Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je kandidóza skutečná?
Koreluje přítomnost Candidy ve stolici s příznaky „přecitlivělosti na Candidu“ - jako jsou bolesti hlavy a únava? A co se stane, když lidem bude podávána strava s vysokým obsahem cukru?
Navzdory jejich rozsáhlému používání v pivovarnictví a pekařství má asi jen 5 % populace (tedy každý dvacátý) ve své krvi protilátky proti kvasnicím. Zatímco u lidí s Crohnovou nemocí je toto číslo spíše 60 nebo 70 %. Většina lidí s Crohnovou chorobou má protilátky, které reagují na obyčejné pekařské či pivovarské kvasnice a lahůdkové droždí; to vše je jen jiná varieta kvasinek známých jako Saccharomyces cerevisiae.
Ale pekařské/pivovarské/lahůdkové droždí nebylo nikdy přímo zapleteno do Crohnovy nemoci. Možná jsou protilátky přímou reakcí na droždí, nebo třeba tělo reaguje na úplně jiný druh kvasinek a protilátky prostě chybně zkříženě reagují i na běžné potravinářské droždí. A skutečně, o 5 let později bylo zjištěno, že protilátky proti kandidě – úplně jinému druhu kvasinek, které způsobují moučnivku a vaginální kvasinkové infekce, mohou zkříženě reagovat s kvasinkami Saccharomyces. Možná tedy bylo pekařské/pivovarnické/lahůdkové droždí po celou dobu jen nevinným náhodným divákem?
Již téměř 30 let víme, že protilátky proti Saccharomyces jsou spojovány s Crohnovou chorobou. Je však možné, že místo chleba, piva a lahůdkového droždí je to kandida, která způsobuje Crohnovu nemoc a tvorbu protilátek. Jasně, to by šlo, jenže třeba je kandida nevinný pozorovatel a skutečným viníkem je působení kvasinek z potravin a nápojů. Odpověď nebudeme znát, dokud to neotestujeme.
Vezměte pacienty s Crohnovou chorobou, odstraňte droždí z jejich jídelníčku a uvidíte, jestli se jim udělá lépe. Pokud ano, pak máme viníka. Co když ne? Pak je to třeba takhle a kandida je skutečnou příčinou.
Než se dostanu k té studii, dovolte mi nejprve vyvrátit pár mýtů o kandidě. Kandida je běžnou součástí naší střevní flóry. Kdyby se vám kandida dostala do krve, pak by mohla způsobit život ohrožující infekci, ale je normální mít trochu kandidy v ústech a tlustém střevě. Vždy záleží na lokaci. Stejně jako je normální mít bakterie ze stolice ve svém tlustém střevě, ale mít bakterie ze stolice v krvi nebo otevřené ráně by bylo špatné.
Kvůli schopnosti kandidy dělat na nesprávném místě nebo u lidí s narušeným imunitním systémem problémy vznikla teorie o kandidóze. Ta spojuje přítomnost kandidy se všemi možnými druhy zdravotních problémů… Což vedlo k mykofobii neboli houbové fobii. Jde o nepravdivou interpretaci, která tvrdí, že nález kandidy v ústech nebo stolici je důkazem nějakého druhu infekce, namísto zcela normálního jevu. Pokud si myslíte, že autoři s těmi řečmi o fobiích trochu přehánějí, zkuste si „vygooglit“ kandidózu a uvidíte.
Nejenže je normální, když kandidu máte ve střevech, ale dokonce se jí nemůžete zbavit, ani kdybyste chtěli. Když lidem podáte silné antimykotické léky, její výskyt poklesne, avšak jen do okamžiku, než s podáváním léku přestanete. Celý ten koncept o tom, jak „cukr pohání kvasinky v těle, měli byste přejít na nízkosacharidovou dietu“ nedává smysl. Pokud totiž nemáte intoleranci laktózy, nebo něco podobného, tak se vám cukry vstřebávají již v tenkém střevě a do tlustého střeva se ani nikdy nedostanou. A opravdu se zdá, že neexistuje žádná korelace mezi množstvím kandidy a spotřebou cukru; můžete lidem podávat stravu s vysokým obsahem cukru – přidáte 14 lžic cukru do každodenního jídelníčku, a stejně to nebude mít efekt. Samozřejmě je spousta vědou podložených důvodů, proč snížit příjem cukru, ale kandida se nezdá býti jedním z nich.
Zdá, že žádné věrohodné důkazy podporující existenci kandidózy neexistují. To je slovo do pranice. Jen málo nemocí vyvolalo tolik nepřátelství mezi lékařskou komunitou a nemoci věřící laickou veřejností. Lékařská komunita odmítla údajně trpící osoby jako emocionálně narušené nebo prostě šílené. Samozřejmě je nemůžete takhle na rovinu nazvat blázny. Psychiatrické diagnózy je potřeba prezentovat citlivě. Například někteří pacienti raději budou věřit, že jejich mentální onemocnění je způsobeno kandidou, takže doktoři v takovém případě radši přitakají a pacienti si pak vezmou léky. Pacienti, kteří si sami diagnostikují kandidózu, se jen zřídkakdy vzdávají své „nemoci“. Někteří dokonce používají kvasinky na obranu před obviněním za řízení v opilosti. „Já nepil, vaše ctihodnosti, to kvasinky v mých střevech vyrobily pivo.“
Celý koncept kandidózy byl Americkou akademií pro alergie a imunologii oficiálně svržen se stolu jako spekulativní a neprokázaný – nemáme vůbec žádné důkazy. Předpoklad, že všudypřítomná kandida má nějaký toxický účinek na naše tělo, zkrátka není podložen žádným vědeckým důkazem. „Vy žádné důkazy ani nechcete“, napsal někdo v reakci, „co ty milióny zbytečných tonzilektomií (odstranění mandlí)?“ Nechtějte, abych začal mluvit o radikální mastektomii. Alespoň, že přechod na nízkosacharidovou stravu lidi nezohyzdí. Ačkoli některé protikvasinkové terapie můžou být potenciálně nebezpečné. Antimykotika například mohou vyvolat rezistenci a mít vedlejší účinky. Nystatin není tak špatný, ale ketokonazol může poškodit játra. Samozřejmě jsou také známy případy lidí léčených s falešnou diagnózou, kteří z toho měli docela úzkosti. Je tedy důležité vědět, jestli kandidóza doopravdy existuje. A tak se výzkumníci rozhodli to otestovat.
