
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Je henna bezpečná?
Riziko kontaminace červené a černé henny olovem a PPD.
Průměrný dospělý člověk používá denně devět výrobků osobní péče, složených ze 126 různých chemických látek. Původně jsme si mysleli, že cokoliv naneseme na kůži, vždy zůstane na povrchu, a jediná věc, která by nám mohla dělat starosti, je místní podráždění kůže. V posledních desetiletích jsme si však začali uvědomovat, že některé místně nanášené látky mohou proniknout do kůže nebo dokonce i skrz ni a nakonec kolovat v celém těle.
Vezměte si například toxický těžký kov olovo. Aby výzkumníci zjistili, zda může být olovo absorbováno skrz kůži do těla, aplikovali někomu na levou paži olovo a poté měřili hladinu olova v potu, který proudil z pravé ruky v průběhu příštích několika dní. Došlo k velkému nárůstu hladiny olova, čímž se před necelými 30 lety prokázalo, že se olovo může vstřebat skrze kůži do těla a rychle se šířit do jeho různých částí.
To vedlo orgány veřejného zdravotnictví k tomu, aby doporučili rodičům vyvarovat se používání kosmetiky (alespoň u svých dětí), která by mohla být kontaminována. Která kosmetika by to mohla být? Olovo bylo nalezeno v široké škále kosmetických přípravků, protože je přirozenou součástí mnoha barevných pigmentů. Organizace FDA stanovila horní limit pro olovo na 20 ppm. Přestože tento limity překročily jen některé vzorky henny – henna se totiž používá také k dočasnému tetování – tak tato množství olova mohou zůstávat na pokožce dlouhou dobu a henna proto nemusí být bezpečná. Vzhledem k tomu, že studie ukazují, že olovo nemusí mít žádnou identifikovatelnou bezpečnou úroveň – dokonce i nejnižší hladiny dokážou ovlivnit mozky vyvíjejících se dětí.
Takže používání henny, obzvláště u dětí, může představovat riziko pro zdrav veřejnosti. Takže zvyšování povědomí o závažných toxických důsledcích henny může pomoci ukončit nebo alespoň omezit používání takových nebezpečných látek, zvláště když jde o děti.
Tradičně byla henna složená pouze ze sušených a rozemletých listů jedné rostliny, ale nedávno se do ní začaly přidávat další látky, které jí propůjčují sytější barvu. Jednou takovou látkou je i olovo. Olovo je jednou z nejběžnějších a zároveň nejhrozivějších přísad v henně. Není však tak běžné jako PPD, para-fenylen-diamin.
Červená, tradičně používaná pasta, známá jako „červená henna“, zřídka vyvolává nepříznivé účinky. Pokud však chcete dosáhnout tmavšího odstínu, známého jako „černá henna,“ už se bez dalších látek neobejdete. Někdy se používá i zvířecí moč. Stále však lepší moč než PPD, derivát z uhelného dehtu, který může způsobit nežádoucí kožní reakce, jako jsou puchýře a zjizvení. PPD se přidává k urychlení procesu obarvení kůže z původních až 12 hodin na méně než 2 hodiny. Takže i když použití černé henny může být lákavé, má potenciál krátkodobých i dlouhodobých vedlejších účinků.
Jak časté jsou tyto reakce? Nejlepší odhady hovoří asi o 2,5 %. Takže asi 1 ze 40 dětí s tetováním z černé henny může dostat alergickou reakci. Naneštěstí se tato praxe stala módní (děkujeme, Spice Girls). Žádná přírodní černá henna neexistuje. Možná by bylo nejlepší respektovat tradičnější postupy; dříve než se dočasné tetování promění v trvalou jizvu.
Problémem je, že PPD lze nalézt také v produktech označených jako červená henna. To, že je červená, ještě neznamená, že není riskantní. To jsou špatné zprávy pro odvětví s obratem 100 milionů dolarů.
Protože je henna všech barev tak často falšována, neměla by být dle pokynů FDA vůbec nanášena na pokožku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Jallad KN, Espada-jallad C. Lead exposure from the use of Lawsonia inermis (henna) in temporary paint-on-tattooing and hair dying. Sci Total Environ. 2008;397(1-3):244-250.
- Basas CG. Henna tattooing: cultural tradition meets regulation. Food Drug Law J. 2007;62(4):779-803.
- Wang MX, Maranda EL, Cortizo J, Lim V, Jimenez J. Henna--A Temporary Body of Art. JAMA Dermatol. 2016;152(3):290.
- De Groot AC. Side-effects of henna and semi-permanent 'black henna' tattoos: a full review. Contact Derm. 2013;69(1):1-25.
- Florence TM, Lilley SG, Stauber JL. Skin absorption of lead. Lancet. 1988;2(8603):157-8.
- Bocca B, Pino A, Alimonti A, Forte G. Toxic metals contained in cosmetics: a status report. Regul Toxicol Pharmacol. 2014;68(3):447-67.
- Kmietowicz Z. "Black henna" tattoos can cause blistering and scarring, doctors warn. BMJ. 2015;351:h4519.
Image credits: tortugadatacorp via Pixabay and Michael Korcuska via flickr. Images have been modified. Motion graphics by Avocado Video.
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
