vyšší výskyt rakoviny prsu, kardiovaskulárního onemocnění a celkově škodit, otřásly ženami i lékaři napříč zemí. Skupina ze studie užívala progesteron a Premarin, protože to byla nejčastěji předepisovaná forma estrogenu a stále je v USA předepisována více než milionkrát ročně. Jde o směs více než 50 různých estrogenů z kobylí moči. (Název „Premarin“ je v angličtině odvozen ze slov "moč březích klisen" a jestli jste skeptičtí, zkuste rozdrtit pilulku a přičichnout si.)
Nehezká zjištění Women's Health Initiative v kombinaci s podporou některých vysoce postavených celebrit vedly k přesunu zájmu směrem k „bioidentickým hormonům“ vyrobeným z rostlin místo koňské moči. Jsou prezentovány jako bezpečnější a účinnější. Není divu, že odhadovaný počet vydaných receptů je stanoven na 30 milionů ročně a představuje dolarově miliardový byznys.
Jeden z důvodů, proč pacienti mohou věřit, že je léčba hormony na míru bezpečnější, je existence právní mezery. Díky ní nemají povinnost poskytovat příbalový leták FDA, který je požadován u komerčních výrobků a obsahuje varování před vedlejšími účinky. Hotové hormony zakoupené v běžných lékárnách mají zřetelné varování v černém rámečku psané velkými písmeny: "VAROVÁNÍ: RAKOVINA ENDOMETRIA, KARDIOVASKULÁRNÍ PORUCHY, RAKOVINA PRSU A PRAVDĚPODOBNOST DEMENCE." Nemáme však žádné důkazy, že jsou bioidentické hormony bezpečnější. Chybějící výčet vedlejších účinků však může pacientům poskytnout falešný pocit jistoty. Dalším lákadlem je přizpůsobení dávkování na základě testování hormonů ze slin. Takové testy jsou však považovány za nespolehlivé a jejich použití není doporučováno, jelikož jediní lidé, kteří z nich těží, jsou ti, kteří se vám testy snaží prodat.
Individuálně připravované hormony nejsou schválené FDA, nemají prokázanou větší bezpečnost ani účinnost a mohou mít nedostatky ve standardizaci, kvalitě, čistotě a dávkování. Když FDA nebo investigativní novináři vybírali stejný recept v lékárnách připravujících léky v různých státech USA, třetina přípravků měla odchylku od uvedeného obsahu estrogenu až 250 %. Není divu, že všechny velké americké lékařské společnosti radící lékařům, jak léčit ženy v menopauze, včetně American College of Obstetrics and Gynecology, North American Menopause Society a Endocrine Society, radí neužívat individuálně připravované hormony. Vzhledem k negativní odezvě, které se dočkali za posudek z roku 2020, dospěli nedoporučující užívání bioidentických hormonů v National Academies of Sciences, Engineering and Medicine k závěru: „Z této komunikace je zřejmé, že mnoho lékařů, lékárníků míchajících léky a pacientů má jen minimální, pokud nějaké, obavy ohledně bezpečnosti medikace a její účinnosti“.
Nyní, od roku 2019, máme bioidentické hormony bez moči schválené FDA, čímž se vyhneme obavám ze špatné standardizace léků připravovaných na míru. Jenže tím se dostáváme zpátky na začátek, jelikož se předpokládá, že mají stejný profil přínosů a rizik. Multimiliardový dolarový průmysl hormonů na míru je považován za „přední zdroj dezinformací“, to stejné však lze říci o mocném farmakologickém průmyslu. Když je v sázce tolik miliard dolarů, je těžké zjistit, komu věřit. Když mám pochybnosti, obracím se na Medical Letter on Drugs and Therapeutics, který je považován za jeden z nejméně zaujatých zdrojů v medicíně. Je to taková obdoba Consumer Reports, akorát ze světa léčiv. Byl dokonce spoluzaložen spoluzakladatelem vydavatele Consumer Reports před více než 50 lety. Jak se dříve Medical Letter chlubil na svých webových stránkách, „neakceptují granty od nikoho, nepřijímají žádné dotace a finance od žádné entity“. Nedovolí používat svou práci pro propagační účely a nepřijímají žádné reklamy. V posudku důkazů dospěli k tomuto závěru: „Nemáme akceptovatelné důkazy, že by bioidentické hormony byly bezpečnější“.
Jak tedy léčit příznaky menopauzy jako návaly horka? American College of Obstetricians and Gynecologists navrhuje paliativní léčbu jako „konzumace studených nápojů“. To opravdu neexistuje způsob, jak léčit návaly horka bez rizika rakoviny, sraženin a srdečního onemocnění? Naštěstí ano, zaobírám se tím ve videosérii začínající videem „Návaly horka z menopauzy nejsou nevyhnutelné“. Postupně se dostaneme od prevence až k léčbě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org