Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Krásná růžová
Vylučování moči zbarvené do růžova po konzumaci řepy slouží jako připomínka toho, že nám krví proudí její fytoživiny. To vysvětluje i spojení mezi „česnekovým dechem“ a užíváním česneku jako doplňkové léčby při zápalu plic.
Růžová barva moči po konzumaci řepy nepředstavuje vážný problém; je to vlastně jen vyloučení barevného pigmentu. Ale může nám to připomenout důležitý fakt.
Při konzumaci rostlinné stravy jsou tyto jedinečné antioxidační pigmenty, fytoživiny, jako je lykopen či betakaroten, vstřebávány do krevního oběhu a doslova „omývají“ naše orgány, tkáně a buňky těla. Přímé spojení mezi střevem a močovým měchýřem přeci neexistuje, ne? Jediný způsob, jakým se pigmenty řepy ocitnou v moči, je vstřebávání skrze střeva do krevního oběhu a následná cirkulace po celém těle, než dojde k eliminaci ledvinami. Naše krev je vlastně také nějakou chvíli růžová!
Když náš dech „voní“ po česneku, není to díky zbytkům česneku v ústech. Obsahové složky česneku, které posilují naše zdraví, přestupují do krevního řečiště a jsou eliminovány přímo z našich plic. Dokonce i v případě provedení klystýru bychom byli cítit po česneku. Díváte-li se na studie hodnotící antibakteriální účinky česneku a říkáte si, jestli má cenu zkoumat účinky česneku na Petriho misce, pak vězte, že má: cirkuluje totiž po našem těle. Proto je česnek považován za užitečnou doplňkovou terapii v kritických případech při léčbě pneumonie. Je vylučován plicemi, proto ten specifický zápach, ale při této cestě dokáže likvidovat bakterie.
Kromě růžové moči a červené stolice, provází konzumaci řepy ještě něco dalšího? Možná by tu něco bylo. V případě, že konzumujete řepu a během jízdy na kole máte nehodu, můžete pobavit svého patologa. „Fialové tlusté střevo: Přítomnost purpurového zbarvení rozsáhlých oblastí tlustého střeva v důsledku… požití řepy.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lu X, Rasco BA, Jabal JM, Aston DE, Lin M, Konkel ME. Investigating antibacterial effects of garlic (Allium sativum) concentrate and garlic-derived organosulfur compounds on Campylobacter jejuni by using Fourier transform infrared spectroscopy, Raman spectroscopy, and electron microscopy. Appl Environ Microbiol. 2011 Aug;77(15):5257-69. Epub 2011 Jun 3.
- Watts AR, Lennard MS, Mason SL, Tucker GT, Woods HF. Beeturia and the biological fate of beetroot pigments. Pharmacogenetics. 1993 Dec;3(6):302-11.
- Yalindag-Ozturk N, Ozdamar M, Cengiz P. Trial of garlic as an adjunct therapy for multidrug resistant Pseudomonas aeruginosa pneumonia in a critically ill infant. J Altern Complement Med. 2011 Apr;17(4):379-80. Epub 2011 Apr 11.
- Cserni G, Kocsis L. The case of the purple colon. Virchows Arch. 2008 Jun;452(6):703. Epub 2008 Apr 19.
- Bailey SJ, Fulford J, Vanhatalo A, Winyard PG, Blackwell JR, DiMenna FJ, Wilkerson DP, Benjamin N, Jones AM. Dietary nitrate supplementation enhances muscle contractile efficiency during knee-extensor exercise in humans. J Appl Physiol. 2010 Jul;109(1):135-48. Epub 2010 May 13.
Images thanks to Chinese University of Hong Kong, http://lynlaukimdak.wikispaces.com/ and JJ Harrison via wikimedia. Images have been modified.