Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je CAPB (Cocamidopropyl betaine) v zubních pastách bez SLS lepší volbou?
Pokud se vám často objevují afty, je pro vás lepší používat pastu s SLS, CAPB, nebo zcela bez pěnidel?
Sodiumlaurylsulfát byl používán jako pěnidlo v zubních pastách již více než půl století, když byla publikována tato studie, která potvrdila poškození tkání u většiny z účastníků. Těm byla pomazána pasta po dásních. Jenže účastníku bylo jen 10. Stejně jako u studie, která ukázala dramatický pokles počtu aftů po přechodu na zubní pastu bez SLS – pouze 10 osob. To bylo vše, co jsme měli až do roku 1999 k dispozici. Pak byla publikována zkřížená, dvojitě zaslepená studie: SLS zubní pasta vs. zubní pasta bez SLS . A nejen na 10 lidech, ale na 47 lidech s vracejícími se afty. Bral se ohled na počet dnů utrpení, celkovou bolest, počet vřídků, dobu jejich hojení a velikost. Nebyly zaznamenány žádné velké rozdíly. Zdálo se, že nezáleží na tom, zda zubní pasta obsahuje sodiumlaurylsulfát, nebo ne.
Jenže co ta studie, jež prokázala 70% pokles? Možná je to proto, že tamty případy byly horší. Takže by typ zubní pasty mohl hrát roli prostě jen tehdy, když máte ošklivé afty. Tady věda skončila, a to až do té doby, než o 13 let později korejští badatelé oživili tento výzkum.
Dosud jsme měli studie, které ukazovaly, že zubní pasta bez SLS pomáhá; a měli jsme další studie, které neodhalily žádný užitek, což vedlo ke značným kontroverzím. Proto Korejci zahájili doposud největší studii. Zahrnovala 90 účastníků a stejný počet vřídků a jejich epizod. Délka jejich projevů a průměrná bolestivost byla shledána výrazně nižší u osob, jež používaly zubní pastu bez SLS. Takže přechod na zubní pastu bez SLS nemusí zmenšit počet aftů, jež dostanete, ale může pomoci k rychlejšímu vyléčení a menší bolestivosti vřídků.
Takže ano, sodiumlaurylsulfát umí vyvolat pocit čistoty; plná pusa pěny „zkrátka poskytne čistší pocit“, ale má také své nevýhody. Potenciálně snižuje ochrannou bariéru ústní výstelky. Pravděpodobným důvodem je praskání vazeb, jež drží naše buňky pohromadě. Dále někdy způsobuje olupování, vřídky, zánět a vysušuje ochrannou vrstvu sliznice, která obklopuje ústa. Tím pádem nás činí náchylnějšími k podráždění.
No počkat, jak ale vědci vysvětlí, že jejich studie našla problém, zatímco ta předchozí ne? Vysvětlují si to tak, že by to mohla být záležitost rasových rozdílů. Cože? Říkají, že Korejci milují pálivé jídlo a to by mohlo stát v pozadí toho rozdílu. Bez ohledu na to, jestli trpíte na afty, byste možná rádi nějakou pastu bez SLS vyzkoušeli. Pak byste zjistili, jestli je v tom pro vás nějaký rozdíl.
Nicméně zubní pasta bez SLS může mít prostě jen jiné detergenty. Nejčastější náhradou je cocamidopropyl betaine. Je vůbec lepší? Švýcarští výzkumnici vzali 9 různých zubních past – Colgate, Crest, Oral-B, Sensodyne atd. – a nakapali je na lidské dásňové buňky. Buňky pocházely z čerstvého vzorku od lidí, kterým byly extrahovány zuby moudrosti. Poté použili obarvovací metodu, s jejíž pomocí rozeznali mrtvé buňky od živých. V podstatě obarvili všechny buňky na zeleno a pak přidali červené barvivo, jež zakryje zelenou, ale pouze u mrtvých buněk. Živé buňky totiž aktivně vypumpují červenou barvu. Takže živé buňky zůstanou zelené, zatímco mrtvé buňky zčervenají.
Pojďme se podívat, jestli uhádnete, zda Colgate obsahuje SLS. Všechny buňky jsou červené – tedy mrtvé. Co Crest? Většina červená, většina mrtvá. Hádejte, jestli je v Sensodyne SLS. Všechny zelené, všechny živé. A je to tak, Sensodyne obsahuje místo SLS cocamidopropyl betaine (CAPB). A co Oral-B, má SLS, nebo ne? Porovnejte to s tímhle, tímto, nebo tímto snímkem. Myslím, že je vcelku jasné, který je který.
