Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou doplňky stravy a vitaminy B12 a D při rostlinné stravě skutečně nezbytné?
Odpovídám na časté otázky týkající se doplňků stravy, vitaminu B12 a vitaminu D. Potřebujeme je?
Přiblížím vám případ „Veganské stravy jako zanedbané příčiny psychózy“. Tragický příběh 47leté ženy s pětiletou historií psychózy. Byla léčena antipsychotiky a celé roky trpěla halucinacemi. Nakonec její matka konečně upozornila na skutečnost, že pacientka dodržovala striktně veganskou stravu již sedm let a nedoplňovala si vitamín B12. Lékaři jí začali podávat doplňky s vitamínem B12 a časem psychické potíže odezněly. Je však smutné, že strávila pět let svého života v psychotickém stavu jen proto, že neměla pravidelný spolehlivý zdroj vitamínu B12. Doplňky s B12 nebo dostatečná konzumace obohacených potravin jsou pro vegany zásadní. A účinkují, pokud je přijímáme. Vezměte si největší studií veganů v historii, studii Adventist-2, ve které byl výskyt nízkého statusu vitamínu B12 totožný u veganů, vegetariánů i konzumentů masa. Jak to? Patrně proto, že jedli obohacené potraviny a vitamínové doplňky stravy. Výzkumníci dospěli k závěru, že podněcování k užívání doplňků s B12 není nikdy dost a je to velice důležité.
Vitamíny B12 a D jsou dva jediné vitamíny nevyráběné rostlinami. B12 vytvářejí mikroby a vitamín D živočichové, včetně nás, při pobytu venku na slunci. Sluneční vitamín. Další živiny najdeme ve větším množství jen v některých rostlinách. Takže když je nejíte, mohou vám chybět i tyto. Jako příklad uvedu případ desetileté dívky s noční slepotou. V noci špatně viděla. Nedostatek vitamínu A bylo první, co lékaře napadlo. Ale dítě jedlo vegetariánsky, takže určitě přijímalo hodně betakarotenu ze zeleniny. A karoteny se v těle přeměňují na vitamín A. Těsně před jejich odchodem z ordinace lékaře napadlo přímo se zeptat matky: „Předpokládám, že vaše dcera konzumuje hodně zeleniny, že?“ Jenže ne, dcera neměla ráda zeleninu a jedla převážně krekry. V případě vitamínu A je jednoduché pokrýt potřebu konzumací listové zeleniny nebo libovolné oranžové zeleniny a ovoce, jako je mango, batáty, mrkev, či žlutý meloun. Ale musíte to ovoce a zeleninu doopravdy jíst. Vegan žijící z rychlého občerstvení čelí většímu riziku nedostatku vitamínu A než konzument masa činicí totéž, protože přinejmenším i ta kráva snědla něco zeleného a předala živiny dále.
Jód je podobný případ. Kravské mléko je hlavním zdrojem jódu ve stravě Američanů. Ne proto, že by krávy syntetizovaly jód nebo jakýkoliv jiný prvek. Jód v mléku pochází ze zbytků jódových dezinfekčních prostředků používaných k dezinfekci špinavých vemen a dojících přístrojů. Trocha jódu skončí v mléku. Navíc se krávám jód dává do krmiva. Nicméně lidé nekonzumující mléko nebo mořské řasy, což je ještě lepší zdroj, mohou mít zvýšené riziko nedostatku jódu.
Studie na anglických veganech naznačila, že až 90 % z nich nemá ve stravě dost jódu. Nejspíše jde o přehnaný odhad, jelikož v dotazníku o stravování nebyly zahrnuty mořské řasy nebo jodizovaná sůl, dva významné zdroje. A máme i důkazy o tom, že nedostatek jódu dělá problémy? Ano, jistě: „Veganství jako příčina hypotyreózy z nedostatku jódu.“ 23měsíční chlapec byl kojen do 16 měsíců a po odstavení konzumoval výhradně rostlinnou stravu bez jodizované soli. Matka byla v pořádku, nejspíše díky jódu v prenatálních vitamínech, které nadále užívala a které měly vliv i na její mateřské mléko. The American Thyroid Association důrazně říká, že doporučuje všem těhotným a kojícím ženám užívat prenatální doplněk stravy se 150 mikrogramy jódu v denní dávce. Většina dětí v USA přejde z mateřského mléka na kravské. Ostatní děti musí získat jód odjinud. Naštěstí v případě chlapce došlo po podávání jódu k vyléčení. To je jedna možnost, užívat doplňky stravy jako krávy. Ovšem mořské řasy jsou tím nejzdravějším zdrojem jódu.
Polovina čajové lžičky jemné mořské řasy jako arame nebo dulse by vám měla poskytnout všechen jód na celý den. Stačí si na jídelní stůl položit kořenku s vločkami řasy dulse. Nebo si dát dva plátky nori. Poslední možnost je má nejoblíbenější, protože nori lze jíst jen tak jako svačinku, a možná je to ta nejzdravější svačinka, jelikož vlastně jíte tmavě zelenou listovou zeleninu.
