Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kurkumin z kurkumy: přeprogramování buněčné smrti rakovinných buněk
Koření kurkuma zřejmě dokáže přeprogramovat rakovinné buňky, aby spáchaly sebevraždu.
Protinádorové účinky kurkuminu, barviva přítomného v kurkumě, zdaleka přesahují schopnost blokovat karcinogeny. Protirakovinné účinky kurkuminu jsou především výsledkem mnoha způsobů, jakými ovlivňuje programovanou buněčnou smrt.
Odhaduje se, že lidské tělo se skládá zhruba z 10 bilionů buněk, přičemž 1 bilion je milion miliónů. Téměř všechny tyto buňky jsou po 100 dnech nahrazeny novými. Takže každé tři měsíce jsme prakticky novým člověkem! Projdeme fyzickou obměnou. A protože je tělo stvořeno jen ze tří věcí, vzduchu, vody a potravy, což jsou skutečně naše jediné stavební prvky, můžeme říci, že fyzicky jsme to, co jíme!
V jistém smyslu se musí naše tělo každé tři měsíce obnovit a použije k tomu stavební materiály, které mu pošleme skrze žaludek. Naše ústa jsou jako příjezdová cesta vedoucí do nepřetržitého staveniště našeho těla. Nákladní vozy vjíždějí třikrát denně.
Co chceme, aby nám vozily? Nekvalitní levné stavební prvky, které jsme si vyžebrali nebo koupili ve výprodejích a stejně se brzy rozpadnou? Nebo chceme raději vybudovat pevné základy? Každý z nás žije uvnitř nejúžasnější známé architektonické stavby ve vesmíru! Neničme takto impozantní dílo tím, že budeme konzumovat nezdravou stravu.
Vlastníme přece jen jednu biologickou nemovitost, a to tu, ve které jsme se narodili. Vzhledem k tomu, že potřebujeme celé tělo každé tři měsíce znovu postavit, potřebujeme také demoliční četu. Jestliže máme každých 100 dní nahradit 10 bilionů buněk, znamená to, že každý den musíme obvykle zničit asi 100 miliard buněk. Staré musí pryč, pak mohou přijít nové.
Hlavní proces, který je za toto zodpovědný, se nazývá apoptóza, programovaná buněčná smrt. Slovo pochází z řeckého „ptosis,“ což znamená padat, a „apo,“ což znamená pryč. Takže naše buňky „odpadávají z těla.“ Uveďme si příklad. Všichni z nás kdysi měli blány mezi prsty na rukou a nohou. Blány jsme měli až do svého 4. měsíce v děloze naší matky. Poté nastoupila apoptóza a buňky v tkáni mezi prsty odumřely, naše prsty se proto od sebe mohly oddělit.
Některé buňky v našem těle však přežívají déle, než je žádoucí. Například rakovinné buňky. Neumírají, když přijde jejich čas, nějakým způsobem dokáží vypnout své sebevražedné geny. Co s tím můžeme dělat? Jeden ze způsobů, jakým kari koření zabíjí rakovinové buňky, je opětovné přeprogramování mechanismu sebedestrukce rakovinných buněk. Dovolte mi přiblížit vám jednu z cest, jakou k apoptóze kurkuminem dochází. Uvědomíte si tak složitost celého mechanismu.
FAS je takzvaný receptor smrti, který aktivuje FADD společně s receptorem smrti 5 a receptorem smrti 4. FADD pak aktivuje kaspázu-8, jež pak spustí stroj smrti a zabije buňku. Kde do toho zapadá kari prášek?
V rakovinných buňkách kurkumin, tedy žluté barvivo z koření kurkumy, který zbarvuje kari prášek do žluta, zesiluje činnost receptorů smrti a spouští je. Bylo to prokázáno na lidských buňkách rakoviny ledvin a také rakoviny kůže, nosu a krku.