Šlo o velmi jednoduchou studii. Požádali lidi o vzorek stolice a vyptávali se jich na spoustu otázek ohledně příznaků, které pociťovali – bolesti hlavy, žaludeční bolesti, únava – vše typické symptomy kandidózy. Žádnou souvislost s kandidou ve střevech však neobjevili. Žádný náznak kandidózy se objevit nepodařilo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Main J, McKenzie H, Yeaman GR, Kerr MA, Robson D, Pennington CR, Parratt D. Antibody to Saccharomyces cerevisiae (bakers' yeast) in Crohn's disease. BMJ. 1988 Oct 29;297(6656):1105-6.
- Barclay GR, McKenzie H, Pennington J, Parratt D, Pennington CR. The effect of dietary yeast on the activity of stable chronic Crohn's disease. Scand J Gastroenterol. 1992;27(3):196-200.
- Eser A, Papay P, Primas C, Pernicka E, Harrer M, Dejaco C, Novacek G, Lichtenberger C, Angelberger S, Kazemi L, Mikulits A, Vogelsang H, Reinisch W. The impact of intestinal resection on serum levels of anti-Saccharomyces cerevisiae antibodies (ASCA) in patients with Crohn's disease. Aliment Pharmacol Ther. 2012 Jan;35(2):292-9.
- Standaert-Vitse A, Jouault T, Vandewalle P, Mille C, Seddik M, Sendid B, Mallet JM, Colombel JF, Poulain D. Candida albicans is an immunogen for anti-Saccharomyces cerevisiae antibody markers of Crohn's disease. Gastroenterology. 2006 May;130(6):1764-75.
- Annese V, Andreoli A, Andriulli A, Dinca R, Gionchetti P, Latiano A, Lombardi G, Piepoli A, Poulain D, Sendid B, Colombel JF. Familial expression of anti-Saccharomyces cerevisiae Mannan antibodies in Crohn's disease and ulcerative colitis: a GISC study. Am J Gastroenterol. 2001 Aug;96(8):2407-12.
- Suhr MJ, Hallen-Adams HE. The human gut mycobiome: pitfalls and potentials--a mycologist's perspective. Mycologia. 2015 Nov-Dec;107(6):1057-73.
- Renfro L, Feder HM Jr, Lane TJ, Manu P, Matthews DA. Yeast connection among 100 patients with chronic fatigue. Am J Med. 1989 Feb;86(2):165-8.
- Terr AL. Clinical ecology. J Allergy Clin Immunol. 1987 Mar;79(3):423.
- [No authors listed] Candidiasis hypersensitivity syndrome. Executive Committee of the American Academy of Allergy and Immunology. J Allergy Clin Immunol. 1986 Aug;78(2):271-3.
- Stewart DE. Emotional Disorders Misdiagnosed as Physical Illness: Environmental Hypersensitivity, Candidiasis Hypersensitivity, and Chronic Fatigue Syndrome. International Journal of Mental Health Vol. 19, No. 3, Unvalidated, Fringe, and Fraudulent Treatment of Mental Disorders (Fall 1990), pp. 56-68.
- Brusko CS, Marten JT. Ketoconazole hepatotoxicity in a patient treated for environmental illness and systemic candidiasis. DICP. 1991 Dec;25(12):1321-5.
- Blonz ER. Is there an epidemic of chronic candidiasis in our midst? JAMA. 1986 Dec 12;256(22):3138-9.
- Logan BK, Jones AW. Endogenous ethanol 'auto-brewery syndrome' as a drunk-driving defence challenge. Med Sci Law. 2000 Jul;40(3):206-15.
- Bennett JE. Searching for the yeast connection. N Engl J Med. 1990 Dec 20;323(25):1766-7.
- Lacour M, Zunder T, Huber R, Sander A, Daschner F, Frank U. The pathogenetic significance of intestinal Candida colonization--a systematic review from an interdisciplinary and environmental medical point of view. Int J Hyg Environ Health. 2002 May;205(4):257-68.
- Weig M, Werner E, Frosch M, Kasper H. Limited effect of refined carbohydrate dietary supplementation on colonization of the gastrointestinal tract of healthy subjects by Candida albicans. Am J Clin Nutr. 1999 Jun;69(6):1170-3.
- Jobst D, Kraft K. Candida species in stool, symptoms and complaints in general practice--a cross-sectional study of 308 outpatients. Mycoses. 2006 Sep;49(5):415-20.
Icons created by Bakunetsu Kaito, joeartcon, parkjisun, Milky, and Anna Hatzisavas from The Noun Project. Image credit: Tess Watson via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.