Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kiwi proti nespavosti
Dvě kiwi hodinu před spaním mohou zlepšit kvalitu spánku a jeho délku. A to vše bez vedlejších účinků, jaké mají prášky na spaní.
Nejčastěji pokládaná otázka ve výzkumu spánku je: „Proč spíme?“ Hned za ní je otázka: „Kolik spánku potřebujeme?“ I když bylo provedeno několik stovek studií, stále nemáme ideální odpověď ani na jednu z těchto otázek. Před několika lety jsem představil rozsáhlou studii provedenou na tisíci lidech, která naznačila, že „příliš málo i příliš hodně spánku je spojeno se zvýšenou úmrtností.“ Lidé spící okolo 7 hodin denně žili nejdéle.
Od té doby byla zveřejněna metaanalýza všech těchto studií zahrnující celkem přes milión lidí. Metaanalýza zjistila totéž. Stále však nevíme, jestli je doba spánku příčinou, nebo prostě známkou špatného zdraví. Možná nás přebytek i nedostatek spánku dělá nezdravými, ale možná spojitost se zkráceným životem vidíme proto, že nezdraví lidé spí málo nebo naopak dlouho.
Podobné vědecké práce jsou nyní zveřejňovány na téma kognitivní funkce. Po vyloučení vlivu dlouhého seznamu dalších faktorů bylo zjištěno, že muži a ženy okolo 50 a 60 let věku, spící 7 až 8 hodin denně, měli nejlepší krátkodobou paměť. Lepší než ti, kteří spali podstatně déle nebo méně. Stejná věc byla nedávno demonstrována na imunitní funkci: „příliš krátká i příliš dlouhá doba spánku byla spojena se zvýšeným rizikem zápalu plic.“
Vyspávání zabráníme snadno, nastavíme si budík. Co když je vašim problémem nedostatek spánku? Co když patříte mezi 1 z 3 dospělých, kteří trpí příznaky nespavosti? Samozřejmě existují léky, jako je valium, které můžete použít ke krátkodobé léčbě nespavosti. Jenže může mít nežádoucí vedlejší účinky. Nefarmakologické přístupy, jako je kognitivní behaviorální terapie, jsou často obtížné, časově náročné a ne vždy fungují. Nebylo by skvělé mít nějaký přírodní léčebný prostředek, „který by mohl dlouhodobě pomáhat s usínáním i kvalitou spánku, a zároveň by se díky němu lidé následující den cítili lépe?“
„Vliv konzumace kiwi na kvalitu spánku u dospělých se spánkovými problémy.“ Dva kusy kiwi hodinu před spaním, každou noc po dobu čtyř týdnů. Proč zkoumali zrovna kiwi? Lidé s poruchami spánku mají sklony k vysokým hladinám oxidativního stresu, možná tedy mohou pomoci potraviny bohaté na antioxidanty. Jenže všechny druhy ovoce a zeleniny obsahují antioxidanty. Dobře, ale kiwi obsahuje dvakrát více serotoninu než rajčata. To sice ano, ale tento serotonin se z krve do mozku nedostane. Kiwi obsahuje také folát, jehož nedostatek může způsobit nespavost. Nicméně v některých rostlinných potravinách je folátu mnohem více.
Důvodem pro výzkum kiwi bylo to, že dostali grant od společnosti prodávající kiwi. A já jsem rád, že se to stalo, protože studie zjistila pozoruhodné věci: výrazné zlepšení v usínání, průběhu spánku i jeho efektivitě. Používali subjektivní i objektivní metody měření. Lidé z původních 6 hodin spali 7 hodin, stačilo přitom jen pár kousků kiwi.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lin Xu, Chao Qiang Jiang. Short or Long Sleep Duration Is Associated with Memory Impairment in Older Chinese: the Guangzhou Biobank Cohort Study. Sleep 2011 34(5):575-580.
- M. M. Ohayon. Epidemiology of insomnia: What we know and what we still need to learn. Sleep Med Rev 2002 6(2):97-111.
- S. R. Patel, A. Malhotra, X. Gao, F. B. Hu, M. I. Neuman, W. W. Fawzi. A prospective study of sleep duration and pneumonia risk in women. Sleep 2012 35(1):97-101.
- F. P. Cappuccio, L. D'Elia, P. Strazzullo, M. A. Miller. Sleep duration and all-cause mortality: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Sleep. 2010 33(5):585-592.
- M. A. Grandner, L. Hale, M. Moore, N. P. Patel. Mortality associated with short sleep duration: The evidence, the possible mechanisms, and the future. Sleep Med Rev. 2010 14(3):191-203.
- H. H. Lin, P. S. Tsai, S. C. Fang, J. F. Liu. Effect of kiwifruit consumption on sleep quality in adults with sleep problems. Asia Pac J Clin Nutr. 2011 20(2):169-174.
- M. Basner. Sleep duration and chronic sleep debt: are 6 hours enough? Biol Psychol. 2011 87(1):15-16.
- H. P. Van Dongen, G. Maislin, J. M. Mullington, D. F. Dinges. The cumulative cost of additional wakefulness: dose-response effects on neurobehavioral functions and sleep physiology from chronic sleep restriction and total sleep deprivation. Sleep. 2003 26(2):117-126.
- S. Ikehara, H. Iso, C. Date, S. Kikuchi, Y. Watanabe, Y. Wada, Y. Inaba, A. Tamakoshi, JACC Study Group. Association of sleep duration with mortality from cardiovascular disease and other causes for Japanese men and women: the JACC study. Sleep. 2009 32(3):295-301.
Images thanks to Simo ubuntu and Lisa Rosario Photography via flickr, and Batholith via Wikimedia. Thanks to Stephane Lahaye and Ellen Reid for their Keynote help.