Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou vegetariáni ohroženi poruchami příjmu potravy?
Kdo má nejzdravější myšlenky, postoje a návyky týkající se jídla?
Kdybyste se na přelomu století zeptali dospívajících, proč se rozhodli stravovat vegetariánsky, většina by vám řekla, že to udělali proto, že nechtěli zabíjet zvířata. Hned po tomto důvodu následovala snaha stravovat se zdravěji. V nedávné době se stala důležitým důvodem snaha „pomoci životnímu prostředí,“ která je oblíbeným důvodem k vegetariánství u mladých lidí. Následuje zdraví a pak zvířata. Menší zlomek dotazovaných uvedl jako svůj důvod hubnutí. Mohou si myslet, že je to zdravější životní styl a může jím záležet na zvířatech i životním prostředí, ale mohou to dělat také za účelem zhubnout. Ano, jsme uprostřed epidemie obezity, ale také došlo k nárůstu poruch příjmu potravy. Může být vegetariánství varovným znakem ohrožení jedince poruchou příjmu potravy?
Průzkum na dospívajících a mladých dospělých vegetariánech zjistil, že obecně jedli zdravěji než běžní lidé a měli zdravější tělesnou hmotnost. Zároveň však vegetariáni častěji hlásili chování typické pro poruchy příjmu potravy. „Je však důležité,“ poznamenali rychle komentátoři, „nepovažovat toto za znak toho, že by vegetariánská strava způsobovala poruchy příjmu potravy.“ Když lidé začnou upřednostňovat rostlinnou stravu, jejich riziko chronických onemocnění nestoupne, nýbrž klesne. Možná jsou to spíše děti, které si ještě neosvojily vegetariánské stravování, kdo vyžaduje naši zvláštní pozornost, „protože mají na živiny chudší stravu a mají výrazně vyšší riziko obezity.“
Na to autoři odpověděli, ano, „souhlasíme s tím, že vegetariánství nezpůsobuje poruchy příjmu potravy.“ Oni jen říkají, že byste měli prozkoumat důvody, proč to daný člověk dělá. „I když je důležité uznat možné zdravotní přínosy, je také důležité zkoumat motivy mladistvých k přijetí vegetariánské stravy.“ Vidíte, „studie ukázaly, že dospívající, kteří projevují příznaky poruch příjmu potravy, se mohou uchýlit k vegetariánství jako k prostředku k dosažení požadované váhy, jelikož je to společensky přijatelný způsob, jak se vyhnout konzumaci jídla.“ Takže spíše než zvýšený výskyt poruch příjmu potravy mezi vegetariánsky se stravujícími lidmi může jít o zvýšený výskyt vegetariánství mezi těmi, kteří mají poruchy příjmu potravy.
Víte, ta studie sbírala jen informace platné v daném okamžiku, nemohli tedy podle nich poznat, co z toho přišlo jako první. Může být vegetariánské stravování prostě jen „způsob, jak zamaskovat omezení příjmu potravy v časných fázích poruchy příjmu potravy? Nebo snad zkušenosti s vegetariánstvím zvyšují sklony k rozvoji poruch příjmu potravy?“ Chcete-li na tuto otázku znát odpověď, musíte vědět, k čemu došlo dříve. Ve většině případů vegetariánská strava přišla po minimálně jednom roce od objevení prvních příznaků poruchy příjmu potravy. Podobně i u skupiny pacientů s anorexií pouze u necelé jedné desetiny z nich vyřazení masa předcházelo nástupu onemocnění.
Poznatky, jako jsou tyto, dovedly Academy of Nutrition and Dietetics k závěru, že „předcházející dodržování vegetariánské nebo veganské stravy se nezdá být jevem zvyšujícím riziko vzniku poruchy příjmu potravy.“ Ve skutečnosti tito lidé mohou svůj příjem potravy omezovat méně. „Omezení příjmu potravy představuje vědomé omezení množství konzumovaného jídla,“ pocit, že si musí člověk neustále hlídat svůj kalorický příjem, aby tak zabránil přírůstku hmotnosti. Možná je důvodem, proč vegetariánské ženy vykazovaly méně omezování jídla, že si s tím skutečně nemusely dělat tolik starostí, protože rostlinné potraviny zkrátka obsahují na svou váhu méně kalorií. „To se mohlo projevit menším výskytem obav nebo stresu z konzumace jídla,“ což může vysvětlit, proč u vegetariánských žen následně pozorovali méně poruch ovulace. Možná je to dokonce důvodem, proč vegani uvádějí méně pocitů stresu a úzkosti. Možná je jedním z důvodů, proč je větší omezování živočišných potravin spojeno s lepší náladou, to, že vegani dle výpovědí méně dodržují diety. A diety jsou jedna z věcí, které ženy stresují.
