Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kurkumin z kurkumy a rakovina slinivky břišní
Karcinogeny v grilovaném a pečeném kuřecím mase mohou zvyšovat riziko rakoviny slinivky břišní, zatímco kurkumin, žluté pigment obsažený v kurkumě, může někdy pomoci dokonce i v pokročilých stádiích tohoto onemocnění.
Rakovina slinivky patří mezi nejagresivnější formy rakoviny u lidí s velmi vysokou úmrtností. Je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech, kde na ni ročně umírá 32 000 lidí. Šance na přežití 5 let po diagnostikování je jen 3 %, přičemž průměrná doba přežití je méně než šest měsíců. Diagnóza rakoviny slinivky břišní s sebou nese jednu z nejhorších prognóz. Je to jedna z nejhorších věcí, kterou lékař vůbec může pacientovi sdělit. Jediné léky schválené FDA, Gemcitabin a Erlotinib, přinášejí pozitivní odezvu u méně než 10 % pacientů, přičemž ve většině případů mají závažné vedlejší nežádoucí účinky. Zoufale potřebujeme nové možnosti léčby.
Klinický výzkum testování nových léčiv je rozdělen na fáze. Testy ve fázi I mají jen prokázat, zda je léčba bezpečná, aby se zjistilo, jakou dávku je možné podat, než se stane lék toxickým. Kurkumin, přirozený žlutý pigment v kurkumě, prošel hned několika takovými testy. Ve skutečnosti má tak nízkou toxicitu, že dávkování bylo omezeno pouze na to, kolik tablet byli pacienti ochotni spolknout.
Ve fázi II se zjišťuje, zda má opravdu nějaký účinek. A měl. U dvou z 21 pacientů s pokročilou rakovinou slinivky, kteří byli hodnoceni, přičemž u jednoho z nich došlo ke zmenšení velikosti nádoru o 73 %. To je to, co chceme vidět: před a po. Naneštěstí byl tento efekt krátkodobý. Léze zůstala malá, ale objevil se nádorový klon rezistentní na kurkumin. Druhý pacient pak vykazoval během jednoho roku pomalé zlepšování stavu, nemoc poté byla stabilní více než 18 měsíců. Rakovinné markery ve skutečnosti stouply během krátké třítýdenní přestávky, kdy bylo podávání kurkuminu zastaveno. Zdá se tedy, že kurkumin pomáhá některým pacientům s rakovinou slinivky břišní, ale co je nejdůležitější, jaké jsou jeho nevýhody? Do dávky až 8 gramů denně nebyly prokázány žádné toxické účinky. Co se stane při překročení 8 gramů? Nevíme, protože nikdo nebyl ochoten užívat tolik pilulek. Pacienti byli ochotni podstoupit jednu z nejhorších podob chemoterapie, nechtěli ale zakoušet nepohodlí spojené s polykáním spousty tablet.
Jediným jistým způsobem, jak porazit rakovinu slinivky, je předejít jejímu vzniku. V roce 2010 jsem přiblížil tuto studii, největší studii toho druhu v historii, která odhalila, že tuk živočišného původu ve stravě je spojen se zvýšeným rizikem rakoviny slinivky. Který živočišný tuk je však nejhorší?
Nuže, druhá největší studie od té doby přinesla odpověď na tuto otázku. Nejhorší je drůbež. První zjištění tohoto druhu: zvýšení rizika rakoviny slinivky o 72 % na každých 50 g denní spotřeby drůbeže. To je něco jako čtvrt kuřecích prsou. Důvod, proč bílé maso dopadlo hůře než červené, může být ten, že tepelně zpracované kuřecí maso obsahuje karcinogeny, heterocyklické aminy, které se tvoří v grilovaném a pečeném kuřeti. Tyto mutagenní chemické látky byly spojeny se zdvojnásobením rizika rakoviny slinivky břišní.
Mezi další studie z nedávné doby patří studie ze San Franciska, zaměřená na standardní americkou stravu, a studie z Itálie: vysoká spotřeba masa a dalších živočišných produktů a rafinovaných sacharidů byla spojena se zvýšeným rizikem rakoviny slinivky, zatímco strava bohatá na ovoce a zeleninu se zdála být méně riziková.
