Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou emulgátory jako polysorbát 80 a karboxymethylcelulóza bezpečné?
Emulgátory jsou nejpoužívanější potravinářskou přísadou. Co dělají s naším střevním mikrobiomem?
Když dnes nakupujete potraviny, tak pokud se nedržíte jen oddělení ovoce a zeleniny, „je téměř nemožné vyhnout se zpracovaným potravinám, zejména...“ pokud jíte standardní americkou stravu. Ta se vyznačuje nejen nedostatečným zastoupením rostlinných potravin a nadbytkem masa, mléka a vajec, ale také spoustou zpracovaných pochutin. Ruku v ruce s tím jde „zvýšený kontakt s přídatnými látkami...“
Například umělé sladidlo sukralóza, prodávané pod značkou Splenda, dokáže narušit lidskou střevní mikroflóru a „vyvolat intoleranci glukózy“ - jinými slovy, namísto zlepšení dochází ke zhoršení krevních cukrů. Je docela jednoduché vyhnout se umělým sladidlům, ale „může být obtížnější vyhnout se požití emulgátorů, jelikož jsou běžně přidávány do širokého spektra potravin.“ „Emulgátory jsou nejrozšířenější potravinářské přídatné látky“ ze všech. A zároveň „většina zpracovaných potravin obsahuje jeden nebo i více.“ V současnosti konzumujeme každoročně emulgátory po megatunách, a to díky multimiliardovému průmyslu.
Emulgátory nejčastěji najdeme v tučných zálivkách, tučných pomazánkách, pečivu, majonéze, salátových zálivkách, cukrovinkách a nápojích. Proč nám na tom záleží? „Stejně jako všechna schválená potravinářská aditiva i emulgátory prošly hodnocením rizikovosti a jsou považovány za bezpečné.“ „Vědci si však začínají dělat starosti s možnými škodlivými účinky emulgátorů na naši střevní bariéru“ z hlediska propustnosti střeva a také ohledně jejich účinků na naši střevní mikroflóru. A co více, emulgátory možná mohou „zvýšit vstřebávání toxinů z životního prostředí“ obsažených v konzumovaném jídle.
Víme například, že konzumace silně zpracovaného jídla se může podílet na tloustnutí. Zdravější a déle žijící populace mají nejen nižší příjem masa a vyšší příjem rostlin, ale také jedí minimálně zpracované potraviny. Možná emulgátory nacházející se ve zpracovaných potravinách hrají určitou roli, vzhledem k výsledkům řady předklinických studií. Koho zajímá, jestli „emulgátory vedou k tloustnutí u potkanů?“ Píše se tu, že „emulgátory mohou způsobit nápadné změny ve střevní mikroflóře,“ jenže řeč není o dění v lidském těle.
Myši jsou často používány ke zkoumání dopadů stravy na mikrobiom. My s nimi však sdílíme jen „pár procent bakteriálních genů.“ Dokonce i různé myší linie mohou mít velmi odlišnou střevní mikroflóru. Takže když nemůžeme výsledky převést ani na jiné myší linie, jak bychom vůbec mohli interpretovat výsledky z pokusů na myších pro lidské bytosti? „Je pozoruhodné, že máme tak málo studií o možných škodlivých účincích požívání emulgátorů lidmi.“
Například lecitin, nejvíce známý jako klíčová složka vaječných žloutků, prokázal horší vlastnosti než polysorbát 80 z hlediska umožnění bakteriím proniknout skrze střevní stěnu do krevního oběhu. Jestli konzumace lecitinu u lidí vede ke stejnému problému nebo ne, ještě nebylo rozhodnuto. „Rozhodně máme nedostatek studií o účincích emulgátorů ve zpracovaných potravinách na lidi,“ alespoň však máme data z pokusů s lidskými tkáněmi, buňkami a mikroflórou.
