Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kurkumin z kurkumy a rakovina tlustého střeva
Jakou roli může koření kurkuma hrát v prevenci prekancerózních polypů a léčbě kolorektálního karcinomu?
Nízký výskyt rakoviny tlustého a tenkého střeva v Indii je často přičítán přírodním antioxidantům ze stravy, například kurkuminu. Kurkumin je žluté barvivo z koření zvaného kurkuma, které je součástí kari koření. Je však nutno připomenout, že příznivé účinky připisované stravě jsou zřídkakdy dosaženy pouhým podáváním jedné složky této stravy. Například jídelníček bohatý na betakaroten snižuje riziko rakoviny související s kouřením tabáku, ale podávání pilulek s betakarotenem lidem nepomáhá. To však vědce neodrazuje od toho, aby to dále zkoušeli.
V roce 2001 v posledním zoufalém pokusu zachránit životy 15 pacientů s pokročilým kolorektálním karcinomem, který nereagoval na jakékoliv běžné chemoterapeutikum ani ozařování, vyzkoušeli podávání výtažku z kurkumy. Vypadalo to, že výtažek pomohl pozastavit onemocnění u třetiny pacientů, tedy u 5 z 15. To naznačuje, že výtažek z kurkumy může mít přinejmenším u některých pacientů s pokročilým kolorektálním karcinomem léčebné účinky.
Kdybychom mluvili o novém typu chemoterapeutika, které by pomohlo jen 1 z 3 pacientů, museli bychom zvážit, jestli to stojí za riziko vedlejších účinků chemoterapie. Pacienti ztrácejí vlasy, ztrácejí střevní tkáň, trpí vytrvalým zvracením a mohou skončit upoutáni na lůžko. V případě léčiva proto pravděpodobnost úspěšnosti léčby 1 : 3 nezní zrovna lákavě. Jenže když je řeč o rostlinném výtažku, který prokázal svou nevšední bezpečnost, tak i kdyby pomohl jen 1 ze 100, stálo by za to zvážit jeho užívání. Vzhledem k tomu, že nemá žádné závažné vedlejší účinky a přináší užitek každému třetímu pacientovi, jde o velmi zajímavý prostředek léčby v konečném stádiu.
Aby zjistili, jestli lze rozvoji rakoviny tlustého střeva zabránit, vědci na Cleveland Clinic a Hopkins University o pět let později testovali dvě fytochemikálie. Kurkumin (z kurkumy) a quercetin (z červené cibule a červeného vína). Testovali je u pacientů s familiární adenomatózní polypózou. Rakovina tlustého střeva vzniká z polypů. Existuje dědičná nemoc, která způsobuje vznik stovek polypů, jež se nakonec změní na rakovinu; pokud jste si tedy nenechali preventivně odstranit tlusté střevo. Vybrali tedy pět pacientů, kteří již měli tlusté střevo odstraněno, ale stále měli buď konečník, nebo uměle vytvořený rezervoár na stolici z tenkého střeva. V těchto místech přitom stále bylo mnoho polypů. Tady vidíte, na čem začínali. Každý z nich měl 5-45 polypů. A takhle to vypadalo po šesti měsících na doplňcích s kurkuminem a quercetinem.
V průměru měli po skončení pokusu méně než polovinu původního množství polypů. Ty, které jim zbyly, se zmenšily na polovinu. Zde je reprezentativní endoskopická fotografie před a po. Napřed polypy vidíte, pak ne. Jenže co pacient číslo jedna? Za tři měsíce se zbavil všech svých polypů, ale pak se evidentně vrátily. Výzkumníci se jej tedy zeptali, jestli se něco změnilo, a zjistili, že pacient přestal doplňky užívat. Jak se mohl opovážit! Znovu ho tedy navedli k užívání doplňků s fytoživinami, pokračoval další 3 měsíce. A polypy opět ustoupily. Nedošlo prakticky k žádným vedlejším účinkům a výsledky krevních testů byly zcela v normě.
Zkoumáním lidí s vysokým rizikem rakoviny tlustého střeva byli vědci schopni během několika měsíců prokázat znatelné účinky léčby. Nicméně polypóza je vzácné onemocnění. Do studie nebyli schopni sehnat více než 5 dobrovolníků.
Kuřáků je naštěstí mnoho. O dalších pět let později vědci vybrali 44 kuřáků a dávali jim doplněk s kurkumou/kurkuminem po dobu 1 měsíce. Měřili změny v tzv. aberrant crypt foci, což jsou shluky zvětšených slizničních krypt, které mohou předvídat vznik střevních polypů. Polypy jsou pak prekurzorem rakoviny. Vidíme, že již po jednom měsíci došlo k výraznému ústupu zvětšených střevních krypt, a to ve skupině užívající vysokou dávku doplňku stravy. Ve skupině s nízkou dávkou nedošlo k žádné změně. S dávkováním se nepojily žádné vedlejší účinky, tedy až na zbarvení stolice do žluta.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Cruz-Correa, D A Shoskes, P Sanchez, R Zhao, L M Hylind, S D Wexner, F M Giardiello. Combination treatment with curcumin and quercetin of adenomas in familial adenomatous polyposis. Clin Gastroenterol Hepatol 2006 4(8):1035 – 1038.
- R E Carroll, R V Benya, D K Turgeon, S Vareed, M Neuman, L Rodriguez, M Kakarala, P M Carpenter, C McLaren, F L Meyskens. Phase IIa clinical trial of curcumin for the prevention of colorectal neoplasia. Cancer Prev Res 2011 4(3):354 – 364.
- P J Moos, K Edes, J E Mullally, F A Fitzpatrick. Curcumin impairs tumor suppressor p53 function in colon cancer cells. Carcinogenesis 2004 25(9):1611 – 1617.
- R A Sharma, H R McLelland, K A Hill, C R Ireson, S A Euden, M M Manson, M Pirmohamed, L J Marnett, A J Gescher, W P Steward. Pharmacodynamic and pharmacokinetic study of oral Curcuma extract in patients with colorectal cancer. Clin Cancer Res 2001 7(7):1894 – 1900.
- Redston M. 2001. Carcinogenesis in the GI tract: from morphology to genetics and back again. Review. Mod Pathol, 14(3):236-45.
Images thanks to Simon A. Eugster via Wikimedia, HollywoodPimp via flickr, and DAVE Project