Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou přínosy biopotravin podhodnocovány nebo přeceňovány?
Kdybychom zvýšili svou spotřebu ovoce a zeleniny z konvenčního zemědělství, kolika případům rakoviny bychom tím zabránili? A kolik nových případů rakoviny by vzniklo kvůli obsaženým pesticidům?
Pesticidy byly po dobu 25 let klasifikovány jako pravděpodobné karcinogeny, přičemž různé pesticidy byly spojeny s různými druhy rakoviny. Prostřednictvím různých mechanismů, jak přímého genetického poškození naší DNA nebo chromozomů, tak i epigenetické modifikace – změny způsobu toho, jak naše geny fungují.
Ale to platí pro pracovníky, kteří je rozprašují. Vystavení reziduím pesticidů, které zůstávají na potravinách, je na mnohem nižších hodnotách. Poslední dobou byl zaznamenán vyšší nárůst případů rakoviny u těch, kteří žijí v oblastech, kde se hodně používají postřiky.
Ale co ty potraviny, které kupujeme v obchodě? V ekologicky pěstovaném ovoci a zelenině je méně pesticidů, ale jejich hladiny jsou i u konvenčních produktů většinou značně pod povolenými limity. Stále ale existuje vědecký spor o bezpečnosti některých pesticidů, a to i když jsou pod limitem, vzhledem k možným přídatným účinkům směsí pesticidů, kterým jsme vystaveni – což nemusí být nutně bráno do úvahy při procesu schvalování pesticidů. Také se nezohledňují toxické produkty rozkladu, jako jsou dioxiny, které mohou vzniknout, jakmile se pesticidy uvolní do životního prostředí.
Dalším problémem je kadmium. V největším dosavadním průzkumu, zahrnujícím stovky studií, se zjistilo, že biopotraviny neobsahují jen více antioxidantů, fytonutrientů, ale také nižší koncentrace kadmia. To je dobře. Kadmium je jeden ze tří vysoce toxických těžkých kovů, spolu s olovem a rtutí, nalezenými v dodávkách potravin. Ukládá se v těle, a proto bychom se měli snažit udržet jeho příjem na co nejnižší hodnotě. Z toho důvodu je skutečnost, že ekologicky pěstované plodiny obsahují pouze přibližně polovinu kadmia, žádoucí. Předpokládá se, že kadmium pochází z fosforečných hnojiv, kterými se hnojí konvenční plodiny.
Samozřejmě, že ne všechny biopotraviny jsou zdravé. Ekologický potravinářský průmysl má nyní hodnotu desítek miliard dolarů. K tomu se nedopracovali tím, že jen prodávali mrkev. Nyní můžeme koupit bramborové chipsy a bio gumové medvídky bez pesticidů. Biopotraviny nejsou nutně zdravé potraviny. Ve skutečnosti mohou být ještě horší, protože lidé se například domnívají, že biosušenky Oreo mají méně kalorií než tradiční Oreo, a proto jich mohou sníst víc. Vynechání pohybu bývá považováno za přijatelnější, když si člověk právě dal biodezert místo klasického. Ve skutečnosti byla shovívavost vůči vynechání fyzciké aktivity mírně vyšší po výběru biodezertu, než když lidé žádný dezert nesnědli. Biosušenky byly vnímány tak, že obsahují negativní kalorie, ale nezdravé jídlo v kvalitě bio je stále ještě nezdravé jídlo.
Nejen, že lidé mají sklon přeceňovat nutriční výhody biopotravin, ale také nadhodnocují rizika pesticidů. Mnozí si myslí, že kvůli reziduím pesticidů v konvenčních potravinách umírá v USA stejné množství lidí jako při dopravních nehodách. Ti, co kupují biopotraviny, si mohou myslet, že konzumace konvenčního produktu je skoro tak špatná jako vykouření krabičky cigaret. Tento způsob uvažování je nebezpečný, protože to může potenciálně vést ke snížení celkové spotřeby ovoce a zeleniny. Kdyby jen polovina populace USA zvýšila konzumaci ovoce a zeleniny o jedinou porci denně, odhadem by se každoročně dalo zabránit 20 000 případů rakoviny. Tak velkou sílu mohou tyto potraviny mít. Ale protože tento model používal konvenční ovoce a zeleninu, rezidua pesticidů v tomto ovoci a zelenině navíc by vedla k dalším 10 případům rakoviny. Celkově vzato, jestliže polovina z nás si přidá ještě onu jednu porci, předejdeme každoročně 19 990 případům rakoviny.
