Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je DEET nejlepší repelent proti komárům?
Jaké jsou výhody a nevýhody repelentu proti komárům DEET?
Nejnebezpečnějším živočichem na světě není velký bílý žralok, kobra královská, lev, tygr nebo medvěd. V důsledku střetu se žralokem ročně umírá jen okolo deseti lidí. Kdo je pro nás druhý nejnebezpečnější? Ostatní lidské bytosti. A co je nejhorší? Komáři.
Doslova miliardy lidí jsou ohroženy přenosem horečky dengue komáry a stovky tisíc lidí každý rok umírají na malárii od komárů. Nové hrozby jako zika nadále přestavují globální zdravotní hrozbu. Světová zdravotnická organizace dokonce doporučuje ženám v oblastech s výskytem viru zika odložit těhotenství. Jakým nejlepším repelentem se vybavit?
Existují výrobky s permethrinem, což je látka původně izolována z květin chryzantém, která může být aplikována na oděv. A co repelenty aplikovatelné přímo na pokožku těla? DEET je repelentem volby, je považován za zlatý standard v ochraně před komáry, když je důležité nebýt poštípán. Látka byla vyvinuta ve 40. letech minulého století pro armádu. Dlouhou dobu byla považována za repelent proti komárům první volby. Co se týče účinnosti, 20%-50% DEET repelent poskytuje ochranu po několik hodin. Platí to při nanesení na kůži.
Náramky napuštěné DEET nefungují, komáry odpuzují jen z míst překrytých náramkem. To stejné vlastně platí i pro náramky bez napuštění DEET. Náramky s DEET nebo citronelou působí v širším okruhu asi tak 12 až 18 vteřin. Co se týče bezpečnosti, DEET je považován za bezpečný dokonce i ve druhém a třetím trimestru těhotenství a u dětí starších dvou měsíců. Měli byste vědět, že DEET může poškodit plasty a syntetické materiály, proto bychom měli být opatrní při použití okolo plastových hodinek, brýlí a umělých tkanin. Nylonu nic neudělá, ale poškodí spandex, rayon, acetát a barvenou kůži, stejně jako plasty a vinyl.
DEET se kůží vstřebává do krve, ale během pár hodin ho tělo vyplaví. Má nějaké nežádoucí účinky? DEET je pravděpodobně mnohem méně toxický, než si mnoho lidí myslí. DEET má pozoruhodný bezpečnostní profil už více než půl století a byl použit miliardkrát. Dle záznamů v lékařské literatuře je od roku 1960 zdokumentováno necelých padesát případů toxických účinků. Většina byla dočasných. Většina nahlášených případů smrtelných následků zahrnovala nadměrné nebo nesprávné použití, nesprávné zahrnovalo například pozření přípravku ke spáchání sebevraždy.
A jak ho správně používat? Přečtěte si návod na obale a řiďte se podle něj. Nanášejte pouze na nepodrážděnou pokožku. Nenanášejte do blízkosti očí a úst a na uši jen opatrně. Chceme se vyhnout náhodnému zasažení očí nebo pozření. Na obličej lze repelent aplikovat, ale nestříkejte ho přímo na něj. Nejprve ho nastříkejte na ruce, a pak rukami nanášejte, pozor na oči a ústa. Dětem naneste přípravek vy, aby žádný nespolykaly. Použijte množství nutné k pokrytí odkryté kůže, případně oblečení, ne však místa pod ním. Jakmile se vrátíte zvenku, smyjte repelent vodou s mýdlem a vyperte ošetřené oblečení. Pokud máte na přípravek reakci, smyjte ho a zavolejte na místní toxikologické centrum. Pokud budete muset k lékaři, vezměte lahev s sebou.
Takže který repelent proti komárům funguje nejlépe? V přímém srovnání je jasným vítězem DEET. To jsou výsledky ze studie vydané už před dvaceti lety. Je na trhu něco nového, co by třeba nerozpouštělo brýle? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org