Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Které ovoce bojuje s rakovinou nejlépe?
Vědci porovnali schopnost jedenácti běžných druhů ovoce potlačovat růst rakovinných buněk in vitro. Které ovoce bylo nejúčinnější: jablka, banány, brusinky, grepy, hroznové víno, citróny, pomeranče, broskve, hrušky, ananasy, nebo jahody?
Existuje mnoho způsobů, jak porovnat zdravotní přínos různých potravin. Jeden přístup je například porovnávat obsah živin. Takže pokud se zabýváte antioxidanty, můžete porovnávat množství vitamínu C.
Pokud to uděláte pro naše dva nejoblíbenější druhy ovoce, jablka a banány, na základě obsahu vitaminu C by z toho banány vyšly jako dvakrát zdravější ovoce, 10 mg v banánech ve srovnání s pouhými 5 mg v jablcích. Ale vitamín C je jen jedním z tisíců různých fytonutrientů v ovoci a zelenině. Vitamín C v jablkách totiž představuje méně než 1 % celkové antioxidační aktivity jablek. Zde je celkový obsah antioxidantů jablka Red Delicious. Tady vidíte, nakolik k tomu přispívá vitamín C. Stěží ho vidíte. Přestože je v malém jablku pouze 5 mg vitamínu C, má antioxidativní ekvivalent 1500 mg vitaminu C. Dříve jsem se zabýval tím, že užívání takového množství vitaminu C v potravinových doplňcích ve skutečnosti může mít prooxidační účinek a způsobit poškození DNA, ale snědením jednoho jablka můžete získat trojnásobek antioxidantů bez nežádoucích účinků.
Samozřejmě že v banánech je víc, než jen vitamín C. Byl jsem vlastně překvapen, když jsem viděl tuto studii z Harvardu, která prokazuje, že nejenom borůvky a jahody, ale i banány jsou významným zdrojem antokyanů, což jsou červené/modré/fialové fytonutrienty, které jsou obsažené v bobulovém ovoci. Možná jsem banány podceňoval. Technicky vzato, konec konců jsou to bobule.
No, ale když se dívám na tyto tři druhy ovoce, vidím tady trochu antokyanů, ale nevidím tu moc červené, modré ani fialové barvy. Co se týká divokých banánů, to je jiná písnička. Antokyany obsahují modré, fialové, oranžově červené, červeně purpurové i růžově purpurové banány, jen žluté je neobsahují. Takže to bylo zpochybněno a harvardští výzkumníci řekli: Podívejte se, my jsme jen vzali hodnoty od USDA a USDA evidentně udělala chybu. V banánech žádné antokyany nejsou a navzdory dvojnásobku vitamínu C, pokud jde o celkovou antioxidační sílu, jablka banány porazí.
Jenže to měříme pouze schopnost těchto plodů uhasit oxidační reakci ve zkumavce. Bylo by fajn změřit skutečnou biologickou aktivitu. Například v této studii o jablcích měřili schopnost jablečných výtažků, jak z oloupaných, tak z neoloupaných jablek, potlačit růst lidských rakovinných buněk v Petriho misce ve srovnání s kontrolní skupinou. Nebylo by skvělé, kdybychom mohli porovnat tuto superschopnost mezi různými druhy ovoce? A vlastně už můžeme.
Zde je graf proliferace rakovinných buněk versus rostoucí koncentrace 11 druhů ovoce ve Spojených státech nejčastěji konzumovaných. Rozhodli se pro tuto studii použít lidskou rakovinu jater. Pokud na tyto rakovinné buňky kápnete vodu jako kontrolní skupinu, nestane se nic. Začnou se dělit a jejich množství vzrůstá o 100 % a dále se dělí a množí o dalších 100 %. A ananas, hrušky nebo pomeranče s tím moc nesvedou. Broskve už jsou trošku lepší. Při vysokých koncentracích broskví klesá proliferace rakovinných buněk přibližně o 10 %, ale banány a grapefruity zabírají asi 4krát lépe, tempo růstu rakoviny klesá asi o 40 %.
Červené hrozny, jahody a jablka jsou ještě lepší, snižují růst rakovinných buněk až o polovinu u pouze poloviční dávky, ale vítězi se stávají tyto dva druhy ovoce, které jen v malých dávkách způsobují dramatický pokles proliferace rakoviny. Jsou to citróny a brusinky. Zkoumáte-li účinnou dávku potřebnou k potlačení růstu buněk rakoviny jater, jablka jsou silnější než banány, ale nemají na brusinky. A účinné dávky pro pomeranče, hrušky ani ananas nebyly uvedeny, protože se zdálo, že růst rakovinných buněk vůbec neovlivňují.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. Cassidy, C. Kay, E. Rimm. Anthocyanin analysis in banana fruit. Am. J. Clin. Nutr. 2011 93(4):865-866.
- J. Sun, Y.-F. Chu, X. Wu, R. H. Liu. Antioxidant and antiproliferative activities of common fruits. J. Agric. Food. Chem. 2002 50(25):7449 - 7454
- C. C. Neto. Cranberries: Ripe for more cancer research? J. Sci. Food Agric. 2011 91(13):2303 - 2307
- B. Déziel, J. MacPhee, K. Patel, A. Catalli, M. Kulka, C. Neto, K. Gottschall-Pass, R. Hurta. American cranberry (Vaccinium macrocarpon) extract affects human prostate cancer cell growth via cell cycle arrest by modulating expression of cell cycle regulators. Food Funct 2012 3(5):556 - 564
- P. E. Milbury, J. A. Vita, J. B. Blumberg. Anthocyanins are bioavailable in humans following an acute dose of cranberry juice. J. Nutr. 2010 140(6):1099 - 1104
- N. P. Seeram, L. S. Adams, M. L. Hardy, D. Heber. Total cranberry extract versus its phytochemical constituents: Antiproliferative and synergistic effects against human tumor cell lines. J. Agric. Food. Chem. 2004 52(9):2512 - 2517
- A. Cassidy, É. J. O'Reilly, C. Kay, L. Sampson, M. Franz, J. P. Forman, G. Curhan, E. B. Rimm. Habitual intake of flavonoid subclasses and incident hypertension in adults. Am. J. Clin. Nutr. 2011 93(2):338 - 347
- K. Kitdamrongsont, P. Pothavorn, S. Swangpol, S. Wongniam, K. Atawongsa, J. Svasti, J. Somana. Anthocyanin composition of wild bananas in Thailand. J. Agric. Food. Chem. 2008 56(22):10853 - 10857
- Podmore ID, Griffiths HR, Herbert KE, Mistry N, Mistry P, Lunec J. Vitamin C exhibits pro-oxidant properties. Nature. 1998 Apr;392(6676):559.
- Milbury PE, Vita JA, Blumberg JB. Anthocyanins are bioavailable in humans following an acute dose of cranberry juice. J Nutr. 2010 Jun;140(6):1099-104. Epub 2010 Apr 7.
- Eberhardt MV, Lee CY, Liu RH. Antioxidant activity of fresh apples. Nature. 2000 Jun;405(6789):903-904.
Images thanks to brx0 via flickr; and Brian Prechtel, Fir0002/Flagstaffotos, Hugowolf, Xth-Floor, Renee Comet, J.smith, Evan-Amos and David Monniaux via Wikimedia