Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Která zelenina váže žluč nejlépe?
Které potraviny nejlépe pomáhají odstraňovat karcinogenní žlučové kyseliny z těla: chřest, řepa, brokolice, zelí, mrkev, květák, listová kapusta, lilek, zelené fazolky, kadeřávek, hořčičné listy, okra, papriky? A účinkují lépe syrové, nebo tepelně upravené?
Pro snížení rizika předčasných degenerativních onemocnění spojených s životním stylem a pokrok ve výzkumu lidské výživy je potřeba stanovit schopnost různých potravin vázat žluč. Žlučové kyseliny jsou znovu vstřebávány do krevního oběhu a mohou zvyšovat riziko rakoviny.
Některé druhy zeleniny vážou žlučové kyseliny lépe než jiné. Víme, že ti, kteří jedí rostlinnou stravu, mají nižší riziko srdečního onemocnění a rakoviny. Může to být částečně vysvětleno fytoživinami přítomnými v rostlinách, které se chovají jako antioxidanty a silné stimulátory přirozených detoxikačních enzymů našeho těla. Dokáží také snížit hladinu cholesterolu a detoxikovat škodlivé vedlejší produkty metabolismu. O těchto funkcích napovídá schopnost vázat na sebe žlučové kyseliny a odstranit je z těla.
Tato skupina výzkumníků zjistila tři důležité věci. Zaprvé, mezi různými druhy zeleniny s podobným obsahem vlákniny je až pětinásobný rozdíl ve schopnosti vázat žlučové kyseliny. Nemusí tedy jít jen o vlákninu. K tomuto účinku může vést nějaká kombinace jedinečných fytoživin, která čeká na odhalení.
Za druhé, úprava zeleniny na páře značně zlepšuje schopnost vázat tyto látky. Vědci napařovali různé druhy kapusty, hořčičné listy, brokolici, papriku a zelí. Zkusili i řepy, lilky, chřest, mrkve, zelené fazolky v lusku a květák. Výsledky naznačují, že zelenina na páře může být zdravější než syrová zelenina.
A nakonec, která zelenina je tedy ze všech nejúčinnější? Tuřín skončil poslední. Před ním bylo zelí, květák, papriky, špenát, chřest a zelené fazolové lusky. Všechny tyto druhy zeleniny byly poraženy hořčičnými listy a brokolicí. O pátou příčku se dělil lilek s mrkvemi a růžičkovou kapustou. Na čtvrté příčce skončila dřeňová kapusta. Teď už nám zbývá jen řepa, kadeřavá kapusta a okra. Máte tip na vítěze? Kadeřavá kapusta si vysloužila třetí místo. Překvapivá prohra. Na první příčce se umístila řepa. Měli bychom podporovat zařazení všech těchto druhů zeleniny do každodenní stravy.
Oba dokumenty končily v podstatě stejnými slovy. Našim dvěma nejčastějším zabijákům můžeme do velké míry předcházet vhodnou úpravou stravy a životního stylu, například pravidelnou konzumací této zeleniny. Můžeme tak snížit riziko předčasných neurodegenerativních nemocí a zlepšit zdraví.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T S Kahlon, M M Chiu, M H Chapman. Steam cooking significantly improves in vitro bile acid binding of collard greens, kale, mustard greens, broccoli, green bell pepper, and cabbage. Nutr Res. 2008 Jun;28(6):351-7.
- T S.Kahlon, M M Chiu, M H Chapman. Steam cooking significantly improves in vitro bile acid binding of beets, eggplant, asparagus, carrots, green beans, and cauliflower. Nutr Res. Volume 27, Issue 12, December 2007, Pages 750–755.
- T S Kahlon, M H Chapman, G E Smith. In vitro binding of bile acids by spinach, kale, brussels sprouts, broccoli, mustard greens, green bell pepper, cabbage and collards. Nutr Res. 2008 Jun;28(6):351-7.
Images thanks to eldan, photofarmer, bengarland, Glory Foods, Robert Couse-Baker, Rick Heath, arbyreed, I am I.A.M., Tim Hamilton, meg, Brian Hoffman, and Horst Frank via Flickr and Evan-Amos, ThorPorre, Jeremy Keith, and Jeremy Keith via Wikimedia.