Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je pití energetických nápojů nějak rizikové?
Energetické nápoje značek Red Bull a Rockstar byly podrobeny testu.
První energetický nápoj vznikl před více než půl stoletím. Nápoj se jmenoval Dr. Enuf a na pulty se dostal v roce 1949. V současnosti existuje více než 100 značek a ročně průmysl prodá těchto nápojů v hodnotě 50 miliard dolarů. Energetické nápoje jsou oblíbené také na vojenských základnách, nicméně někteří velitelé zpochybňovali jejich bezpečnost na základě podobných informací: počet návštěv na pohotovosti z důvodu vypití energetického nápoje v posledních letech prudce vzrostl. Pokud se však na zprávy podíváte podrobněji, najdete tam podobné případy: čtyřiadvacetiletý muž se necítil dobře poté, co vypil plechovku energetického nápoje a tři lahve vodky.
Vzhledem k tomu, že energetické nápoje jsou často konzumovány spolu s jinými látkami, je těžké určit viníka. Stejný problém je i s populačními studiemi. Jistě, dospívající, kteří pijí energetické nápoje, mají riziko celé škály nepříznivých důsledků, ale takoví lidé také častěji pijí limonády a mají jiné nezdravé návyky. Často se oddávají alkoholu, užívají pilulky na hubnutí a zapojují se dalších rizikových činností. Takže jediný způsob, jak vyčlenit, za co může energetický nápoj, je podrobit to testování.
Obhájci veřejného zdraví například vyslovili obavu, že energetické nápoje by mohly mít nežádoucí účinky v podobě zvyšování krevního tlaku. Dali tedy lidem vypít plechovku Red Bullu. O třicet minut později nenaměřili žádnou znatelnou změnu v krevním tlaku. Dobře, ale to byla malá, 340 ml plechovka, jak by dopadla 470 ml plechovka? Uplynulo čtyřicet minut a při měření opět nebyla zjištěna znatelná změna tlaku. Takže obavy, že by energetické nápoje zvyšovaly krevní tlak, byly opuštěny a označeny za přehnané. Jenže pak to přišlo, v roce 2014.
ed Bull nakonec opravdu značně zvyšuje krevní tlak. Ostatním studiím to uniklo, protože prudký nárůst krevního tlaku se projeví až hodinu po vypití. Když tedy provádíte měření po 30 minutách, všechno se zdá v pořádku, ve skutečnosti však to nejhorší teprve přijde. Velkým šokem pak bylo zjištění, že proudění krve cerebrální oblastí, tedy mozkem, pokleslo. O energetických nápojích se tvrdí, že mají příznivé účinky, ale tento výzkum naznačil opak, mohou mít nepříznivé účinky, protože zatěžují srdce a snižují rychlost průtoku krve mozkem.
Výzkumníci následně otestovali i jiné značky. Například energetický nápoj značky Rockstar významně zvýšil krevní tlak už během 30 minut po vypití. Aha, no počkat, nemůže to být jen kofeinem? Je to jiné, než vypít šálek kávy? Pokud to chcete zjistit, musíte porovnat účinky energetického nápoje s jednoduchým nápojem s přidaným kofeinem ve zcela stejném množství. Takovou studii jsme dlouho neměli, ale nyní už ji máme.
Randomizovaná, dvojitě zaslepená, kontrolovaná, křížová studie, ve které byli mladí dobrovolníci náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna měla pít dvě velké plechovky energetického nápoje, druhá pila kontrolní nápoj s přidaným cukrem a stejným množstvím kofeinu jako energetický nápoj, ovšem další přidané složky, jako třeba taurin, karnitin, ženšen a guarana, už neobsahoval.
A ukázalo se, že to nebylo jen kofeinem. Ve skupině, která dostávala skutečný energický nápoj, krevní tlak vystoupal značně výš než ve skupině, která pila kontrolní nápoj se stejným množstvím kofeinu. Co znamená zde uvedený QT interval? Na EKG jde o vzdálenost od začátku sestupné vlny Q do konce vlny T. Dobře, ale mělo by nás to zajímat? Prodloužení QT intervalu, což zapříčinil energetický nápoj, ale ne samotný kofein, je považováno za ukazatel zvýšeného rizika fatální arytmie, smrtelné poruchy srdečního rytmu. To nezní dobře. Jak moc to bylo výrazné? Prodloužení intervalu QT o více než 60 milisekund je ukazatelem život ohrožující arytmie. A energetický nápoj jej prodloužil asi o 10 milisekund. Nicméně už se stalo, že musely být z trhu staženy léky, které mimochodem vydělávaly miliardy dolarů, kvůli prodloužení QT intervalu o 5-10 milisekund. Měli bychom tedy opravdu začít s výzkumem u těch dalších složek energetických nápojů.
Například v roce 2008 našly úřady v nápoji značky Red Bull kokain. Výrobce Red Bullu trval na tom, že do nápoje přidávají listy koky pouze kvůli chuti a veškerý kokain z nich byl odstraněn.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Manchester J, Eshel I, Marion DW. The Benefits and Risks of Energy Drinks in Young Adults and Military Service Members. Mil Med. 2017;182(7):e1726-e1733.
- Thorlton J, Colby DA, Devine P. Proposed actions for the US Food and Drug Administration to implement to minimize adverse effects associated with energy drink consumption. Am J Public Health. 2014;104(7):1175-80.
- Al-shaar L, Vercammen K, Lu C, Richardson S, Tamez M, Mattei J. Health Effects and Public Health Concerns of Energy Drink Consumption in the United States: A Mini-Review. Front Public Health. 2017;5:225.
- Holubcikova J, Kolarcik P, Madarasova geckova A, Reijneveld SA, Van dijk JP. Regular energy drink consumption is associated with the risk of health and behavioural problems in adolescents. Eur J Pediatr. 2017;176(5):599-605.
- Larson N, Laska MN, Story M, Neumark-sztainer D. Sports and energy drink consumption are linked to health-risk behaviours among young adults. Public Health Nutr. 2015;18(15):2794-803.
- Alford C, Cox H, Wescott R. The effects of red bull energy drink on human performance and mood. Amino Acids. 2001;21(2):139-50.
- Baum M, Weiß M. The influence of a taurine containing drink on cardiac parameters before and after exercise measured by echocardiography. Amino Acids. 2001;20:75– 82.
- Grasser EK, Yepuri G, Dulloo AG, Montani JP. Cardio- and cerebrovascular responses to the energy drink Red Bull in young adults: a randomized cross-over study. Eur J Nutr. 2014;53(7):1561-71.
- Svatikova A, Covassin N, Somers KR, et al. A Randomized Trial of Cardiovascular Responses to Energy Drink Consumption in Healthy Adults. JAMA Letters. 2015; 314(19):2079-82.
- Fletcher EA, Lacey CS, Aaron M, Kolasa M, Occiano A, Shah SA. Randomized Controlled Trial of High-Volume Energy Drink Versus Caffeine Consumption on ECG and Hemodynamic Parameters. J Am Heart Assoc. 2017;6(5).
- Seifert SM, Schaechter JL, Hershorin ER, Lipshultz SE. Health effects of energy drinks on children, adolescents, and young adults. Pediatrics. 2011;127(3):511-28.
- Ali F, Rehman H, Babayan Z, Stapleton D, Joshi DD. Energy drinks and their adverse health effects: A systematic review of the current evidence. Postgrad Med. 2015;127(3):308-22.
Image credit: Simon Desmarais via Wikimedia Commons and Luke Freeman via flickr. Images have been modified. Motion graphics by Avocado Video.