Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Když léky ani diety nestačí ke snížení úmrtnosti na cukrovku
Proč léčba některými léky zkracuje životy diabetiků a proč některé léčby spočívající ve změně stravy nedokáží snížit úmrtnost diabetiků?
Lidé s cukrovkou 2. typu jsou vystaveni zvýšenému riziku celé řady vážných zdravotních problémů, včetně srdečního onemocnění, předčasného úmrtí, oslepnutí, selhání ledvin, amputace, zlomenin, slabosti a křehkosti, deprese a poklesu kognitivních funkcí. Čím vyšší hladiny krevních cukrů jsou, tím více lidé dostávají srdečních infarktů a mrtvic, zkracuje se délka života a zvyšuje se riziko komplikací, jako je slepota a selhání ledvin.
Takže byla navržena studie, v níž 10 000 diabetiků bylo náhodně rozděleno a zařazeno do pokusu o snížení krevního cukru. Podávali lidem 1, 2, 3, 4 nebo 5 různých typů léků a k tomu jim buď dali, nebo nedali inzulín; cílem bylo dostat lidi na normální hladiny krevních cukrů. Samozřejmě takto neléčíte základní příčinu, vědci neléčili samotnou nemoc, pouze se snažili snížit jeden z projevů této nemoci, kterým jsou vysoké hladiny krevního cukru, a to jakýmkoliv způsobem. Věřili, že budou schopni zabránit některým z pustošivých komplikací. Jak si vedli?
Intenzivní snížení hladiny krevního cukru pomocí léčiv vedlo ke zvýšené úmrtnosti. Po přezkoumání trendů úmrtnosti dospěli k závěru, že škoda související se zvýšeným rizikem úmrtí převažovala všechny možné přínosy a výzkumníci se tedy rozhodli studii předčasně ukončit z bezpečnostních důvodů. Sice byli úspěšní v tom, že snížili lidem krevní cukry, ale ve snaze posunout hemoglobin A1c pod hodnotu 6 se dostali až na nebezpečně nízkou úroveň. Možná to bylo kvůli nepříznivým účinkům všech léků, které zkusili použít pro léčbu onemocnění.
Dokonce i samotný injekčně podávaný inzulín může podporovat rakovinu, obezitu, aterosklerózu, zhoršovat diabetickou retinopatii a zrychlovat stárnutí. Inzulinová terapie může podporovat zánět ve výstelce našich tepen. To by mohlo pomoci vysvětlit výsledky tohoto pokusu a dalších podobných pokusů, které ukazují totéž. Pokusy neodhalily žádné snížení takzvaných makrovaskulárních komplikací, srdečních záchvatů a mrtvic i přes intenzivní snížení hladiny krevního cukru. Intenzivní terapie však byla spojena s 21% snížením rozvoje mikrovaskulárních komplikací, jako je dysfunkce ledvin. Ale jakékoliv takové výhody mají na druhé straně zvýšené riziko úmrtí, přibírání na váze a zvýšené riziko těžké hypoglykémie u intenzivně léčených pacientů.
Snaha o znormalizování krevních cukrů pomocí léčiv nemusí zkrátka být zrovna dobrý nápad. Je třeba poznamenat, že tyto pokusy se spoléhaly prakticky výhradně na léky a nezahrnovaly žádné vážné úsilí z hlediska úpravy stravy a životního stylu.
Článek z roku 2013 v New England Journal of Medicine uvádí, že intenzivní zásah do životního stylu se zaměřením na snížení tělesné hmotnosti nesnižuje míru kardiovaskulárních příhod, jako jsou infarkty u dospělých osob s nadváhou nebo obezitou a cukrovkou 2. typu. Riziko úmrtí to sice nezvýšilo, ale zároveň zřejmě ani nesnížilo. Ve skutečnosti byl pokus po 10 letech zastaven kvůli jeho zbytečnosti. Lidé sice zhubnuli, ale neumírali o nic méně. A stejné výsledky vidíme i u všech dalších zásahů do životního stylu podobného typu. Je sice dobře, že zásahy do stravování nikoho nezabily, ale proč vlastně nepomohly lidem žít déle?
