Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kolik kalorií spálíme žvýkáním žvýkačky?
Jaký vliv má žvýkání žvýkačky na hlad a chuť k jídlu?
V roce 1919 v jednom z úmrtních oznámení Horace Fletchera stálo, že naučil svět žvýkat. Byl také znám jako „Velký žvýkač“. Fletcher byl zdravotním reformátorem, který zpopularizoval návrh, že bychom měli každé sousto požvýkat nejméně 32x, tedy za každý zub jednou. Teorie však byla podrobena zkoušce až téměř o jedno století později. Lidem bylo řečeno, aby snědli tolik těstovin, co hrdlo ráčí. Byli rozděleni do dvou skupin, jedna skupina měla „žvýkat každé sousto desetkrát“ a druhá měla „žvýkat každé sousto pětatřicetkrát.“ Účastníkům bylo řečeno, že jde o studii vlivu žvýkání na náladu, ale to byla jen malá nepravda v zájmu účelu studie. Vědci ve skutečnosti chtěli vědět, zda prodloužené žvýkání sníží množství přijaté potravy. Ti, kteří jídlo žvýkali déle, ho nakonec snědli méně. Tito lidé snědli těstovin asi o třetinu šálku méně.
Pokud žvýkání nějakým způsobem potlačuje chuť k jídlu, mohlo by nám žvýkání žvýkaček pomoci při hubnutí? Článek nazvaný „Přínosy žvýkání žvýkaček“ něco takového naznačoval, nicméně napsal ho výkonný ředitel Wrigley Science Institute. Podívejme se, co říká věda.
Žvýkačkový průmysl rád upozorňuje na tento dopis, zveřejněný v časopise New England Journal of Medicine již v roce 1999. Výzkumníci z Mayo Clinic tvrdili, že žvýkáním žvýkačky můžete spálit 11 kalorií za hodinu. Kritikové však poukázali na to, že pokus netestoval typické žvýkání žvýkaček, nýbrž žvýkání ekvivalentu 4 kusů žvýkačky „ve velmi rychlém tempu.“ Konkrétně měli účastníci za úkol žvýkat žvýkačku frekvencí přesně 100 Hz po dobu 12 minut. Dle měření za tu dobu spálili 2,2 kalorií, takže za hodinu by to teoreticky mohlo být 11.
Člověk by asi měl větší důvěru k závěrům vědců z Mayo Clinic, kdyby jim nechyběly základy porozumění základním fyzikálním jednotkám. 100 Hz by znamenalo, že musejí sousto přežvýkat 100x za vteřinu. To by pak bylo skutečně rychlé tempo. Pokud by však těch 11 kalorií za hodinu bylo pravdivých, pak by to mohlo znamenat, že spálíme více kalorií aktivním žvýkáním žvýkačky při sezení na židli, než kdybychom žvýkačku nežvýkali, ale zato bychom stáli vzpřímeně u stolu.
Pokud byste však žvýkali jen jeden malý kousek žvýkačky svým vlastním tempem, spálil byste asi jen 3 kalorie za hodinu. To by přitom odpovídalo zhruba kalorické hodnotě jedné žvýkačky bez cukru. Pokud byste si dali žvýkačku slazenou cukrem, pak byste její kalorie spálili jedině celodenním žvýkáním. A co domnělá schopnost žvýkání žvýkaček potlačit chuť k jídlu?
Výsledky jednotlivých studií o účincích žvýkání jsou velmi rozdílné. Některé studie ukazují sníženou chuť k jídlu, v jiných nemělo žvýkání žádný účinek a v některých dokonce došlo k výraznému nárůstu pociťovaného hladu u žen, které žvýkaly žvýkačku. Důležitější otázkou však je: Má žvýkání žvýkačky nějaký vliv na následný kalorický příjem? Zjištění jsou opět smíšená. Jedna studie dokonce zjistila, že žvýkání žvýkačky sice neovlivnilo počet zkonzumovaných bonbónů M&M, zato však snížilo množství zkonzumovaných zdravých svačin. Jenže při testu použili mátovou žvýkačku a ty zdravé svačinky zahrnovaly kousky mandarinek. Mohlo by se tedy jednat o efekt pomerančové šťávy po čištění zubů.
