Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kurkumin z kurkumy a jeho schopnost potlačovat karcinogeny
Méně než jedna čajová lžička kurkumy denně zřejmě stačí k výraznému snížení schopnosti rakovinotvorných látek poškozovat DNA.
Stále více si uvědomujeme, že existují látky získané z rostlin, které působí jako chemopreventivní činidla. To znamená, že pomáhají předcházet rakovině. Chemoterapie naopak využívá látek, které mají léčit již vzniklou rakovinu. Tyto přírodní látky jsou nejen levné, ale jsou také snadno dostupné a nemají žádnou nebo jen omezenou toxicitu.
Od roku 1987 National Cancer Institute otestoval více než tisíc různých látek na potenciální chemopreventivní aktivitu. Jen několik desítek z nich postoupilo až do klinických studií. Kurkumin z indického koření kurkumy, která se používá do kari koření, je jedním z těch činidel, která se v současnosti testují v klinickém výzkumu pro chemoprevenci rakoviny.
Podle jejich působení se chemopreventivní činidla dělí do různých podskupin: léky bránící růstu rakoviny, antioxidanty nebo blokátory karcinogenů. Kurkumin se řadí do všech tří podskupin, jelikož působí pomocí více mechanismů.
Kurkumin zřejmě hraje svou roli v každé fázi rakoviny a potlačuje prvotní přeměnu buněk, jejich množení i šíření do dalších částí těla. Může však pomoci ještě předtím, než se vůbec karcinogeny k našim buňkám dostanou. Studie z roku 1987 zkoumala účinky kurkuminu na mutagenitu, tedy schopnost některých toxinů způsobovat mutace v DNA. Zjistili, že kurkumin je účinný antimutagen působící proti několika různým klasickým mutagenním a rakovinotvorným látkám i těmto látkám z životního prostředí.
Jenže pokus byl in vitro, což je výraz latinského původu znamenající „ve skle,“ to v praxi znamená, že je proveden ve zkumavce nebo v Petriho misce. Jak by kurkumin účinkoval u lidí? Problémem je, že nemůžete jednoduše vzít skupinu lidí a vystavit je nějakému silnému karcinogenu, abyste následně mohli polovině z nich podat kurkumin a pak pozorovat, co se s nimi stane. Mohli byste vyčkat, až dojde k nějakému úniku toxického odpadu nebo jaderné havárii, jinak však těžko najdete lidi, kteří by se dobrovolně vystavili karcinogenům. Tedy… Máme vlastně kuřáky! Můžeme kurkumin otestovat na kuřácích. Kuřákům proudí v žilách karcinogeny každý den.
Pokud vezmete kuřáky a necháte je vymočit se na kolonii bakterií, naměříte takovýto počet vzniklých mutací DNA. Pamatujte, že celý život je zakódován v DNA, ať už jde o bakterii, banán nebo zakrslého králíka. Když chceme měřit mutageny v moči, je však snazší močit právě na bakterie.
Moč nekuřáků způsobila mnohem méně mutací DNA. Dává to smysl, v jejich těle proudí méně toxinů. Pokud by nekuřáci po dobu jednoho měsíce jedli kurkumu, nic se nestane. Ale co když to stejné udělají kuřáci? O patnáct dní později došlo k tomuto poklesu. O 30 později se mutagenita snížila až o tolik.
Neužívali přitom žádný koncentrovaný kurkumin ve formě doplňku stravy, jedli obyčejnou kurkumu, kterou seženete v obchodě s potravinami. Dávkování bylo nižší než 1 lžička denně. Výsledky naznačují, že koření kurkuma je účinným antimutagenem. Jak si však můžete z grafu povšimnout, známe ještě účinnější antimutagen. Nekouřit! Dokonce i pravidelná měsíční konzumace kurkumy nesníží mutagenní sílu moči kuřáků na nižší hladinu, než na kterou dosahují nekuřáci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K. Polasa, T. C. Raghuram, T. P. Krishna, K. Krishnaswamy. Effect of turmeric on urinary mutagens in smokers. Mutagenesis 1992 7(2):107 - 109.
- M. Nagabhushan, A. J. Amonkar, S. V. Bhide. In vitro antimutagenicity of curcumin against environmental mutagens. Food Chem. Toxicol. 1987 25(7):545 - 547.
- W. Park, A. R. M. R. Amin, Z. G. Chen, D. M. Shin. New perspectives of curcumin in cancer prevention. Cancer Prev Res (Phila) 2013 6(5):387 - 400.
- S. Shishodia. Molecular mechanisms of curcumin action: Gene expression. Biofactors 2013 39(1):37 - 55.
- S. Bengmark, M.D. Mesa, A. Gill. Plant-derived health-the effects of turmeric and curcuminoids. Nutr. Hosp. 2009 24(3):273 - 281.
Images thanks to Barnes24 via Wikimedia Commons; and Saxluvr via clker.com.