Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou pivo, banány a vitamíny skupiny B repelenty proti komárům?
Co se stane, když si komáři nasadí pivní brýle?
Internetový průzkum osobních strategií k odpuzování komárů odkryl celou řadu podivných nápadů, od rozkrojení rajčete na půl a položení ho vedle postele až po potírání se cigaretovými nedopalky namočenými v alkoholu. Taky se můžete sami máčet v alkoholu, v ginu s tonikem. Nebo omezit cukr, vyřadit maso. Jíst banány. Vtipné je, že jedni doporučují nejíst banány, zatímco jiní doporučují banány jako odpuzovač komárů. A další říkají, že si jimi máte potírat kůži. Nechci ani vědět, co dalšího se skrývá pod „nespecifikovaným“ použitím.
Jíst banány? Nejíst banány? To se dozvíme až po otestování. Dopad konzumace banánů na přitažlivost lidí pro komáry přenášející malárii. Výzkumníci z Wisconsinu randomizovali lidi před testováním buď ke konzumaci hroznového vína, nebo banánů. Testovali, jak budou komárům chutnat. Ukázalo se, že konzumace banánů byla silně spojena s nárůstem počtu kontaktů s komáry celé hodiny od konzumace banánu. Projevilo se to jako 11 kontaktů navíc po hodině a 7 kontaktů navíc po dvou hodinách. Naopak požití hroznového vína nemělo žádný vliv. Zajímavé je, že nezáleželo na tom, kolik banánů naráz sníte. Konzumace tří banánů nedělala lidi chutnějšími než jeden banán. Každopádně z let opakovaných pokusů vyplývá, že konzumace banánů, nikoliv však hroznů, vede k významně zvýšené přitažlivosti člověka pro komáry, a to průměrně až po několik hodin po požití. Pár lidí však bylo vůči účinku banánů imunní.
A co gin a tonik? Někteří tvrdí, že alkohol odpuzuje hmyz, jiní říkají, že po použití alkoholu dostaneme od komárů více štípanců. Je jen jeden způsob, jak to zjistit. Vypít pivo a vložit paži do boxu s komáry. Název studie vše prozradí. Požití alkoholu zesiluje přitahování komárů. Zhruba 40 % komárů přistálo na paže účastníků před vypitím láhve piva, a po vypití to bylo kolem 50 %. A nezdálo se, že by to mělo něco společného se změnami v tvorbě potu nebo teplotě kůže po požití alkoholu. Možná jde o látku, kterou tělo začne po vypití alkoholu vylučovat. Rozhodně také nejde o to, že byste dostali hromadu štípanců v důsledku usnutí venku ve stromové aleji. Výzkumníci dospěli k závěru, že vzhledem ke značnému nárůstu počtu komárů dosedajících na dobrovolníky po vypití piva má pití alkoholu stimulující účinky na přitahování komárů. Možná je problém jen pití piva, ne veškerého alkoholu. Navíc ho testovali jen na jednom druhu komára, na tom, který přenáší nemoci jako dengue, zika a žlutá zimnice.
Co takhle hodnotit přitažlivost lidí vůči komárům přenášejícím malárii? Před a poté, co dobrovolníci vypili pivo (účastnilo se 25 dobrovolníků a celkem 2 500 komárů) nebo vodu jako kontrolní nápoj, který dostalo 18 dobrovolníků proti 1 800 komárům. Jak to dopadlo? Konzumace vody neměla žádný vliv, ale konzumace piva zvýšila přitažlivost dobrovolníků pro komáry. Komáři jako by si nasadili pivní brýle. Pití piva zvyšuje přitažlivost pro komáry.