„Potravinové emulgátory přímo ovlivňují složení lidské střevní mikroflóry... ex vivo... a umocňují střevní zánět.“ Ex vivo znamená mimo tělo. Výzkumníci naočkovali umělé střevo čerstvými lidskými fekáliemi a vypěstovali stabilní bakteriální kulturu. Pak přidali karboxymethylcelulózu nebo polysorbát 80 a dočkali se zesílení prozánětlivého potenciálu už po jednom dni s přísunem karboxymethylcelulózy a během prvního týdne s přísunem polysorbátu 80. „Tento pokus odhalil, že oba emulgátory přímo ovlivňovaly lidskou střevní mikroflóru tak, že tím zvýšily prozánětlivý potenciál. Když pak otestujete účinek těchto emulgátorů na ochranou hlenovou vrstvu lidských buněk střevní výstelky vypěstovaných v Petriho misce, zjistíte, že dokážou částečně narušit ochrannou vrstvu. Zeleně zvýrazněný je hlen. Oba emulgátory jeho množství zmenšily. V obou studiích, v této i té předchozí, však byly použity koncentrace emulgátorů zdaleka přesahující množství, jaké by člověk běžně denně požil.
Toto je studie, která vzbudila asi největší potenciální obavy. Výzkumníci chirurgicky odebrali ne pouhé buňky, ale celou tkáň střevní stěny. Zjistili, že polysorbát 80 dokáže zdvojnásobit množství E. coli pronikající skrze střevní výstelku. Naopak přidání vlákniny (v tomto případě vlákniny z plantainů) dokázalo zacelit střevní stěnu a zdvojnásobit její těsnost.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Partridge D, Lloyd KA, Rhodes JM, Walker AW, Johnstone AM, Campbell BJ. Food additives: Assessing the impact of exposure to permitted emulsifiers on bowel and metabolic health - introducing the FADiets study. Nutr Bull. 2019;44(4):329-49.
- Schiffman SS, Nagle HT. Revisited: Assessing the in vivo data on low/no-calorie sweeteners and the gut microbiota. Food Chem Toxicol. 2019;132:110692.
- Suez J, Korem T, Zeevi D, et al. Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature. 2014;514(7521):181-6.
- Laster J, Bonnes SL, Rocha J. Increased use of emulsifiers in processed foods and the links to obesity. Curr Gastroenterol Rep. 2019;21(11):61.
- Chassaing B, Vijay-Kumar M, Gewirtz AT. How diet can impact gut microbiota to promote or endanger health. Curr Opin Gastroenterol. 2017;33(6):417-21.
- Miclotte L, Van de Wiele T. Food processing, gut microbiota and the globesity problem. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(11):1769-82.
- Lock JY, Carlson TL, Wang CM, et al. Acute exposure to commonly ingested emulsifiers alters intestinal mucus structure and transport properties. Sci Rep. 2018;8:10008.
- Vo TD, Lynch BS, Roberts A. Dietary exposures to common emulsifiers and their impact on the gut microbiota: Is there a cause for concern? Compr REv Food Sci Food Saf. 2018;18(1):31-47.
- Csaki KF, Sebestyen E. Who will carry out the tests that would be necessary for proper safety evaluation of food emulsifiers? Food Sci Hum Wellness. 2019; 8(2):126-35.
- Laster J, Frame LA. Beyond the calories-Is the problem in the processing? Curr Treat Options Gastroenterol. 2019;17(4):577-86.
- Hugenholtz F, de Vos WM. Mouse models for human intestinal microbiota research: A critical evaluation. Cell Mol Life Sci. 2018;75(1):149-60.
- Chassaing B, Van de Wiele T, De Bodt J, Marzorati M, Gewirtz AT. Dietary emulsifiers directly alter human microbiota composition and gene expression ex vivo potentiating intestinal inflammation. Gut. 2017;66(8):1414-27.
- Shurney D, Pauly K. The gut microbiome and food as medicine: healthy microbiomes = Healthy humans. Am J Health Promot. 2019;33(5):821-4.
- Swain Ewald HA, Ewald PW. Natural selection, the microbiome, and public health. Yale J Biol Med. 2018;91(4):445-55.
- Roberts CL, Keita AV, Duncan SH, et al. Translocation of Crohn's disease Escherichia coli across M-cells: contrasting effects of soluble plant fibres and emulsifiers. Gut. 2010;59(10):1331-9.