Nepříznivý vliv na chuť konzumovaných potravin může po vyčištění zubů mentolovou zubní pastou přetrvat až jednu hodinu. To by bylo špatné, pokud by to snižovalo příjem ovoce, ale co takhle tuto vlastnost použít proti lupínkům Pringles? Mezinárodní skupina výzkumníků dala lidem za úkol jíst bramborové lupínky Pringles po dobu 12 minut. Každé tři minuty je přerušili a řekli jim, aby si vypláchli ústa mentolovou ústní vodou. Ve srovnání s těmi, kteří byli v kontrolních skupinách a proplachovali si ústa vodou nebo vůbec ne, snížili lidé v pokusné skupině svou konzumaci lupínků o 29 %. Vědci dospěli k závěru, že pokud má spotřebitel pocit, že pojídá až příliš mnoho lupínků, jednou ze strategií, jakou si může pomoci, je dát si něco mátového, například mátový čaj nebo mátovou žvýkačku. Další možností je použití mentolové zubní pasty při čištění zubů. Tím se nezdravé hodování zmírní nebo zastaví.
Nicméně ve výsledku nás zajímá, jestli se tak dá zhubnout. I kdyby tak drobná změna, jako je žvýkání žvýkačky, dokázala ovlivnit, kolik toho při následujícím jídle sníme, naše tělo si to může kompenzovat a snít více z dalšího pokrmu dne. Jediný způsob, jak se přesvědčit o tom, jestli lze žvýkání žvýkaček úspěšně použít k hubnutí, je podrobit tuto teorii testování. A na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Whorton JC. "Physiologic optimism": Horace Fletcher and hygienic ideology in progressive America. Bull Hist Med. 1981;55(1):59-87.
- Smit HJ, Kemsley EK, Tapp HS, Henry CJ. Does prolonged chewing reduce food intake? Fletcherism revisited. Appetite. 2011;57(1):295-8.
- Leveille G, McMahon K, Alcantara E, Zibell S. Benefits of Chewing Gum: Oral Health and Beyond. Nutrition Today. 2008;43(2):75-81.
- Levine J, Baukol P, Pavlidis I. The energy expended in chewing gum. N Engl J Med. 1999;341(27):2100.
- Kresge DL, Melanson K. Chewing gum increases energy expenditure before and after controlled breakfasts. Appl Physiol Nutr Metab. 2015;40(4):401-6.
- Komai N, Motokubota N, Suzuki M, Hayashi I, Moritani T, Nagai N. Thorough Mastication Prior to Swallowing Increases Postprandial Satiety and the Thermic Effect of a Meal in Young Women. J Nutr Sci Vitaminol. 2016;62(5):288-294.
- Melanson KJ, Kresge DL. Chewing gum decreases energy intake at lunch following a controlled breakfast. Appetite. 2017;118:1-7.
- Mattes RD, Considine RV. Oral processing effort, appetite and acute energy intake in lean and obese adults. Physiol Behav. 2013;120:173-81.
- Tordoff MG, Alleva AM. Oral stimulation with aspartame increases hunger. Physiol Behav. 1990;47(3):555-9.
- Swoboda C, Temple JL. Acute and chronic effects of gum chewing on food reinforcement and energy intake. Eat Behav. 2013;14(2):149-56.
- Allison AMA, Chambers DH. EFFECTS OF RESIDUAL TOOTHPASTE FLAVOR ON FLAVOR PROFILES OF COMMON FOODS AND BEVERAGES. J Sensory Studies. 2005;20(2):167-186.
- Hutchings SC, Horner KM, Dible VA, Grigor JMV, O'riordan D. Modification of aftertaste with a menthol mouthwash reduces food wanting, liking, and ad libitum intake of potato crisps. Appetite. 2017;108:57-67.
Image credit: RobinHiggins via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video