Konzumace masa může riziko zvyšovat, zatímco konzumace „falešného“ masa byla spojena se znatelně menším rizikem. Ti, kteří jedli „maso“ rostlinného původu, jako jsou např. vegetariánské burgery a hot dogy, třikrát a vícekrát týdně, měli méně než poloviční riziko úmrtí na rakovinu slinivky. Bylo zjištěno, že luštěniny a sušené ovoce mají podobné ochranné účinky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- The CERN Foundation
- M Kanai, Y Otsuka, K Otsuka, M Sato, T Nishimura, Y Mori, M Kawaguchi, E Hatano, Y Kodama, S Matsumoto, Y Murakami, A Imaizumi, T Chiba, J Nishihira, H Shibata. A phase I study investigating the safety and pharmacokinetics of highly bioavailable curcumin (Theracurmin) in cancer patients. Cancer Chemother Pharmacol. 2013 Jun;71(6):1521-30.
- N Dhillon, B B Aggarwal, R A Newman, R A Wolff, A B Kunnumakkara, J L Abbruzzese, C S Ng, V Badmaev, R Kurzrock. Phase II trial of curcumin in patients with advanced pancreatic cancer. Clin Cancer Res. 2008 Jul 15;14(14):4491-9.
- Z Y Yang, J Q Yuan, M Y Di, D Y Zheng, J Z Chen, H Ding, X Y Wu, Y F Huang, C Mao, J L Tang. Gemcitabine plus erlotinib for advanced pancreatic cancer: a systematic review with meta-analysis. PLoS One. 2013;8(3):e57528.
- C Ramachandran, A P Resek, E Escalon, A Aviram, S J Melnick. Potentiation of gemcitabine by Turmeric Force in pancreatic cancer cell lines. Oncol Rep. 2010 Jun;23(6):1529-35.
- A C Thiébaut, L Jiao, D T Silverman, A J Cross, F E Thompson, A F Subar, A R Hollenbeck, A Schatzkin, R Z Stolzenberg-Solomon. Dietary fatty acids and pancreatic cancer in the NIH-AARP diet and health study. J Natl Cancer Inst. 2009 Jul 15;101(14):1001-11.
- C Bosetti, F Bravi, F Turati, V Edefonti, J Polesel, A Decarli, E Negri, R Talamini, S Franceschi, C La Vecchia, M P Zeegers. Nutrient-based dietary patterns and pancreatic cancer risk. Ann Epidemiol. 2013 Mar;23(3):124-8.
- S Rohrmann, J Linseisen, U Nöthlings, K Overvad, R Egeberg, A Tjønneland, M C Boutron-Ruault, F Clavel-Chapelon, V Cottet, V Pala, R Tumino, D Palli, S Panico, P Vineis, H Boeing, T Pischon, V Grote, B Teucher, K T Khaw, N J Wareham, F L Crowe, I Goufa, P Orfanos, A Trichopoulou, S M Jeurnink, P D Siersema, P H Peeters, M Brustad, D Engeset, G Skeie, E J Duell, P Amiano, A Barricarte, E Molina-Montes, L Rodríguez, M J Tormo, M Sund, W Ye, B Lindkvist, D Johansen, P Ferrari, M Jenab, N Slimani, H Ward, E Riboli, T Norat, H B Bueno-de-Mesquita. Meat and fish consumption and risk of pancreatic cancer: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Int J Cancer. 2013 Feb 1;132(3):617-24.
- J M Chan, Z Gong, E A Holly, P M Bracci. Dietary patterns and risk of pancreatic cancer in a large population-based case-control study in the San Francisco Bay Area. Nutr Cancer. 2013;65(1):157-64.
- P K Mills, W L Beeson, D E Abbey, G E Fraser, R L Phillips. Dietary habits and past medical history as related to fatal pancreas cancer risk among Adventists. Cancer. 1988 Jun 15;61(12):2578-85.
- D Li, R S Day, M L Bondy, R Sinha, NT Nguyen, D B Evans, J L Abbruzzese, M M Hassan. Dietary mutagen exposure and risk of pancreatic cancer. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007 Apr;16(4):655-61.
Images thanks to thedabblist via Flickr.