Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou sladkosti návykové?
Důkazy z PET snímků naznačují, že se aktivita mozku při nadměrné konzumaci cukru mění. Podobá se to závislosti na drogách. Snížená citlivost „centra slasti“ na dopamin u obézních jedinců může být přirovnána k té, jakou pozorujeme u lidí závislých na kokainu a alkoholu.
Lidé žvýkají listy koky už tisíce let jako mírný stimulant bez prokázané závislosti, ale když se některé komponenty oddělí a zkoncentrují do kokainu, máme problém. Totéž může platit pro cukr. Lidé nemají sklon ujíždět na banánech. Možná to je důvod, proč dáme mnohem raději přednost obrovské sladké limonádě než sladkým bramborám. Proč je méně pravděpodobné, že se přejíme tímto druhem kukuřice, v porovnání s tímto druhem kukuřice?
Tato nadměrná konzumace potravin slazených cukrem bývá často srovnávána s drogovou závislostí, ačkoliv byla tato paralela použita teprve nedávno a založena více na neoficiálních důkazech, než na pevném vědeckém základě. Ale teď máme PET skenování, zobrazovací technologii, která dokáže měřit aktivitu mozku. Vše začalo touto publikací, která ukázala sníženou senzitivitu na dopamin u obézních jedinců. A čím těžší byli, tím méně se zdálo, že reagovali. Totéž vidíme u osob závislých na kokainu a u alkoholiků. To by naznačovalo, že snížení počtu receptorů dopaminu je spojeno s návykovým chováním, bez ohledu na to, zda je to způsobeno jídlem nebo závislostí na drogách, jak je patrné u uživatelů návykových látek.
Dopamin je považován za neurotransmiter, primárně se podílí na pocitu potěšení a je spojen s centrem odměňování v našem mozku. Pomáhá nám motivovat se a mít zápal pro různé věci jako potrava, voda a sex – vše, co je potřebné pro zachování našeho druhu. Pro naše mozky primátů to bylo zdravé a smysluplné přinutit nás, abychom snědli ten banán, když v okolí nebylo nic moc k jídlu, ale teď, když je ovoce neomezené množství. „Tato adaptace se stala nebezpečnou možností.“ Původní receptura Coca-Coly skutečně obsahovala listy koky, ale nyní možná může být cukr v ní obsažený stejně návykovou náhražkou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P. A. M. Smeets, C. de Graaf, A. Stafleu, M. J. P. van Osch, J. van der Grond. Functional MRI of human hypothalamic responses following glucose ingestion. Neuroimage 2005 24(2):363 - 368.
- K. S. Burger, E. Stice. Frequent ice cream consumption is associated with reduced striatal response to receipt of an ice cream-based milkshake. Am. J. Clin. Nutr. 2012 95(4):810 - 817.
- A. N. Gearhardt, S. Yokum, P. T. Orr, E. Stice, W. R. Corbin, K. D. Brownell. Neural correlates of food addiction. Arch. Gen. Psychiatry 2011 68(8):808 - 816.
- O. Albayrak, S. M. Wölfle, J. Hebebrand. Does Food Addiction Exist? A Phenomenological Discussion Based on the Psychiatric Classification of Substance-Related Disorders and Addiction. Obes Facts. 2012 5(2):165 - 179.
- M. Grosshans, S. Loeber, F. Kiefer. Implications from addiction research towards the understanding and treatment of obesity. Addict Biol. 2011 16(2):189 - 198.
- R. Nogueiras, A. Romero-Picó, M. J. Vazquez, M. G. Novelle, M. López, C. Diéguez. The Opioid System and Food Intake: Homeostatic and Hedonic Mechanisms. Obes Facts. 2012 5(2):196 - 207.
- P. Iozzo, L. Guiducci, M. A. Guzzardi, U. Pagotto. Brain PET Imaging in Obesity and Food Addiction: Current Evidence and Hypothesis. Obes Facts. 2012 5(2):155 - 164.
- N. D. Volkow, G. J. Wang, J. S. Fowler, D. Tomasi, R. Baler. Food and drug reward: Overlapping circuits in human obesity and addiction. Curr Top Behav Neurosci, 2012 11:1 - 24.
- N. D. Volkow, G.-J. Wang, D. Tomasi, R. D. Baler. Obesity and addiction: neurobiological overlaps. Obes Rev. 2012 14(1):2-18.
- S. Frank, K. Linder, S. Kullmann, M. Heni, C. Ketterer, M. Cavusoglu, A. Krzeminski, A. Fritsche, H.-U. Häring, H. Preissl, J. Hinrichs, R. Veit. Fat intake modulates cerebral blood flow in homeostatic and gustatory brain areas in humans. Am. J. Clin. Nutr. 2012 95(6):1342 - 1349.
- J. Q. Purnell, B. A. Klopfenstein, A. A. Stevens, P. J. Havel, S. H. Adams, T. N. Dunn, C. Krisky, W. D. Rooney. Brain functional magnetic resonance imaging response to glucose and fructose infusions in humans. Diabetes Obes Metab 2011 13(3):229 - 234.
- T. D. Dillehay, J. Rossen, D. Ugent, A. Karathanasis, V. Vasquez, P. J. Netherly. Early Holocene coca chewing in northern Peru. Antiquity 2010 84(326):939 - 953.
Images thanks to Ryan Greenberg, luís perez, JLM Photography, JeHu68, Dave77459, and Mark Crawley via flickr; Evan-Amos, WiseMan42, and National Cancer Institute via Wikimedia; and the United States Department of Justice, Drug Enforcement Agency. Thanks to Ellen Reid for Keynote help.