Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Která má více karcinogenních karamelových barviv – Cola, nebo Pepsi?
Kolik případů rakoviny z koly je způsobeno Colou a Pepsi ve státech New York a Kalifornie, ve které platí zákon o značení karcinogenů (Prop 65)?
Karamelové barvivo je tím nejvíce konzumovaným potravinovým barvivem na světě. Naneštěstí může někdy jeho výroba vést ke tvorbě karcinogenu zvaného metylimidazol, který byl v roce 2007 identifikován jako chemikálie způsobující rakovinu. A tak pro účely článku 65 zákona o označování potravin Kalifornie nastavila denní limit na 29 mikrogramů denně.
Takže jak moc mohou nealkoholické nápoje barvené karamelem způsobovat rakovinu? Nevěděli jsme… Tedy až dosud.
Sto deset nealkoholických nápojů bylo v Kalifornii a kolem New Yorku testováno mimo regály obchodů. Žádný z karcinogenů nebyl nalezen například ve Spritu, což byste čekali, protože není karamelově hnědý. Mezi sycenými nápoji byly nalezeny nejvyšší úrovně v nápoji značky Goya, a nejnižší v produktech Coke, asi 20krát méně než u produktů Pepsi. Zajímavé je, že kalifornská Pepsi byla podstatně méně karcinogenní než Pepsi z New Yorku, pravděpodobně kvůli kalifornským zákonům. To podporuje myšlenku, že zákony o označování potravin, jako článek 65, mohou motivovat výrobce ke snížení chemických rizik spojených s potravinami. Místo toho, než si jen „přát, aby všichni byli Kaliforňany“, je lepší chránit spotřebitele v celé zemi a federální předpisy by mohly být cenným přínosem ke snížení nadměrného rizika rakoviny.
Ale o jaké míře rakoviny mluvíme? Výzkumníci z Johns Hopkins University vypočítali zatížení rakovinou, odhad počtu případů rakoviny spojených s konzumací různých nápojů během života. Takže u průměrného příjmu limonád ve Spojených státech, s průměrnými úrovněmi nalezených karcinogenů, může Pepsi způsobovat tisíce případů rakoviny, zejména produkty Pepsi z jiných států než z Kalifornie, které se zdají být příčinou 20krát více případů rakoviny než je tomu u produktů Coke. Samozřejmě, že ani jedna z nich by nemusela mít žádné karcinogeny.
Ale nemusíme čekat na vládní regulaci, nebo na to, až budou výrobci sociálně zodpovědnější. Můžeme mít OSOBNÍ odpovědnost a prostě přestat úplně pít sycené nápoje. Když přestaneme pít sycené nápoje, můžeme tím snížit riziko toho, že budeme obézní a dostaneme cukrovku, riziko ztučnění jater, zlomeniny krčku, revmatoidní artritidy chronického onemocnění ledvin a možná i dny.
U dětí může každodenní spotřeba těchto limonád pětkrát zvýšit riziko astmatu a u dívek zvýšit riziko předčasné puberty, čímž se až o 47 % zvýší možnost, že začnou menstruovat před završením jedenácti let věku. Pokud se podíváte u lidí na oční pozadí, můžete změřit šířku cév v jejich sítnici. Čím užší jsou, tím vyšší je riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky a onemocnění srdce. Pokud provádíte tato měření u tisíců 12letých, a zeptáte se jich na jejich návyky ohledně pití limonád, děti, které denně konzumují nealkoholické nápoje, mají tyto cévky významně užší.
Takže zpráva pro pacienty už není jen: „Jezte méně, hýbejte se více“, záleží na tom, CO jíte. Konkrétní rada v oblasti výživy by měla znít takto: Významně snižte spotřebu všech zpracovaných potravin a přidaných cukrů, jezte více nezpracovaných potravin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M F Jacobson. Carcinogenicity and regulation of caramel colorings. Int J Occup Environ Health. 2012 Jul-Sep;18(3):254-9.
