Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je pro nás chlorela prospěšná?
Potenciální neurotixicita doplňků stravy ze spiruliny a dalších sinic nadále zůstává hrozbou.
Jak je to s chlorelou, prodávanou jako doplněk stravy? Škodlivá? Neškodná? Přínosná?
V odborném veterinárním časopise Journal of Veterinary Pathology se objevila zpráva o retrívrovi, kterého chlorela zabila. Chlorela napadla tělo feny a prožrala se jí až do mozku. Takto to vypadalo, když se řasa prodírala skrz míchu až nahoru. To se však stane, jen pokud ponoříte otevřenou ránu třeba do špinavého rybníku. Chlorela, která je k dostání v prodejnách zdravých potravin, je usušená a mrtvá. Nějaké vedlejší účinky však hlášeny byly. Například tento jedenáctiletý chlapec byl hospitalizován se selhávajícími ledvinami, které se uzdravily poté, co přestal chlorelu užívat. Případ však byl označen za alergickou reakci.
Podobně existují také zprávy o vyrážkách objevujících se při slunění a astma vyvolaném vdechnutím řasy. Opět to však nevypadá, že by tyto problémy vyvolal toxin, se kterým se můžete setkat v doplňcích s obsahem modrozelené řasy a spiruliny. Jde spíše o vzácné projevy nesnášenlivosti u citlivých jedinců.
Pro drtivou většinu lidí může být chlorela považována za přínosnou. Obsahuje spoustu živin, je to jako hromádka malinkatých tmavě zelených lístků. Při pití však chutná zhruba jako tráva, navíc není tak levná jako kadeřávek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Image thanks to Ohio Sea Grant via Flickr