Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jedinečné protonové čerpadlo
Abychom porozuměli tomu, jak mohou řepy snižovat nároky našeho těla na kyslík během pohybové aktivity a ještě k tomu zvyšovat sportovní výkon, musíme se podrobněji podívat na biochemii produkce energie (ATP syntáza) a na to, jak naše tělo přeměňuje dusičnany na dusitany a nakonec oxid dusnatý.
Co asi obsahuje šťáva z červené řepy, že způsobila revoluci v oboru sportovní fyziologie?
Nejprve si uděláme exkurzi do biochemie. Naše tělo používá kyslík k tvorbě ATP, což je přenašeč energie našeho těla. Když o něčem přemýšlíme, když zamrkáme, pokaždé když natahujeme svaly, používáme ATP, který se musí doplňovat kyslíkem během dýchání. Jinak zemřeme.
Enzym (ATP syntáza) vytváří ATP hluboko v našich buňkách. Je to doslova „mikroskopický rotační mechanický motor“. Kyslík vyvolává tok protonů a jako mlýnské kolo se tento enzym otáčí a vytváří ATP. A stejně jako každý motor, ani tento není dokonale efektivní. Občas mu nějaký převod ujede. Pak na okraji dojde k úniku protonu. Přesto se jedná o mimořádný mechanismus. A jak se při tom může uplatnit řepa?
Řepa je jedním z nejvýznamnějších zdrojů dusíku ze stravy, který je vstřebáván v žaludku a poté transportován zpět do našich úst prostřednictvím slinných žláz. Naše tělo totiž ví, že máme symbiotické bakterie žijící na našem jazyku. Tyto bakterie změní dusičnany na dusitany, dojde k opětovné reabsorpci, k transportu do buněk a následné přeměně na další látku, kterou je oxid dusnatý. Ten ovlivňuje protonovou pumpu, aby buď snížila možné úniky protonů, nebo regulovala „netěsnosti“, nebo dokonce zastoupila kyslík v celém tomto vynálezu. Jistotu stále ještě nemáme, ale teoreticky tak vysvětlujeme, proč je řepa schopna snížit spotřebu kyslíku během pohybu při současném zlepšení atletického výkonu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bailey SJ, Winyard P, Vanhatalo A, Blackwell JR, Dimenna FJ, Wilkerson DP, Tarr J, Benjamin N, Jones AM. Dietary nitrate supplementation reduces the O2 cost of low-intensity exercise and enhances tolerance to high-intensity exercise in humans. J Appl Physiol. 2009 Oct;107(4):1144-55. Epub 2009 Aug 6.
- Larsen FJ, Schiffer TA, Borniquel S, Sahlin K, Ekblom B, Lundberg JO, Weitzberg E. Dietary inorganic nitrate improves mitochondrial efficiency in humans. Cell Metab. 2011 Feb 2;13(2):149-59.
Video thanks to Said Sannuga.