Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je zavedení žaludečního balónu bezpečným a účinným prostředkem k hubnutí?
Studie s falešnými zákroky nám ukázaly, že některé z našich nejoblíbenějších operací, včetně zavádění žaludečního balónu, jsou samy klamavé.
Intragastrické balónky slavnostně spatřily světlo světa v 80. letech 20. století. Jde o balóny, které lze zavést do žaludku, tam je nafouknout vzduchem nebo vodou, a vyplnit tak většinu prostoru. Je to smutné, ale chirurgické prostředky často dorazí na trh dříve, než je náležitě ověřena jejich bezpečnost a účinnost. A žaludeční balóny nejsou výjimkou.
Bublina kolem značky Gastric Bubble praskla, když ve studii z Mayo Clinic zjistili, že 8 z 10 balónků se samovolně vyfouklo. Může to být nebezpečné v případě, že projdou dále do střev a tam uvíznou. Předtím ještě způsobí žaludeční eroze u poloviny pacientů, poškodí žaludeční výstelku. Nejhorší je, že z hlediska započetí hubnutí balóny vlastně ani nefungovaly. Časem byl výrobek stažen z trhu, ale balóny se znovu vrátily v nové podobě.
Po 33leté pauze FDA začal schvalovat celou hromadu intragastrických balónů, to bylo v roce 2015. Okamžitě poté jich bylo pacientům zavedeno 5 000 kusů. V té době prošel zákon Sunshine Act, který přinutil farmaceutické firmy a výrobce chirurgických a lékařských pomůcek přiznat veškeré finanční odměny poskytované lékařům, a tím vrhnout světlo na lákadla těchto průmyslů. Dnes už asi většina lidí ví o příliš blízkém finančním vztahu mezi lékaři a farmaceutickými firmami. Méně lidí si však uvědomuje, že i chirurgové mohou dostávat odměny od výrobců, od kterých používají zdravotní pomůcky. Top 100 obdržitelů úplatků průmyslu dohromady dostalo neuvěřitelných 273 milionů Kč od výrobců pomůcek za jediný rok. Skandální je, že po zveřejnění dokumentů jen malá část přiznala do očí bijící střet zájmů.
Výhodou zavádění žaludečních balónů je na rozdíl od většiny dalších bariatrických zákroků jejich vratnost. To však neznamená, že jsou neškodné. FDA vydal sérii varování před riziky zahrnujícími i úmrtí pacientů. Počkat. Jak může dojít k protržení žaludku hladkým a kulatým objektem? Tím, že pacient začne tak intenzivně zvracet, až mu to roztrhne žaludek, v důsledku čehož zemře. Není překvapením, že nevolnost a zvracení je velmi časným vedlejším účinkem postihujícím většinu pacientů, kterým byl balón zaveden. Neutuchající zvracení pravděpodobně také vysvětluje případy život ohrožujícího nedostatku živin po zavedení žaludečního balónu.
Některé komplikace, například ucpání střev, jsou následkem vyfouknutí balónu. Jiné jsou kupodivu naopak důsledkem nenadálého přefouknutí balónu, což způsobuje bolest, zvracení a roztažení břicha. Tento jev byl poprvé pozorován u prsních implantátů. Píší o tom například ve zprávě The Phenomenon of the Spontaneously Autoinflating Breast Implant - z čista jasna implantáty začnou zvětšovat svůj objem. Objem prsu v průměru zvětšily o více než 50 %. „Jev zůstává,“ jak stojí v jednom posudku, „málo reportovaným a málo pochopeným fenoménem.“ Zajímavé je, že prsní implantáty byly použity jako jedny z prvních nepovedených pokusů se žaludečními balóny.
Tak jako u všech lékařských rozhodnutí, i zde jde o poměr rizik a přínosů. Průmyslem financované studie ukazují znatelnou redukci váhy, je však těžké rozlišit účinek samotného balónu od průvodní diety pod dozorem a změny životosprávy předepsané k zavedení balónu ve studii. Ve studiích s léčivy alespoň lze lidi randomizovat k užívání cukrové pilulky, ale jak eliminujete placebo efekt podstoupení zákroku? Stačí provést falešnou operaci.