- M Hengel, T Shibamoto. Carcinogenic 4(5)-methylimidazole found in beverages, sauces, and caramel colors: chemical properties, analysis, and biological activities. J Agric Food Chem. 2013 Jan 30;61(4):780-9.
- T J Smith, J A Wolfson, D Jiao, M J Crupain, U Rangan, A Sapkota, S N Bleich, K E Nachman. Caramel color in soft drinks and exposure to 4-methylimidazole: a quantitative risk assessment. PLoS One. 2015 Feb 18;10(2):e0118138.
- J Ma, C S Fox, P F Jacques, E K Speliotes, U Hoffmann, C E Smith, E Saltzman, N M McKeown. Sugar-sweetened beverage, diet soda, and fatty liver disease in the Framingham Heart Study cohorts. J Hepatol. 2015 Aug;63(2):462-9.
- T T Fung, M H Arasaratnam, F Grodstein, J N Katz, B Rosner, W C Willett, D Feskanich. Soda consumption and risk of hip fractures in postmenopausal women in the Nurses' Health Study. Am J Clin Nutr. 2014 Sep;100(3):953-8.
- Y Hu, K H Costenbader, X Gao, M Al-Daabil, J A Sparks, D H Solomon, F B Hu, E W Karlson, B Lu. Sugar-sweetened soda consumption and risk of developing rheumatoid arthritis in women. Am J Clin Nutr. 2014 Sep;100(3):959-67.
- N T Mueller, D R Jacobs Jr, R F MacLehose, E W Demerath, S P Kelly, J G Dreyfus, M A Pereira. Consumption of caffeinated and artificially sweetened soft drinks is associated with risk of early menarche. Am J Clin Nutr. 2015 Sep;102(3):648-54.
- L O'Connor, F Imamura, M A Lentjes, K T Khaw, N J Wareham, N G Forouhi. Prospective associations and population impact of sweet beverage intake and type 2 diabetes, and effects of substitutions with alternative beverages. Diabetologia. 2015 Jul;58(7):1474-83.
- W Cheungpasitporn, C Thongprayoon, O A O'Corragain, P J Edmonds, W Kittanamongkolchai, S B Erickson. Associations of sugar-sweetened and artificially sweetened soda with chronic kidney disease: a systematic review and meta-analysis. Nephrology (Carlton). 2014 Dec;19(12):791-7.
- G A Bray, B M Popkin. Dietary sugar and body weight: have we reached a crisis in the epidemic of obesity and diabetes?: health be damned! Pour on the sugar. Diabetes Care. 2014 Apr;37(4):950-6.
- J M Bruun, M Maersk, A Belza, A Astrup, B Richelsen. Consumption of sucrose-sweetened soft drinks increases plasma levels of uric acid in overweight and obese subjects: a 6-month randomised controlled trial. Eur J Clin Nutr. 2015 Aug;69(8):949-53.
- L R DeChristopher, J Uribarri, K L Tucker. Intakes of apple juice, fruit drinks and soda are associated with prevalent asthma in US children aged 2-9 years. Public Health Nutr. 2016 Jan;19(1):123-30.
- L Dorfman, A Cheyne, L C Friedman, A Wadud, M Gottlieb. Soda and tobacco industry corporate social responsibility campaigns: how do they compare? PLoS Med. 2012;9(6):e1001241.
- C Sun, J J Wang, D A Mackey, T Y Wong. Retinal vascular caliber: systemic, environmental, and genetic associations. Surv Ophthalmol. 2009 Jan-Feb;54(1):74-95.
- F M Kearney, X J Fagan, S Al-Qureshi. Review of the role of refined dietary sugars (fructose and glucose) in the genesis of retinal disease. Clin Experiment Ophthalmol. 2014 Aug;42(6):564-73.
- B Gopinath, V M Flood, J J Wang, W Smith, E Rochtchina, J C Louie, T Y Wong, J Brand-Miller, P Mitchell. Carbohydrate nutrition is associated with changes in the retinal vascular structure and branching pattern in children. Am J Clin Nutr. 2012 May;95(5):1215-22.
Image thanks to rusticusa via Pixabay