Toto byl článek napsaný najatými vědci, které platila Alliance for Food and Farming, což je společenství konvenčních pěstitelů, takže zřejmě přecenili výhody a minimalizovali rizika. Ale myslím, že základ je solidní. Konzumací tradičního ovoce a zeleniny získáváme tak obrovský přínos, že daleko převažuje nad jakýmkoli malým rizikem ze strany pesticidů.
Ale moment, proč na sebe brát jakékoliv riziko, když si můžete vybrat biopotraviny? Souhlasím, ale nikdy bychom se neměli nechat odradit obavami z pesticidů, abychom se nesnažili dostat do sebe tolik ovoce a zeleniny, kolik jen zvládneme.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- W J Lee, M Shimizu, K M Kniffin, B Wansink. You taste what you see do organic labels bias taste perceptions? Food Quality and Preference Volume 29, Issue 1, July 2013, Pages 33–39.
- R Reiss, J Johnston, K Tucker, J M DeSesso, C L Keen. Estimation of cancer risks and benefits associated with a potential increased consumption of fruits and vegetables. Food Chem Toxicol. 2012 Dec;50(12):4421-7.
- M Monette. The science of pesticide-free potato chips. CMAJ. 2012 Oct 2; 184(14): E741–E742.
- M Baranski, D Srednicka-Tober, N Volakakis, C Seal, R Sanderson, G B Stweard, C Benbrook B Biavati and More. Higher antioxidant and lower cadmium concentrations and lower incidence of pesticide residues in organically grown crops: a systematic literature review and meta-analyses. Br J Nutr. 2014 Sep 14;112(5):794-811.
- E Holt, R Weber, G Stevenson, C Gaus. Formation of dioxins during exposure of pesticide formulations to sunlight. Chemosphere. 2012 Jul;88(3):364-70.
- S Mostafalou, M Abdollahi. Pesticides and human chronic diseases: evidences, mechanisms, and perspectives. Toxicol Appl Pharmacol. 2013 Apr 15;268(2):157-77.
- J P Schuldt, N Schwarz. The “organic” path to obesity? Organic claims influence calorie judgments and exercise recommendations. Judgment and Decision Making, vol. 5, no. 3, June 2010, pp. 144-150.
- F Magkos, F Arvaniti, A Zampelas. Organic food: buying more safety or just peace of mind? A critical review of the literature. Crit Rev Food Sci Nutr. 2006;46(1):23-56.
- T Parron, M Requena, A F Hernandez, R Alarcon. Environmental exposure to pesticides and cancer risk in multiple human organ systems. Toxicol Lett. 2014 Oct 15;230(2):157-65.
- C Dimitri, L Oberholtzer. Marketing U.S. Organic Foods: Recent Trends From Farms to Consumers. Economic Information Bulletin No. (EIB-58) 36 pp, September 2009.
- J K Hammitt. Risk perceptions and food choice: an exploratory analysis of organic- versus conventional-produce buyers. Risk Anal. 1990 Sep;10(3):367-74.
- H Vainio, E Heseltine, L Shuker, D McGregor, C Partensky. Meeting report: Occupational exposures in insecticide application and some pesticides. European Journal of Cancer and Clinical Oncology Volume 27, Issue 3, 1991, Pages 284–289.
- A Linden, K Andersson, A Oskarsson. Cadmium in organic and conventional pig production. Arch Environ Contam Toxicol. 2001 Apr;40(3):425-31.
- P R Williams, J K Hammitt. Perceived risks of conventional and organic produce: pesticides, pathogens, and natural toxins. Risk Anal. 2001 Apr;21(2):319-30.
Images thanks to shoots via Flickr.