V roce 2002 byla jedna odvážná studie vydána v New England Journal of Medicine. Nejběžnější ortopedická operace, artroskopie kolene, byla podrobena testu. Utrácíme miliardy dolarů za zavádění sond do kolenních kloubů a odstraňování poškozené tkáně při osteoartróze a zranění kolene, ale funguje to vůbec? Lidé trpící bolestí v koleni byli randomizováni ke skutečné operaci, nebo falešné operaci, při které dojde k řezání kolene a předstírání, že byla operace provedena celá, včetně výplachu solným roztokem. S kloubem jim však ve skutečnosti nic nedělali.
Studie vyvolala pobouření. Jak můžete randomizovat lidi k tomu, že do nich chirurgové budou řezat zbytečně? Odborné lékařské společnosti zpochybnily etiku chirurgů, stejně jako zdravý rozum pacientů, kteří se rozhodli studie zůčastnit. Hádejte, jak studie dopadla? Pacientům po skutečné operaci se ulevilo, ale v placebo skupině také. Operace neměla žádný skutečný účinek. V současnosti stejnou krizi důvěry zažívá operace ramenní rotátorové manžety.
Když byly intragastrické balóny podrobeny testu, tak studie s falešným zákrokem ukázaly, že starší i novější typy balónů někdy vůbec nepomohou zhubnout. I tehdy, když pomohou, může být hmotnostní úbytek jen dočasný, protože balóny smějí zůstat v žaludku jen šest měsíců, po této době je totiž riziko nadměrného nafouknutí už příliš velké. A proč nemůžeme jednoduše po uplynutí doby zavést nový balón? Protože dle zkušeností to neposkytuje další dlouhodobé přínosy. Studie s falešným zákrokem ukázala, že všechny účinky balónu na apetit a sytost časem odeznějí, vaše tělo si nejspíše na nový stav navykne.
Studie s falešnými zákroky nám ukázaly, že i některé z velmi populárních zákroků jsou ve skutečnosti samy klamavé. Lékaři jsou mnohdy hrdí, že jsou muži a ženami vědy. Jako lékaři se například oprávněně stavíme proti protiočkovacímu hnutí. Mnoho lidí z oboru medicíny trápí politický trend, kdy si lidé vybírají svá vlastní fakta. Když se však dočítám, že některé ze stále oblíbených operací jsou nejen k ničemu, ale můžou i uškodit, například zvyšováním rizika progrese nemoci až k nutnosti úplné náhrady kolenního kloubu, nemohu si pomoci a musím si myslet, že ani my zdaleka nejsme imunní vůči naším vlastním verzím fake news a alternativních faktů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Vittal H, Raju GS. Endoscopic bubble: Can it bust the obesity bubble? Gastroenterology. 2005;129(3):1130-2.
- Ross S, Robert M, Harvey M-A, et al. Ethical issues associated with the introduction of new surgical devices, or just because we can, doesn’t mean we should. J Obstet Gynaecol Can. 2008;30(6):508-13.
- Lindor KD, Hughes RW, Ilstrup DM, Jensen MD. Intragastric balloons in comparison with standard therapy for obesity--a randomized, double-blind trial. Mayo Clin Proc. 1987;62(11):992-6.
- Twardzik M, Wiewiora M, Glück M, Piecuch J. Mechanical intestinal obstruction caused by displacement of a stomach balloon - case report. Wideochir Inne Tech Maloinwazyjne. 2018;13(2):278-81.
- Benjamin SB, Maher KA, Cattau EL, et al. Double-blind controlled trial of the Garren-Edwards gastric bubble: an adjunctive treatment for exogenous obesity. Gastroenterology. 1988;95(3):581-8.
- Tate CM, Geliebter A. Intragastric balloon treatment for obesity: review of recent studies. Adv Ther. 2017;34(8):1859-75.
- English WJ, DeMaria EJ, Brethauer SA, Mattar SG, Rosenthal RJ, Morton JM. American Society for Metabolic and Bariatric Surgery estimation of metabolic and bariatric procedures performed in the United States in 2016. Surg Obes Relat Dis. 2018;14(3):259-63.
- Garstka ME, Monlezun D, DuCoin C, Killackey M, Kandil E. The sunshine act and surgeons: a nation-wide analysis of industry payments to physicians. J Surg Res. 2019;233:41-9.