K dnešnímu dni jsme zatím prokázali zvýšení přitažlivosti pro komáry z poživatin pouze u banánů a piva. Dobře, ale my chceme komáry odpuzovat, ne lákat. Co takhle otestovat proti komárům domácí prostředek v podobě vitamínů skupiny B? B vitamíny se v populárních médiích často doporučují jako systémový repelent proti komárům, zejména na internetu. První studie se datují až 50 let zpátky. Podávali lidem dávky vitamínu B1 a B6, nicméně následná série pokusů s komáry ukázala, že se na ně lačně vrhnout a poštípou je. Vitamíny otestovali jen na čtyřech lidech, nicméně vitamíny se jevily natolik neužitečně, že vědci nepovažovali za smysluplné pokusy opakovat, když evidentně nebyl žádný důkaz o repelentních účincích těchto vitamínů. Výzkumníci napsali: domníváme se, že jsme vyvrátili domněnky o repelentním účinku orálně užívaných vitamínů. Jenže oni otestovali jen B1 a B6. Co B2, B3, B5, B9 a B12? To se dozvíme jedině podrobením testu.
Toto jsou výsledky malého množství vydaných studií podobných té předchozí. Ukázaly, že komplex vitamínů B v doplňcích není účinným repelentem proti komárům. Studie však byly omezené tím, že se jich účastnilo velmi málo lidí, testovaly jeden druh komárů a počet vitamínů B byl omezený. Výzkumníci se proto rozhodli získat na otázku konečnou odpověď. B1, B2, B3, B5, B6, B7 – biotin, B9, B12. Vyzkoušeli i megadávky thiaminu, vitaminu B1. Ten by údajně měl být nejúčinnějším béčkem. A nic. Doplňování vitamínů B nemělo žádný účinek. Žádného z nich. Bylo by pěkné mít k dispozici účinný orální odpuzovač hmyzu. Naneštěstí se vitamín B1 ukázal jako neefektivní. Zahrnuty byly i tzv. náplasti proti komárům, které údajně mají uvolňovat B1 skrze kůži do těla. Neposkytly vůbec žádnou ochranu.
Závěr: vitamín B1, jinak také thiamin, nemá u lidí systémové repelentní účinky proti komárům. Vyzkoušeli i potírání kůže. Když jedno selhání střídá druhé, začnete litovat dobrovolníky, kteří seděli v místnosti bez triček. Vědci prostě vypustili 100 lačných komárů do prostoru. Podívejte se na počty štípanců. Toto je počet štípnutí za minutu. Až 96 za minutu. Jen si představte, jak špatně by to dopadlo, kdyby si dali banány a pivo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Moore EL, Scott MA, Rodriguez SD, et al. An online survey of personal mosquito-repellent strategies. PeerJ. 2018;6:e5151.
- Paskewitz S, Irwin P, Konwinski N, Larson S. Impact of consumption of bananas on attraction of anopheles stephensi to humans. Insects. 2018;9(4):129.
- Moore SJ, Mordue Luntz AJ, Logan JG. Insect bite prevention. Infect Dis Clin North Am. 2012;26(3):655-673.
- Shirai O, Tsuda T, Kitagawa S, et al. Alcohol ingestion stimulates mosquito attraction. J Am Mosq Control Assoc. 2002;18(2):91-96.
- Lefèvre T, Gouagna LC, Dabiré KR, et al. Beer consumption increases human attractiveness to malaria mosquitoes. PLoS One. 2010;5(3):e9546.
- Ives AR, Paskewitz SM, Inter-L&S 101, Biology Interest Groups, Entomology Class 201. Testing vitamin B as a home remedy against mosquitoes. J Am Mosq Control Assoc. 2005;21(2):213-217.
- Strauss WG, Maibach HI, Khan AA. Drugs and disease as mosquito repellents in man. Am J Trop Med Hyg. 1968;17(3):461-464.
- Fradin MS, Day JF. Comparative efficacy of insect repellents against mosquito bites. Author's Reply. N Engl J Med. 2002;347(21):1721.
- Rodriguez SD, Drake LL, Price DP, Hammond JI, Hansen IA. The efficacy of some commercially available insect repellents for aedes aegypti (Diptera: culicidae) and aedes albopictus(Diptera: culicidae). J Insect Sci. 2015;15(1):140.
- Khan AA, Maibach HI, Strauss WG, Fenley WR. Vitamin B1 is not a systemic mosquito repellent in man. Trans St Johns Hosp Dermatol Soc. 1969;55(1):99-102.
- Wilson CS, Mathieson DR, Jachowski LA. Ingested thiamin chloride as a mosquito repellent. Science. 1944;100(2590):147.