Protože lidem nepodávali zdravější jídlo, pouze jim zmenšili porce. Šlo o dietu s omezeným příjmem kalorií. Znamená to, že jedli v podstatě tu stejnou nezdravou stravu, jen v menších porcích. Pokud jíme méně a více se hýbeme, můžeme zhubnout, získat lepší fyzičku, být štíhlejší a mít krevní cukry více pod kontrolou. Pokud však naše stravování zůstane tak nezdravé, že se hladina našeho „špatného“ cholesterolu nezlepší, nepodaří se nám zprůchodnit své tepny. Naopak na zdravé stravě mohou lidé zakusit zlepšení hladiny krevního cukru, pokles tělesné hmotnosti a kardiovaskulárního rizika.
Ano, konzumací menšího množství jídla bez změny jeho kvality můžeme zhubnout, ale smyslem zásahu do životního stylu není vměstnat lidi do menších rakví.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E S Schellenberg, D M Dryden, B Vandermeer, C Ha, C Korownyk. Lifestyle interventions for patients with and at risk for type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Ann Intern Med. 2013 Oct 15;159(8):543-51.
- R Madonna, A Pandolfi, M Massaro, A Consoli, R De Caterina. Insulin enhances vascular cell adhesion molecule-1 expression in human cultured endothelial cells through a pro-atherogenic pathway mediated by p38 mitogen-activated protein-kinase. Diabetologia. 2004 Mar;47(3):532-6. Epub 2004 Feb 5.
- Look AHEAD Research Group, RR Wing, P Bolin, F L Brancati, G A Bray, J M Clark, M Coday, R S Crow, J M Curtis, C M Egan, M A Espeland, M Evans, J P Foreyt, S Ghazarian, E W Gregg, B Harrison, H P Hazuda, J O Hil, E S Horton, V S Hubbard, J M Jakicic, R W Jeffery, K C Johnson, S E Kahn, A E Kitabchi, W C Knowler, C E Lewis, B J Maschak-Carey, M G Montez, A Murillo, D M Nathan, J Patricio, A Peters, X Pi-Sunyer, H Pownall, D Reboussin, J G Regensteiner, A D Rickman, D H Ryan, M Safford, T A Wadden, L E Wagenknecht, D S West, D F Williamson, S Z Yanovski. Cardiovascular effects of intensive lifestyle intervention in type 2 diabetes. N Engl J Med. 2013 Jul 11;369(2):145-54.
- C B Trapp, N D Barnard. Usefulness of vegetarian and vegan diets for treating type 2 diabetes. Curr Diab Rep. 2010 Apr;10(2):152-8.
- M V Blagosklonny. Prospective treatment of age-related diseases by slowing down aging. Am J Pathol. 2012 Oct;181(4):1142-6.
- F Ismail-Beigi, T Craven, M A Banerji, J Basile, J Calles, R M Cohen, R Cuddihy, W C Cushman , S Genuth, R H Grimm Jr, B P Hamilton, B Hoogwerf, D Karl, L Katz, A Krikorian, P O'Connor, R Pop-Busui, U Schubart, D Simmons, H Taylor, A Thomas, D Weiss, I Hramiak; ACCORD trial group. Effect of intensive treatment of hyperglycaemia on microvascular outcomes in type 2 diabetes: an analysis of the ACCORD randomised trial. Lancet. 2010 Aug 7;376(9739):419-30.
- T Terry, K Raravikar, N Chokrungvaranon, P D Reaven. Does aggressive glycemic control benefit macrovascular and microvascular disease in type 2 diabetes? Insights from ACCORD, ADVANCE, and VADT. Curr Cardiol Rep. 2012 Feb;14(1):79-88.
- P Kishore, S H Kim, J P Crandall. Glycemic control and cardiovascular disease: what's a doctor to do? Curr Diab Rep. 2012 Jun;12(3):255-64.
- E R Jenny-Avital. Intensive glucose control in type 2 diabetes. N Engl J Med. 2008 Oct 2;359(14):1519; author reply 1520-1.
- Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes Study Group, H C Gerstein, M E Miller, R P Byington, D C Goff Jr, J T Bigger, J B Buse, W C Cushman, S Genuth, F Ismail-Beigi, R H Grimm Jr, J L Probstfield, D G Simons-Morton, W T Friedewald. Effects of intensive glucose lowering in type 2 diabetes. N Engl J Med. 2008 Jun 12;358(24):2545-59.
Images thanks to Jakub T. Jankiewicz via Flickr.