Toto je ovšem pouze pokus v Petriho misce. Znamená to, že lidem SLS skutečně poškozuje tkáň? Dvojitě zaslepená zkřížená studie: Zubní pasta obsahující SLS versus zubní pasta s CAPB. 42 reakcí v podobě deskvamace – tedy olupování tkáně po čtyřech dnech denního aplikování SLS zubní pasty po dobu 4 minut. Naproti tomu ve skupině používající alternativní detergent pouze 3 případy. Vůbec žádné takovéto reakce nenastaly u skupiny používající tu stejnou zubní pastu, jen zcela bez obsahu detergentů – žádné SLS nebo CAPB. Co to znamená pro frekvenci výskytu aft?
Co takhle randomizovaná dvojitě zaslepená zkřížená studie zkoumající účinky zubní pasty s obsahem SLS, s obsahem CAPB a zubní pasty bez detergentu? Vědci v ní zjistili významně vyšší četnost aftů u pacientů čistících si zuby pastou obsahující sodiumlaurylsulfát oproti těm, kteří si je čistili pastou bez SLS. Takže všem, kdo trpí na recidivující afty, doporučují používat zubní pastu bez SLS. Vědci toho ale zjistili ještě více.
Ano, SLS byl nejhorší, ale nepěnící zubní pasta – tedy ta zcela bez detergentů porazila ostatní na celé čáře. Nepěnivá zubní pasta způsobila výrazně méně vředů než alternativní detergent – cocamidopropyl betaine. CAPB zase způsobil méně vřídků než SLS. Takže drtivá většina pacientů s opakujícím se výskytem aft by profitovala z přechodu od běžné zubní pasty na nějakou bez obsahu pěnidel. Každopádně většina by na tom byla lépe, i kdyby se jenom držela dál od SLS.
Pakliže zubní pasta nemá SLS, bude fungovat stejně dobře? Teď nemluvím jen o pocitu čistoty, ale skutečném účinku, například proti zubnímu plaku a zánětu dásní. Ano, SLS umí zabíjet naše buňky, ale umí zabíjet také buňky bakterií; možná tedy pasta bez SLS nebude fungovat stejně dobře. Až doteď jsme to nevěděli.
Pravdou je, že pasta bez SLS funguje stejně dobře, co se týče redukce zubního plaku a zánětu dásní. Takové zubní pasty tedy můžeme lidem opakovaně trpícím na afty doporučit. Sodiumlaurylsulfát by jim totiž problémy zhoršoval, tím jak rozkládá ochrannou vrstvu sliznice a eventuálně i pronikáním do hlubších vrstev výstelky našich úst. Tam by mohl dokonce ohrožovat funkci živých tkání.
Avšak lidé v takových pastách postrádají pěnivost. A to je tady ještě jedna dodatečná výhoda
rozhodnutí se pro pastu bez SLS. SLS totiž proniká také do našeho jazyka a zasahuje do vnitřních
mechanismů chuťových buněk. Právě on je zodpovědný za „efekt pomerančového džusu“, při kterém máte v puse tu divnou chuť, pokud si po čištění zubů dáte nějaký citrus. SLS evidentně dokáže s
našimi chuťovými pohárky pěkně zacvičit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Herlofson BB, Barkvoll P. Desquamative effect of sodium lauryl sulfate on oral mucosa. A preliminary study. Acta Odontol Scand. 1993 Feb;51(1):39-43.
- Cvikl B, Lussi A, Gruber R. The in vitro impact of toothpaste extracts on cell viability. Eur J Oral Sci. 2015 Jun;123(3):179-85.
- Healy CM, Paterson M, Joyston-Bechal S, Williams DM, Thornhill MH. The effect of a sodium lauryl sulfate-free dentifrice on patients with recurrent oral ulceration. Oral Dis. 1999 Jan;5(1):39-43.
- Shim YJ, Choi JH, Ahn HJ, Kwon JS. Effect of sodium lauryl sulfate on recurrent aphthous stomatitis: a randomized controlled clinical trial. Oral Dis. 2012 Oct;18(7):655-60.
- Herlofson BB, Barkvoll P. Sodium lauryl sulfate and recurrent aphthous ulcers. A preliminary study. Acta Odontol Scand. 1994 Oct;52(5):257-9.
- Herlofson BB, Barkvoll P. Oral mucosal desquamation caused by two toothpaste detergents in an experimental model. Eur J Oral Sci. 1996 Feb;104(1):21-6.
- Herlofson BB, Barkvoll P. The effect of two toothpaste detergents on the frequency of recurrent aphthous ulcers. Acta Odontol Scand. 1996 Jun;54(3):150-3.
- Salzer S, Rosema NA, Martin EC, Slot DE, Timmer CJ, Dörfer CE, van der Weijden GA. The effectiveness of dentifrices without and with sodium lauryl sulfate on plaque, gingivitis and gingival abrasion--a randomized clinical trial. Clin Oral Investig. 2016 Apr;20(3):443-50.
Icons created by Oliviu Stoian from The Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.