Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Které mořské řasy jsou nejlepší proti rakovině prsu?
Výrobky z nori řas mohou příznivě ovlivňovat metabolismus estrogenu tím, že ovlivní střevní mikroflóru ženy. Výsledkem je snížené riziko rakoviny prsu.
S tím, jak se tradiční východoasijská strava postupně inspiruje západními návyky, naneštěstí roste výskyt rakoviny mezi těmito populacemi. Někteří autoři to spojují se čtyřnásobným nárůstem spotřeby živočišných výrobků.
Toto je výskyt rakoviny prsu u japonských žen žijících v Japonsku. Pokud emigrují do Spojených států, do 10 let je u nich výskyt takto vysoký. Pokud se v USA zabydlí dlouhodobě, takto vypadá jejich riziko, tedy riziko Američanek japonského původu žijících ve Spojených státech amerických. Všimněte si však, že je stále poněkud nižší než průměrné riziko Američanek. Může to být tím, že si tyto ženy stále udržují některé stravovací návyky ze země svého původu, například konzumaci sóji, zeleného čaje a hub. Také by to mohlo být částečně způsobeno konzumací mořských řas.
Již více než deset let víme, že in vitro, v Petriho misce, je vývar z mořských řas účinný v likvidování rakovinných buněk. Zde jsou tři různé typy rakoviny prsu a měření buněčné smrti rakovinných buněk. Toto je účinek široce používaného cytostatika. A tady pak účinek mořských řas. Fungovaly ještě lépe, a na rozdíl od chemoterapie nepoškodily normální, zdravé buňky prsu. Co se však děje mimo zkumavku, v tělech lidí?
Populační studie srovnávala ženy s rakovinou prsu a ženy bez rakoviny. Zjistili, že konzumace jednoho plátku nori řasy denně může snížit riziko vzniku rakoviny prsu na polovinu. Myslíme si, že je to díky schopnosti mořských řas příznivě ovlivňovat metabolismus estrogenu, pravděpodobně v důsledku změn v ženské střevní mikroflóře. Zdá se, že čím více mořských řas jíte, tím méně máte v těle estrogenu, což může snížit vaše riziko rakoviny.
Může to být způsobeno velkým množstvím vlákniny v mořské zelenině nebo třeba blokováním enzymu, který podkopává snahu našeho těla odvádět pryč přebytečné hormony. Je dokonce možné, že řasy nějakým způsobem narušují vazbu estrogenu na receptory. Ať tak či onak, účinně snižují hladiny estrogenu. Asijským ženám může stačit zhruba jeden plátek nori řasy denně, ale Američanky bývají větší a tělnatější, takže u nich se porce blíží dvěma plátkům. Na trhu je velké množství pochoutek vyrobených z mořských řas, takže to může být i chutná svačina, ale snažte se vybírat si ty s nízkým obsahem přidaného tuku a soli.
Wakame, druh mořské řasy používané v řasových salátech, naneštěstí neprokázal schopnost snižovat riziko vzniku rakoviny prsu. Nicméně řasa wakame prokázala schopnost výrazně snižovat krevní tlak u lidí s hypertenzí. Stačily dvě lžičky řasového salátu z wakame denně po dobu jednoho měsíce a tlak jim poklesl o 14 čísel. Dvouměsíční konzumace byla navíc spojena se zeštíhlením pasu o 5 cm.
Jak jsem zmínil již dříve, doporučuji vám vyhnout se řase iziki, která často obsahuje příliš arzenu. Kelp je zase druh chaluhy, která obsahuje až moc jódu. Příliš mnoho jakýchkoliv mořských řas může dokonce zvýšit riziko rakoviny štítné žlázy, a to kvůli velkému množství jódu, které tak do těla přijmete.
Nezdá se však, že při množstvích, o jakých mluvím, tedy zhruba plátku nori řasy denně, by hrozilo nějaké riziko. Kalifornská studie na konzumentech řas dokonce zjistila snížené riziko, ale opět mluvíme o přiměřených dávkách.
Často zmiňuji přínosy konzumace pestré stravy s mnoha různými druhy ovoce a zeleniny, společně s konzumací různých částí téže rostliny, například řepné bulvy i listů. Pokud však budeme jíst jen suchozemské rostliny, přijdeme o mnoho látek přítomných v řasách pocházejících z moří a oceánů, které pokrývají 70 % naší planety. Mořská zelenina obsahuje fytoživiny, které nikde jinde nenajdeme. Jde například o různé druhy vlákniny, jedinečné karotenoidy, polysacharidy a různé polyfenolové obranné sloučeniny, z nichž některé mohou mít protirakovinné vlastnosti. Takže vyzývám každého, aby zkusil experimentovat s mořskou zeleninou. Zkoušejte různé druhy, dokud nenajdete svého oblíbence. Vůbec nevadí, když si vyberete třeba vločky dulse, kterými si budete své pokrmy posypávat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. Kim, A. Shin, J.-S. Lee, S. Youn, K.-Y. Yoo. Dietary factors and breast cancer in Korea: An ecological study. Breast J 2009 15(6):683 - 686.
- Y. J. Yang, S.-J. Nam, G. Kong, M. K. Kim. A case-control study on seaweed consumption and the risk of breast cancer. Br. J. Nutr. 2010 103(9):1345 - 1353.
- H. Funahashi, T. Imai, T. Mase, M. Sekiya, K. Yokoi, H. Hayashi, A. Shibata, T. Hayashi, M. Nishikawa, N. Suda, Y. Hibi, Y. Mizuno, K. Tsukamura, A. Hayakawa, S. Tanuma. Seaweed prevents breast cancer? Jpn. J. Cancer Res. 2001 92(5):483 - 487.
- J. Teas, T. G. Hurley, J. R. Hebert, A. A. Franke, D. W. Sepkovic, M. S. Kurzer. Dietary seaweed modifies estrogen and phytoestrogen metabolism in healthy postmenopausal women. J. Nutr. 2009 139(5):939 - 944.
- T. Michikawa, M. Inoue, T. Shimazu, N. Sawada, M. Iwasaki, S. Sasazuki, T. Yamaji, S. Tsugane. Seaweed consumption and the risk of thyroid cancer in women: The Japan Public Health Center-based Prospective Study. Eur. J. Cancer Prev. 2012 21(3):254 - 260.
- C. M. Gomez-Gutierrez, G. Guerra-Rivas, I. E. Soria-Mercado, N. E. Ayala-Sánchez. Marine edible algae as disease preventers. Adv. Food Nutr. Res. 2011 64:29 - 39.
- J. Teas, M. E. Baldeón, D. E. Chiriboga, J. R. Davis, A. J. Sarriés, L. E. Braverman. Could dietary seaweed reverse the metabolic syndrome? Asia Pac J Clin Nutr 2009 18(2):145 - 154.
- P. L. Horn-Ross, J. S. Morris, M. Lee, D. W. West, A. S. Whittemore, I. R. McDougall, K. Nowels, S. L. Stewart, V. L. Spate, A. C. Shiau, M. R. Krone. Iodine and thyroid cancer risk among women in a multiethnic population: The Bay Area Thyroid Cancer Study. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2001 10(9):979 - 985.
- L. N. Kolonel, J. H. Hankin, L. R. Wilkens, F. H. Fukunaga, M. W. Hinds. An epidemiologic study of thyroid cancer in Hawaii. Cancer Causes Control. 1990 1(3):223-234.
Images thanks to Emily Barney and jessica wilson {jek in the box} via flickr; and Agricultural Research Service, Alice Wiegand, and Lyzzy via Wikimedia. Thanks to Ellen Reid and Shane Barrett for their Keynote help.