- Camp MW, Mattingly DA, Gross AE, Nousiainen MT, Alman BA, McKneally MF. Patients’ views on surgeons’ financial conflicts of interest. J Bone Joint Surg Am. 2013;95(2):e9.1-8.
- Ziai K, Pigazzi A, Smith BR, et al. Association of compensation from the surgical and medical device industry to physicians and self-declared conflict of interest. JAMA Surg. 2018;153(11):997-1002.
- UPDATE: Potential risks with liquid-filled intragastric balloons - Letter to Health Care Providers. FDA. August 10, 2017.
- Ashrafian H, Monnich M, Braby TS, Smellie J, Bonanomi G, Efthimiou E. Intragastric balloon outcomes in super-obesity: a 16-year city center hospital series. Surg Obes Relat Dis. 2018;14(11):1691-9.
- Trang J, Lee SS, Miller A, et al. Incidence of nausea and vomiting after intragastric balloon placement in bariatric patients - A systematic review and meta-analysis. Int J Surg. 2018;57:22-9.
- Saunders KH, Igel LI, Saumoy M, Sharaiha RZ, Aronne LJ. Devices and endoscopic bariatric therapies for obesity. Curr Obes Rep. 2018;7(2):162-71.
- de Quadros LG, Dos Passos Galvão Neto M, Grecco E, et al. Intragastric balloon hyperinsufflation as a cause of acute obstructive abdomen. ACG Case Rep J. 2018;5:e69.
- Landon J, DiGregorio V. The Phenomenon of the Spontaneously Autoinflating Breast Implant. NESPS 31st Annual Meeting. 2014.
- Robinson OG, Benos DJ, Mazzochi C. Spontaneous autoinflation of saline mammary implants: further studies. Aesthet Surg J. 2005;25(6):582-6.
- Hogan RB, Johnston JH, Long BW, et al. A double-blind, randomized, sham-controlled trial of the gastric bubble for obesity. Gastrointest Endosc. 1989;35(5):381-5.
- Ali MR, Moustarah F, Kim JJ, American Society for Metabolic and Bariatric Surgery Clinical Issues Committee. American society for metabolic and bariatric surgery position statement on intragastric balloon therapy endorsed by the society of american gastrointestinal and endoscopic surgeons. Surg Obes Relat Dis. 2016;12(3):462-7.
- Moseley JB, O’Malley K, Petersen NJ, et al. A controlled trial of arthroscopic surgery for osteoarthritis of the knee. N Engl J Med. 2002;347(2):81-8.
- Maffulli N. We are operating too much. J Orthop Traumatol. 2017;18(4):289-92.
- McCormack RG, Hutchinson MR. Rocking the shoulder surgeon’s world. Br J Sports Med. 2017;51(24):1727.
- Martinez-Brocca MA, Belda O, Parejo J, et al. Intragastric balloon-induced satiety is not mediated by modification in fasting or postprandial plasma ghrelin levels in morbid obesity. Obes Surg. 2007;17(5):649-57.
- Genco A, Cipriano M, Bacci V, et al. BioEnterics Intragastric Balloon (Bib): a short-term, double-blind, randomised, controlled, crossover study on weight reduction in morbidly obese patients. Int J Obes (Lond). 2006;30(1):129-33.
- Dumonceau J-M, François E, Hittelet A, Mehdi AI, Barea M, Deviere J. Single vs repeated treatment with the intragastric balloon: a 5-year weight loss study. Obes Surg. 2010;20(6):692-7.
- Orchard J, Moen MH. Has reimbursement for knee osteoarthritis treatments now reached “postfact” status? Br J Sports Med. 2017;51(21):1510-1.
- Thorlund JB. Deconstructing a popular myth: why knee arthroscopy is no better than placebo surgery for degenerative meniscal tears. Br J Sports Med. 2017;51(22):1630-1.
- Rongen JJ, Rovers MM, van Tienen TG, Buma P, Hannink G. Increased risk for knee replacement surgery after arthroscopic surgery for degenerative meniscal tears: a multi-center longitudinal observational study using data from the osteoarthritis initiative. Osteoarthritis Cartilage. 2017;25(1):23-9.
- Milone M, Scarano V, Di Minno MN, Lupoli R, Milone F, Musella M. Rapid onset of Wernicke's syndrome after gastric balloon positioning. Eur J Clin Nutr. 2012;66(8):971.