Vegani a skuteční vegetariáni nejen mnohem méně omezovali svůj příjem potravy, ale také méně jedli z důvodu emocionálního uspokojení, méně trpěli nutkavým přejídáním a měli lepší vztah k jídlu. „To jen zdůrazňuje dříve nepotvrzené pozitivní stránky dodržování stravy vyřazující maso nebo všechny živočišné potraviny“ z hlediska zdravého nahlížení na jídlo. Přesto nevíme, jestli se to skutečně projeví jako ochrana proti rozvoji poruch příjmu potravy. „Zdá se, že vegani mají nejzdravější postoje k jídlu, těsně za nimi jsou vegetariáni.“
Jenže nikdo doopravdy nevybral velký vzorek veganů, které by pak podrobil testu EDE-Q, což je jeden z nejrozšířenějších diagnostických nástrojů. Tedy až dosud! První rozsáhlý vzorek veganů dokončil oficiální dotazník nazvaný Eating Disorder Examination Questionnaire. A výsledky? Vegani měli významně nižší skóre, což znamená, že si vedli lépe. Je to v souladu s poznatky ukazujícími, že vegani mají sklon méně často držet diety. „Společně tato zjištění naznačují, že se vegani a lidé na smíšené stravě výrazně neliší v uváděných postojích k jídlu ani v chování s ním souvisejícím. A pokud už se někdy náhodou liší, tak vegani mají celkově zdravější myšlenky a návyky týkající se jídla.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Perry CL, Mcguire MT, Neumark-sztainer D, Story M. Characteristics of vegetarian adolescents in a multiethnic urban population. J Adolesc Health. 2001;29(6):406-16.
- Robinson-o'brien R, Perry CL, Wall MM, Story M, Neumark-sztainer D. Adolescent and young adult vegetarianism: better dietary intake and weight outcomes but increased risk of disordered eating behaviors. J Am Diet Assoc. 2009;109(4):648-55.
- Zuromski KL, Witte TK, Smith AR, et al. Increased prevalence of vegetarianism among women with eating pathology. Eat Behav. 2015;19:24-7.
- Janelle KC, Barr SI. Nutrient intakes and eating behavior scores of vegetarian and nonvegetarian women. J Am Diet Assoc. 1995;95(2):180-6, 189, quiz 187-8.
- Barr SI, Janelle KC, Prior JC. Vegetarian vs nonvegetarian diets, dietary restraint, and subclinical ovulatory disturbances: prospective 6-mo study. Am J Clin Nutr. 1994;60(6):887-94.
- Beezhold B, Radnitz C, Rinne A, Dimatteo J. Vegans report less stress and anxiety than omnivores. Nutr Neurosci. 2015;18(7):289-96.
- Barnard ND, Levin S. Vegetarian diets and disordered eating. J Am Diet Assoc. 2009;109(9):1523.
- Bardone-cone AM, Fitzsimmons-craft EE, Harney MB, et al. The inter-relationships between vegetarianism and eating disorders among females. J Acad Nutr Diet. 2012;112(8):1247-52.
- Melina V, Craig W, Levin S. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. J Acad Nutr Diet. 2016;116(12):1970-1980.
- O'connor MA, Touyz SW, Dunn SM, Beumont PJ. Vegetarianism in anorexia nervosa? A review of 116 consecutive cases. Med J Aust. 1987;147(11-12):540-2.
- Timko CA, Hormes JM, Chubski J. Will the real vegetarian please stand up? An investigation of dietary restraint and eating disorder symptoms in vegetarians versus non-vegetarians. Appetite. 2012;58(3):982-90.
- Heiss S, Coffino JA, Hormes JM. Eating and health behaviors in vegans compared to omnivores: Dispelling common myths. Appetite. 2017;118:129-135.
- Skidmore PM, Yarnell JW. The obesity epidemic: prospects for prevention. QJM. 2004;97(12):817-25.
Image credit: iprachenko via Adobe Stock Photos. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video