Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kempnerova rýžová dieta: šupem do formy
Dr. Walter Kempner byl pionýrem v používání zdravé stravy k léčbě život ohrožujících chronických onemocnění. Pomocí stravy složené převážně z rýže a ovoce dokázal vyléčit zhoubnou hypertenzi a zvrátit srdeční selhání i selhání ledvin.
Franklin D. Roosevelt nám pomohl překonat hospodářskou krizi a 2. světovou válku. Kdo ví, jak by vypadaly naše dějiny, kdyby během svého 4. období ve funkci nezemřel na mrtvici. V následujících dnech a měsících jsme se dozvěděli, že Roosevelt už roky trpěl vysokým krevním tlakem. Navzdory tomu neužíval žádné léky ani se jinak neléčil. Důvod je velmi prostý, žádná léčba nebyla. Nejpokročilejším „řešením“ bylo zkrátka zemřít. Šlo o úmrtí na tzv. maligní hypertenzi, nekontrolovatelně vysoký krevní tlak. Šlo o zdravotní problém, který byl považován za neléčitelný, to však nebyla ani tehdy pravda. Měli jsme Waltera Kempnera a jeho dietu z rýže a ovoce.
Byl to lékař a vědec, který se učil od těch nejlepších. Utekl před nacisty a usadil se v Duke University, kde začal léčit pacienty s maligní (zhoubnou) hypertenzí pomocí radikální diety, která se skládala pouze z bílé rýže a ovoce. Dosáhl překvapivě dobrých výsledků. Rychlé snížení krevního tlaku, rychlé zlepšení stavu selhávajících ledvin, snížení očního tlaku, zlepšení stavu selhávajícího srdce a dalších projevů smrtelného onemocnění.
Dospěl k závěru, že pokud nízký obsah soli pomáhá s tlakem, nízký obsah bílkovin ulevuje ledvinám a nízký obsah tuku a cholesterolu pomáhá srdci, proč tedy logicky nevyužít tyto poznatky k sestavení diety bez soli a cholesterolu, založené jen na sacharidech. Navrhl tedy dietu s vůbec nejnižším obsahem sodíku a také s nejmenším množstvím bílkovin, jaké kdy dieta podobného typu obsahovala. Dieta měla také vůbec nejnižší množství tuku.
Doufal, že tato jeho dieta snad zastaví postup onemocnění. Místo toho se stalo něco zázračného. Přibližně u dvou třetin lidí se onemocnění podařilo dokonce zvrátit. Došlo ke zvrácení srdečního onemocnění, poškození očí i selhávání ledvin. Tato nemoc by přitom pro postižené běžně znamenala konec jeho života. Ti lidé měli před sebou už jen pár měsíců života, ale když přešli na tuto dietu, většina z nich se dočkala zlepšení. Zde je stav před a po. Tyto kulaté obrázky dole jsou snímky zadní strany očí. Napřed byly oteklé, krvavé a žilky prosakovaly. Poté, během několika měsíců, vypadaly opět v podstatě normálně. Nemoc ledvin vyléčena.
Je pozoruhodné, že u některých pacientů, kteří byli úspěšně léčeni dietou řadu měsíců, bylo možné nakonec přejít na méně přísný a běžnější jídelníček z rostlinných potravin. Lidé mohli začít žít normálním a aktivním životem. Rýžová dieta může ve skutečnosti krevní tlak snížit až příliš. Pak ji tedy musíte upravit přidáním některých potravin.
Úvodník v časopisu New England Journal of Medicine popsal Kempnerovy výsledky jako takřka zázračné. Vlastně nejspíše neexistuje účinnější dieta pro obézní kardiaky. Problémem však je, že většina lékařů není schopna přesvědčit pacienty k takové dietě.
Když dr. Caldwell Esselstyn představil své studijní výsledky; v některých případech šlo o zvrat srdečního onemocnění těsně před konečným stádiem nemoci, dosažené celistvou rostlinnou stravou; předseda kardiologie z Cleveland Clinic se ho zeptal: „Jak můžeme očekávat ochotu pacientů dodržovat tak přísnou dietu, když je nedokážeme ani přimět přestat kouřit?“ Stejně jako penicilín, ani tato léčba nefunguje, pokud není řádně dodržována. Rostlinná strava bude fungovat, jen když ji budeme jíst.