Máme také nedávnou zprávu o případu vážné anémie z nedostatku železa, připsané rostlinné stravě a menoragii, což je nadměrná krevní ztráta během menstruace. 21letá žena přišla k lékaři kvůli zhoršenému zraku v jednom oku, ucpala se jí žilka, což se někdy děje právě při závažné anemii. Naštěstí se jí zrak po doplnění železa vrátil. Podle American Dietetic Associtation výskyt anémie z nedostatku železa mezi vegetariány není o nic častější než u konzumentů masa, takže možná problém způsobila pouze nadměrná krevní ztráta na měsíční bázi. Novější posudek však zpochybňuje oficiální postoj, že nedostatek železa s anemií není o nic častější u vegetariánských žen než u nevegetariánských žen. Aktualizace posudku tvrdí, že čtyři studie ukázaly, že to není pravda, že vegetariánky měly anémii významně častěji. Tady toto jsou ty čtyři studie. Jako vždy vložím odkaz na studie do citovaných zdrojů pod videem na mém webu NutritionFacts.org, abyste si je sami mohli přečíst. Tak to dělám s každou studií citovanou v mých videích. Ani jedna z těchto studií však prohlášení nepodpořila.
Že vegetariáni nemají vyšší výskyt anémie než nevegetariáni není žádný velký úspěch, jelikož až 1 z 20 menstruujících žen trpí anémií z nedostatku železa napříč populací. Menší zásoby železa jsou však přínosné, jak jsem vysvětlil v jiných videích. Takže o důvod více jíst více rostlin a méně masa. Pokud vám však klesají krevní hodnoty, máte příliš nízký hemoglobin, pak můžete posílit vstřebávání železa konzumací potravin bohatých na vitamín C v každém pokrmu: čerstvé ovoce, papriky, brokolice a další. A jelikož čaj a obzvláště pak káva mohou zhoršovat vstřebávání železa, neměli bychom tyto nápoje pít při jídle.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bachmeyer C, Bourguiba R, Gkalea V, Papageorgiou L. Vegan Diet as a Neglected Cause of Severe Megaloblastic Anemia and Psychosis. Am J Med. 2019;132(12):e850-e851.
- Haddad EH, Jaceldo-Siegl K, Oda K, Fraser GE. Associations of Circulating Methylmalonic Acid and Vitamin B-12 Biomarkers Are Modified by Vegan Dietary Pattern in Adult and Elderly Participants of the Adventist Health Study 2 Calibration Study. Curr Dev Nutr. 2020;4(2):nzaa008.
- Marmor MF. Night Blindness in a Healthy Middle-Class Child. Ophthalmic Surg Lasers Imaging Retina. 2020;51(5):286-288.
- Yeliosof O, Silverman LA. Veganism as a cause of iodine deficient hypothyroidism. J Pediatr Endocrinol Metab. 2018;31(1):91-94.
- Leroy F, Barnard ND. Children and adults should avoid consuming animal products to reduce risk for chronic disease: NO. Am J Clin Nutr. 2020;112(4):931-936.
- Eveleigh ER, Coneyworth LJ, Avery A, Welham SJM. Vegans, Vegetarians, and Omnivores: How Does Dietary Choice Influence Iodine Intake? A Systematic Review. Nutrients. 2020;12(6):1606.
- Sobiecki JG, Appleby PN, Bradbury KE, Key TJ. High compliance with dietary recommendations in a cohort of meat eaters, fish eaters, vegetarians, and vegans: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition-Oxford study. Nutr Res. 2016;36(5):464-477.
- Yang V, Turner LD, Imrie F. Central retinal vein occlusion secondary to severe iron-deficiency anaemia resulting from a plant-based diet and menorrhagia: a case presentation. BMC Ophthalmol. 2020;20(1):112.
- Craig WJ, Mangels AR; American Dietetic Association. Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets. J Am Diet Assoc. 2009;109(7):1266-1282.
- Pawlak R, Berger J, Hines I. Iron Status of Vegetarian Adults: A Review of Literature. Am J Lifestyle Med. 2016;12(6):486-498.
- Recommendations to prevent and control iron deficiency in the United States. Centers for Disease Control and Prevention. MMWR Recomm Rep. 1998;47(RR-3):1-29.
- Haider LM, Schwingshackl L, Hoffmann G, Ekmekcioglu C. The effect of vegetarian diets on iron status in adults: A systematic review and meta-analysis. Crit Rev Food Sci Nutr. 2018;58(8):1359-1374.
- Lee Y, Krawinkel M. The nutritional status of iron, folate, and vitamin B-12 of Buddhist vegetarians. Asia Pac J Clin Nutr. 2011;20(1):42-49.
- Li D, Sinclair AJ, Mann NJ, Turner A, Ball MJ. Selected micronutrient intake and status in men with differing meat intakes, vegetarians and vegans. Asia Pac J Clin Nutr. 2000;9(1):18-23.
- Harman SK, Parnell WR. The nutritional health of New Zealand vegetarian and non-vegetarian Seventh-day Adventists: selected vitamin, mineral and lipid levels. N Z Med J. 1998;111(1062):91-94.
- Reddy S, Sanders TA. Haematological studies on pre-menopausal Indian and Caucasian vegetarians compared with Caucasian omnivores. Br J Nutr. 1990;64(2):331-338.