Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kadmium a rakovina: rostlinné vs. živočišné potraviny
Ačkoliv nejkoncentrovanějšími zdroji toxického kovu kadmia je cigaretový kouř, mořské plody a vnitřnosti, může i vyšší konzumace celozrnných obilovin a zeleniny představovat riziko?
Kadmium je známo jako vysoce toxický kov, který představuje velké riziko pro lidské zdraví. Zůstává v našem těle po celá desetiletí, protože naše tělo nemá žádný účinný způsob, jak se ho zbavit. Může přispívat k celé škále onemocnění, včetně srdečního onemocnění, rakoviny a cukrovky.
Nejnovější informace naznačují, že vystavení kadmiu může narušit kognitivní výkon už při úrovních dříve považovaných za bezpečné. Nedávno provedené studie naznačují, že vystavení kadmiu může vést k nežádoucím účinkům na zdraví už v nižších dávkách, než se původně předpokládalo. Může zvyšovat i riziko rakovin spjatých s hormony. Výzkumníci z Long Islandu například odhadli, že asi 40 % případů rakoviny prsu v USA může souviset se zvýšenou hladinou kadmia.
Vdechnutí cigaretového kouře je jednou z nejčastějších cest kadmia do organismu. Mezi další nejčastější zdroje patří konzumace mořských plodů. Ta je ještě důležitější než cigaretový kouř. Nejvyšší hladiny kadmia se však nacházejí ve vnitřnostech. Jenže kolik tak člověk asi spořádá koňských ledvin? Protože lidé jedí tak málo vnitřností, prvenství si získaly obiloviny a zelenina.
Počkat, celozrnné obiloviny a zelenina patří mezi hlavní zdroje vlákniny, fytoestrogenů a antioxidantů, které mohou chránit před rakovinou prsu. A skutečně, ačkoli riziko rakoviny prsu stoupá společně s přijímaným kadmiem a podle dokumentů ze všech potravin přijímáme nejvíce kadmia z obilovin a zeleniny, riziko rakoviny klesá s narůstajícím množstvím celozrnných obilovin a zeleniny ve stravě žen.
Možná je tedy kadmium z živočišných potravin v něčem horší, nebo možná přínosy rostlinných potravin zkrátka překonají škodlivé účinky kadmia. Tato studie možná pomohla vyřešit tuto záhadu. Není to tím, co sníme. Je to o tom, co vstřebáme.
Biologická dostupnost kadmia z potravin živočišného původu může být vyšší než u rostlinných potravin. Zdá se, že v rostlinách se nachází něco, co brání vstřebávání kadmia. Kdybyste k vařeným vepřovým ledvinám přidali kapustu, mohli byste snížit vystavení jedovatému kadmiu. Jen jedinou lžící vepřových ledvin můžeme překročit bezpečnou denní dávku. Pokud tedy nejíme i kapustu, když si ji k tomu dáme, můžeme sníst plný ml hrníček ledvin (60 ml). Výrazné účinky kapusty potlačující riziko z kadmia vyzdvihují důležitost zeleniny v prevenci zdravotního rizika spojeného s příjmem kadmia ve smíšené stravě ve skutečném životě.
Dokonce i přesto, že vegetariánská strava může obsahovat více kadmia než smíšená strava, není jisté, že způsobí tělu větší zátěž toxickými kovy, protože vstřebávání olova a kadmia je potlačeno rostlinnými sloučeninami, například vlákninou a fytáty. A neplatí to jen u laboratorních zvířat. Jestliže sníme celozrnné obiloviny maximálně tři hodiny předtím, než spolkneme olovo, můžeme snížit jeho vstřebání až o 90 %. Předpokládaným vysvětlením jsou fytáty obsažené v celozrnných obilovinách, ořeších a luštěninách, které olovo zachycují.
Vegetariáni proto mohou mít nižší hladiny navzdory vyššímu příjmu. Po přechodu ze smíšené stravy na vegetariánskou stravu dokonce došlo ke značnému poklesu koncentrací olova a kadmia ve vlasech. To naznačuje nižší vstřebávání těchto kovů ze stravy.
Tady je ta studie. Výzkumníci vybrali lidi konzumující běžnou švédskou stravu a převedli je na vegetariánskou stravu. Spousta celých, nerafinovaných rostlinných potravin, žádné maso, drůbež, ryby, vejce. Také byli odrazováni od konzumace nezdravých jídel.
Tady jsou jejich výchozí hodnoty. Hladiny rtuti, kadmia a olova v jejich tělech. Během tří měsíců na vegetariánské stravě jejich hladiny výrazně poklesly a zůstaly nízko po celou dobu trvání pokusu, tedy jeden rok. Výzkumníci se však o tři roky později k účastníkům vrátili. Co naměřili v tělech účastníků tři roky po upuštění od vegetariánského stravování? Jejich hladiny rtuti, kadmia a olova byly opět vysoké.
Vzhledem k tomu, že kadmium se do rostlin dostává z půdy, lidé na rostlinné stravě žijící ve velmi znečištěných oblastech, jako je Slovensko, které má jedno z nejvyšších zamoření kadmiem a patří do tzv. Černého trojúhelníku znečištění způsobeného chemickým průmyslem a tavením rudy, si mohou nastřádat větší množství kadmia, zejména pokud jí rostlin opravdu hodně. Je zajímavé, že i přes výrazně vyšší koncentrace kadmia v krvi v důsledku většího příjmu kadmia ze zamořených rostlin všechny ty antioxidanty z těch stejných rostlin pomáhají potlačovat škodlivé účinky zvýšené tvorby volných radikálů způsobené vystavením kadmiu.
