Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je henna bezpečná?
Riziko kontaminace červené a černé henny olovem a PPD.
Průměrný dospělý člověk používá denně devět výrobků osobní péče, složených ze 126 různých chemických látek. Původně jsme si mysleli, že cokoliv naneseme na kůži, vždy zůstane na povrchu, a jediná věc, která by nám mohla dělat starosti, je místní podráždění kůže. V posledních desetiletích jsme si však začali uvědomovat, že některé místně nanášené látky mohou proniknout do kůže nebo dokonce i skrz ni a nakonec kolovat v celém těle.
Vezměte si například toxický těžký kov olovo. Aby výzkumníci zjistili, zda může být olovo absorbováno skrz kůži do těla, aplikovali někomu na levou paži olovo a poté měřili hladinu olova v potu, který proudil z pravé ruky v průběhu příštích několika dní. Došlo k velkému nárůstu hladiny olova, čímž se před necelými 30 lety prokázalo, že se olovo může vstřebat skrze kůži do těla a rychle se šířit do jeho různých částí.
To vedlo orgány veřejného zdravotnictví k tomu, aby doporučili rodičům vyvarovat se používání kosmetiky (alespoň u svých dětí), která by mohla být kontaminována. Která kosmetika by to mohla být? Olovo bylo nalezeno v široké škále kosmetických přípravků, protože je přirozenou součástí mnoha barevných pigmentů. Organizace FDA stanovila horní limit pro olovo na 20 ppm. Přestože tento limity překročily jen některé vzorky henny – henna se totiž používá také k dočasnému tetování – tak tato množství olova mohou zůstávat na pokožce dlouhou dobu a henna proto nemusí být bezpečná. Vzhledem k tomu, že studie ukazují, že olovo nemusí mít žádnou identifikovatelnou bezpečnou úroveň – dokonce i nejnižší hladiny dokážou ovlivnit mozky vyvíjejících se dětí.
Takže používání henny, obzvláště u dětí, může představovat riziko pro zdrav veřejnosti. Takže zvyšování povědomí o závažných toxických důsledcích henny může pomoci ukončit nebo alespoň omezit používání takových nebezpečných látek, zvláště když jde o děti.
Tradičně byla henna složená pouze ze sušených a rozemletých listů jedné rostliny, ale nedávno se do ní začaly přidávat další látky, které jí propůjčují sytější barvu. Jednou takovou látkou je i olovo. Olovo je jednou z nejběžnějších a zároveň nejhrozivějších přísad v henně. Není však tak běžné jako PPD, para-fenylen-diamin.
Červená, tradičně používaná pasta, známá jako „červená henna“, zřídka vyvolává nepříznivé účinky. Pokud však chcete dosáhnout tmavšího odstínu, známého jako „černá henna,“ už se bez dalších látek neobejdete. Někdy se používá i zvířecí moč. Stále však lepší moč než PPD, derivát z uhelného dehtu, který může způsobit nežádoucí kožní reakce, jako jsou puchýře a zjizvení. PPD se přidává k urychlení procesu obarvení kůže z původních až 12 hodin na méně než 2 hodiny. Takže i když použití černé henny může být lákavé, má potenciál krátkodobých i dlouhodobých vedlejších účinků.
Jak časté jsou tyto reakce? Nejlepší odhady hovoří asi o 2,5 %. Takže asi 1 ze 40 dětí s tetováním z černé henny může dostat alergickou reakci. Naneštěstí se tato praxe stala módní (děkujeme, Spice Girls). Žádná přírodní černá henna neexistuje. Možná by bylo nejlepší respektovat tradičnější postupy; dříve než se dočasné tetování promění v trvalou jizvu.
Problémem je, že PPD lze nalézt také v produktech označených jako červená henna. To, že je červená, ještě neznamená, že není riskantní. To jsou špatné zprávy pro odvětví s obratem 100 milionů dolarů.
Protože je henna všech barev tak často falšována, neměla by být dle pokynů FDA vůbec nanášena na pokožku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Jallad KN, Espada-jallad C. Lead exposure from the use of Lawsonia inermis (henna) in temporary paint-on-tattooing and hair dying. Sci Total Environ. 2008;397(1-3):244-250.
- Basas CG. Henna tattooing: cultural tradition meets regulation. Food Drug Law J. 2007;62(4):779-803.
- Wang MX, Maranda EL, Cortizo J, Lim V, Jimenez J. Henna--A Temporary Body of Art. JAMA Dermatol. 2016;152(3):290.
- De Groot AC. Side-effects of henna and semi-permanent 'black henna' tattoos: a full review. Contact Derm. 2013;69(1):1-25.
- Florence TM, Lilley SG, Stauber JL. Skin absorption of lead. Lancet. 1988;2(8603):157-8.
- Bocca B, Pino A, Alimonti A, Forte G. Toxic metals contained in cosmetics: a status report. Regul Toxicol Pharmacol. 2014;68(3):447-67.
- Kmietowicz Z. "Black henna" tattoos can cause blistering and scarring, doctors warn. BMJ. 2015;351:h4519.
Image credits: tortugadatacorp via Pixabay and Michael Korcuska via flickr. Images have been modified. Motion graphics by Avocado Video.