Myslím, že odpovědí na tuto otázku je, že lékař musí být o dietě pevně přesvědčen a nadšení pro toto řešení musí přenést i na pacienta. V Kempnerově případě to bylo jinak. Aby pacienty na své rýžové dietě udržel, tak na ně křičel, nutil je ji dodržovat a když neposlechli, tak je za to káral. Někdy místo slovních útoků použil dokonce i fyzickou ataku. Vyústilo to v soudní řízení. Bývalý pacient dr. Kempnera zažaloval za to, že ho bičoval (skutečně bičem), a to společně s dalšími pacienty, aby je tak motivoval k dodržování diety.
Připomíná mi to slavného lékaře zabývajícího se cukrovkou. Jmenoval se Arnaldo Cantani a jeho příběh je z 19. století. On věděl, že lék nenajde v lékárně, ale v kuchyni. Aby se ujistil, že pacient bude spolupracovat, v případě nutnosti ho až na 6 týdnů zamykal v pokoji.
Co se týče osobnosti, dr. Esselstyn je naštěstí úplným opakem dr. Kempnera. Je zdvořilý a s pacienty jedná i mluví s jemností. Nepotřebuje pacienty bičovat. V neposlední řadě jde dr. Esselstyn příkladem a sám doporučené dodržuje. Naopak dr. Kempner zemřel na infarkt, byť ve věku 94 let. Jeho práce pokračuje v Durhamu, kde se praktikuje méně přísná verze jeho diety, obsahující také zeleninu.
Dr. Kempner zveřejnil své výsledky rok před Rooseveltovou smrtí. Zdá se velmi pravděpodobné, že by prezidentovi přechod na rýžovou dietu rok před smrtí mohl pomoci dostat nemoc pod kontrolu. Mozkové mrtvici, která přinesla jeho smrt, se tak mohlo podařit zabránit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E H Estes, L Kerivan. An archaeologic dig: A rice–fruit diet reverses ECG changes in hypertension. J Electrocardiol. 2014 Sep-Oct;47(5):599-607.
- J S Skyler. Walter Kempner A Biographical Note. Arch Intern Med. 1974 May;133(5):752-5.
- B Newborg. Walter Kempner and the Rice Diet Challenging Conventional Wisdom. Barbara Newborg 2011.
- N B Ratliff. Of rice, grain, and zeal: Lessons from Drs. Kempner and Esselstyn. Cleve Clin J Med. 2000 Aug;67(8):565-6.
- E H Estes, L Kerivan. An archaeologic dig: A rice–fruit diet reverses ECG changes in hypertension. J Electrocardiol. 2014 Sep-Oct;47(5):599-607.
- F M Allen, Arnoldo Cantani, pioneer of modern diabetes treatment. Diabetes. 1952 Jan-Feb;1(1):63-4.
- P Klemmer, C E Grim, F C Luft. Who and What Drove Walter Kempner?: The Rice Diet Revisited. Hypertension. 2014 Oct;64(4):684-8.
- The Therapeutic Role of the Kempner Diet. The New England Journal of Medicine Feb 1949.
- D M Watkin, H F Froeb, F T Hatch, A B Gutman. Effects of diet in essential hypertension ☆: II. Results with unmodified kempner rice diet in fifty hospitalized patients. The American Journal of Medicine Volume 9, Issue 4, October 1950, Pages 441–493.
- H G Bruenn. Clinical notes on the illness and death of President Franklin D. Roosevelt. Ann Intern Med. 1970 Apr;72(4):579-91.
- W Kempner. Treatment of heart and kidney disease and of hypertensive and arteriosclerotic vascular disease with the rice diet. Ann Intern Med. 1949 Nov;31(5):821-56.
Images thanks to Elias Goldensky via Wikimedia.