Přesto ve vysoce znečištěných oblastech může být obzvlášť dobrý nápad nekouřit a nejíst moc mořských plodů a vnitřností. Ovšem i kdybychom žili v Černém trojúhelníku znečištění na Slovensku, přínosy celých rostlinných potravin by převážily rizika. Ve vysoce znečištěných oblastech mohou doplňky stravy se zinkem snížit vstřebávání kadmia, ale já bych nedoporučil užívání multiminerálních doplňků stravy, protože bylo zjištěno, že přípravky samotné bývají zamořeny kadmiem.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R Madeddu, G Solinas, G Forte, B Bocca, Y Asara, P Tolu, L G Delogu, E Muresu, A Montella, P Castiglia. Diet and nutrients are contributing factors that influence blood cadmium levels. Nutr Res 2011 31(9):691 – 697.
- T Ciesielski, D C Bellinger, J Schwartz, R Hauser, R O Wright. Associations between cadmium exposure and neurocognitive test scores in a cross-sectional study of US adults. Environmental Health 2013 12(1):13.
- M Krajvcovivcová-Kudlávcková, M Ursínyová, V Mavsánová, A Béderová, M Valachovivcová. Cadmium blood concentrations in relation to nutrition. Cent Euro J Public Health 2006 14(3):126-9.
- C M Gallagher, J J Chen, J S Kovach. Environmental cadmium and breast cancer risk. Aging 2010 1(11):804-14.
- T S Srikumar, G K Johansson, P A Ockerman, J A Gustafsson, B Akesson. Trace element status in healthy subjects switching from a mixed to a lactovegetarian diet for 12 mo. Am J Clin Nutr 1992 55(4):885 – 890.
- Y R Ju, W Y Chen, C M Liao. Assessing human exposure risk to cadmium through inhalation and seafood consumption. J Hazard Mater 2012 227 - 228:353 – 361.
- M F McCarty. Zinc and multi-mineral supplementation should mitigate the pathogenic impact of cadmium exposure. Med Hypotheses 2012 79(5):642 – 648.
- H Harmens, I Ilyin, G Mills, J R Aboal, R Alber, O Blum, M Coşkun, L De Temmerman, J Á Fernández, R Figueira, M Frontasyeva, B Godzik, N Goltsova, Z Jeran, S Korzekwa, E Kubin, K Kvietkus, S Leblond, S Liiv, S H Magnússon, B Maňkovská, O Nikodemus, R Pesch, J Poikolainen, D Radnovi'c, A Rühling, J M Santamaria, W Schröder, Z Spiric, T Stafilov, E Steinnes, I Suchara, G Tabors, L Thöni, G Turcsányi, L Yurukova, H G Zechmeister. Country-specific correlations across Europe between modelled atmospheric cadmium and lead deposition and concentrations in mosses. Environ. Pollut. 2012 166:1 – 9.
- A M Riederer, A Belova, B J George, P T Anastas. Urinary cadmium in the 1999-2008 U.S. National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Environ Sci Technol 2013 47(2):1137 – 1147.
- C A Krone, E J Wyse, J T Ely. Cadmium in zinc-containing mineral supplements. Int J Food Sci Nutr 2001 52(4):379 – 382.
- A Ebert-McNeill, S P Clark, J J Miller, P Birdsall, M Chandar, L Wu, E A Cerny, P H Hall, M H Johnson, C Isales, N Chutkan, M H Bhattacharyya. Cadmium intake and systemic exposure in postmenopausal women and age-matched men who smoke cigarettes. Toxicol Sci 2012 130(1):191 – 204.
- V Vromman, N Waegeneers, C Cornelis, I De Boosere, M Van Holderbeke, C Vinkx, E Smolders, A Huyghebaert, L Pussemier. Dietary cadmium intake by the Belgian adult population. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess 2010 27(12):1665 – 1673.
- R Chunhabundit, S Srianujata, A Bunyaratvej, R Kongkachuichai, J Satayavivad, S Kaojarern. Cadmium bioavailability from vegetable and animal-based foods assessed with in vitro digestion/caco-2 cell model. J Med Assoc Thai 2011 94(2):164 – 171.
- B Julin, A Wolk, L Bergkvist, M Bottai, A Akesson. Dietary cadmium exposure and risk of postmenopausal breast cancer: A population-based prospective cohort study. Cancer Res 2012 72(6):1459 – 1466.
- YA Cho, J Kim, HD Woo, M Kang. Dietary cadmium intake and the risk of cancer: a meta-analysis. PLoS One. 2013 Sep 17;8(9):e75087.
- M Vahter, G Johansson, A Akesson, B Rahnster. Faecal elimination of lead and cadmium in subjects on a mixed and a lactovegetarian diet. Food Chem Toxicol. 1992 Apr;30(4):281-7.
- HM James, ME Hilburn, JA Blair. Effects of meals and meal times on uptake of lead from the gastrointestinal tract in humans. Hum Toxicol. 1985 Jul;4(4):401-7.
- F Pearce. Mosses Reveal Slovakia's Black Triangle of Pollution. The New Scientist. 15 Mar 1997. 2073.
Images thanks to NASA via Wikimedia