Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Konzumace paprik u Parkinsonovy nemoci: výhody kouření bez rizika?
Mohl by obsah nikotinu v lilkovité zelenině (rajčata, brambory, lilky, papriky) chránit proti Parkinsonově chorobě?
Parkinsonova nemoc je poruchou hybnosti postihující 1 % starší populace. Je 14. nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech. Ve skutečnosti nevíme, co ji způsobuje, ale víme, že lidé, kteří někdy kouřili, mají pouze poloviční riziko jejího vzniku.
Kouření, jak víme, je pro zdraví velmi škodlivé a jakýkoliv přínos plynoucí ze snížení rizika vzniku Parkinsonovy choroby je mnohonásobně převážen zvýšeným rizikem vzniku rakoviny a srdečních a plicních onemocnění. To by nám ale nemělo bránit v hodnocení složek tabáku a jejich možných neuroprotektivních účinků.
Možná nikotin může být tím pravým. Pokud je nikotin onou látkou zodpovědnou za neuroprotektivní účinky, je zde nějaká cesta jak využít jeho výhod bez rizika? Odkud tedy nikotin pochází? Z tabáku. A to je rostlina. Známe nějaké další rostliny s obsahem nikotinu? Tabák patří mezi lilkovité, kam řadíme i rajčata, brambory, lilky a papriky. Všechny patří do stejné rodiny (čeledi). A víte, co je zajímavé? Všechny také obsahují nikotin. To je také důvod, proč nelze říci, že je někdo kuřák pouze na základě detekce přítomnosti nikotinu v ostříhaných nehtech, protože nekuřákům se nějaký ten nikotin usazuje v nehtech také.
Kolik nikotinu získáváme z naší každodenní stravy? Množství v naší stravě je v průměru stokrát nižší, než se do těla dostane z jedné cigarety, takže i když víme přes 15 let, že i v kečupu je nikotin, toto množství považujeme za nevýznamné. Zjistili jsme, že jen jedno nebo dvě potáhnutí z cigarety může nasytit polovinu nikotinových receptorů v našem mozku, takže ho nepotřebujeme tolik. Rovněž se ukázalo, že pouhé vystavení se pasivnímu kouření může snížit riziko vzniku Parkinsonovy choroby, tím pádem k tomu není zapotřebí až tolik nikotinu. Ve skutečnosti můžeme být vystaveni přibližně 3 mikrogramům nikotinu, pracujeme-li v nějaké zakouřené restauraci, ale to je stejné množství jako to, které můžeme zkonzumovat v jídle v nekuřácké restauraci. Takže příjem nikotinu ze stravy konzumací zdravé zeleniny může být významný.
Vědci se rozhodli pro detailnější prozkoumání. Při pohledu na obecnou spotřebu lilkovitých sice zjistili nižší riziko oproti jiným druhům zeleniny, ale různé rostliny této čeledi mají různý obsah nikotinu. Lilek neobsahuje žádný, v bramborách je ho pouze minimum, něco málo v rajčatech, ale nejvíce v paprikách.
Když tyto informace vzali vědci v úvahu, ukázal se jim mnohem jasnější obraz. Zjistili, že více zkonzumovaných paprik znamená vyšší ochranu, a jak se dalo očekávat, účinek konzumace jídla s obsahem nikotinu byl patrný především u nekuřáků, protože jinak by ho převážil nikotin z vykouřených cigaret. Tím je možno vysvětlovat, proč existuje ochranné spojení mezi vznikem Parkinsonovy choroby a spotřebou rajčat a brambor, či středomořské stravy bohaté na papriky a rajčata.
Mohly by lilkovité také pomoci u léčby Parkinsonovy choroby? Výsledek zkoušky s nikotinovými žvýkačkami a náplastmi byl neprůkazný. Možná nikotin pomáhá pouze zabránit vzniku Parkinsonovy choroby, ale možná to vůbec není nikotin, ale některé další fytochemikálie v tabáku a čeledi lilkovitých.
Vědci tedy došli k závěru, že jejich zjištění bude zapotřebí opakovat, aby bylo možné jednoznačně určit příčinu a následek a stanovit stravovací doporučení pro prevenci Parkinsonovy choroby. Pokud by ale měla dietetická opatření znít ve smyslu: jíst více zdravých pokrmů, např. plněných paprik s rajčatovou omáčkou, pak nevidím důvod, proč s jejich vyslovením otálet.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Quik. Smoking, nicotine and Parkinson's disease. Trends Neurosci. 2004 Sep;27(9):561-8.
- M Quick, X A Perez, T Bordia. Nicotine as a potential neuroprotective agent for Parkinson's disease. Mov Disord. 2012 Jul;27(8):947-57.
- K Schutte-Borkovec, C W Heppel, A K Heling, E Richter. Analysis of myosmine, cotinine and nicotine in human toenail, plasma and saliva. Biomarkers. 2009 Aug;14(5):278-84.
- A L Brody, M A Mandelkern, E D London, R E Olmstead, J Farahi, D Scheibal, J Jou, V Allen, E Tiongson, S I Chefer, A O Koren, A G Mukhin. Cigarette smoking saturates brain alpha 4 beta 2 nicotinic acetylcholine receptors. Arch Gen Psychiatry. 2006 Aug;63(8):907-15.
- C M Tanner, S M Goldman, D A Aston, R Ottman, J Ellenberg, R Mayeux, J W Langston. Smoking and Parkinson's disease in twins. Neurology. 2002 Feb 26;58(4):581-8.
- S S Nielsen, G M Franklin, W T Longstreth, P D Swanson, H CHeckoway. Nicotine from edible Solanaceae and risk of Parkinson disease. Ann Neurol. 2013 Sep;74(3):472-7.
- S Searles Nielsen, L G Gallagher, J I Lundin, W T Longstreth Jr, T Smith-Weller, G M Franklin, P D Swanson, H Checkoway. Environmental tobacco smoke and Parkinson's disease. Mov Disord. 2012 Feb;27(2):293-6.
- B Siegmund, E Leitner, W Pfannhauser. Determination of the nicotine content of various edible nightshades (Solanaceae) and their products and estimation of the associated dietary nicotine intake. J Agric Food Chem. 1999 Aug;47(8):3113-20.
- E J O’Reily, H Chen, H Gardener, X Gao, M A Schwarzschild, A Ascherio. Smoking and Parkinson's disease: using parental smoking as a proxy to explore causality. Am J Epidemiol. 2009 Mar 15;169(6):678-82.
Images thanks to InspiredImages via Pixabay.