Může také aktivovat stroj smrti přímo. To bylo prokázáno u rakoviny plic a rakoviny tlustého střeva. Kaspázy jsou tzv. popravčí enzymy. Když se spustí, zničí rakovinnou buňku zevnitř tím, že rozsekají bílkoviny zleva i zprava. Dá se říci, že buňka zemře kvůli tomu, že je rozsekána na tisíce kousků.
A to je jen jedna cesta. Zde jsou všechny další způsoby, jakými kurkumin může ovlivnit apoptózu. Zde jsou všechny možné typy rakovinných buněk, které kurkumin dokáže zneškodnit. Má přitom sklony nechávat zdravé buňky na pokoji. Tento jev se nám zatím nepodařilo zcela vysvětlit. Tento odborný posudek nám ukázal, že kurkumin dokáže zneškodňovat širokou škálu různých nádorových buněk prostřednictvím vícero mechanismů.
A právě proto, že kurkumin dokáže ovlivnit četné mechanismy buněčné smrti najednou, je možné, že rakovinové buňky si vůči buněčné smrti vyvolané kurkuminem nebudou moci tak jednoduše vytvořit odolnost. V případě chemoterapie to mají většinou jednodušší. Navíc schopnost kurkuminu zabíjet nádorové buňky a normální nechávat na pokoji z něj dělá slibného kandidáta – k přípravě večeře? Na koření, které si může člověk koupit kdekoliv, se nedá vydělat. Jedná se o proto slibného kandidáta pro vývoj nových léků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P. Schneider, J. Tschopp. Apoptosis induced by death receptors. Pharmacochemistry Library 2000 31:281 - 286.
- L. Tourneur, G. Chiocchia. FADD: A regulator of life and death. Trends Immunol. 2010 31(7):260 - 269.
- E. M. Jung, J. H. Lim, T. J. Lee, J.-W. Park, K. S. Choi, T. K. Kwon. Curcumin sensitizes tumor necrosis factor-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL)-induced apoptosis through reactive oxygen species-mediated upregulation of death receptor 5 (DR5). Carcinogenesis 2005 26(11):1905 - 1913.
- S.-H. Wu, L.-W. Hang, J.-S. Yang, H.-Y. Chen, H.-Y. Lin, J.-H. Chiang, C.-C. Lu, J.-L. Yang, T.-Y. Lai, Y.-C. Ko, J.-G. Chung. Curcumin induces apoptosis in human non-small cell lung cancer NCI-H460 cells through ER stress and caspase cascade- and mitochondria-dependent pathways. Anticancer Res. 2010 30(6):2125 - 2133.
- J. A. Bush, K. J. Cheung Jr, G. Li. Curcumin induces apoptosis in human melanoma cells through a Fas receptor/caspase-8 pathway independent of p53. Exp. Cell Res. 2001 271(2):305 - 314.
- C.-C. Su, J.-G. Lin, T.-M. Li, J.-G. Chung, J.-S. Yang, S.-W. Ip, W.-C. Lin, G.-W. Chen. Curcumin-induced apoptosis of human colon cancer colo 205 cells through the production of ROS, Ca2+ and the activation of caspase-3. Anticancer Res. 2006 26(6B):4379 - 4389.
- J. Ravindran, S. Prasad, B. B. Aggarwal. Curcumin and cancer cells: How many ways can curry kill tumor cells selectively? AAPS J 2009 11(3):495 - 510.
- W. Park, A. R. M. R. Amin, Z. G. Chen, D. M. Shin. New perspectives of curcumin in cancer prevention. Cancer Prev. Res. (Phila) 2013 6(5):387 - 400.
- C. Stroh, K. Schulze-Osthoff. Death by a thousand cuts: An ever increasing list of caspase substrates. Cell Death Differ. 1998 5(12):997 - 1000.
Images thanks to Lucidialohman and Donovan & Meggin Eastman via flickr, and Susan Arnold via Wikimedia. Original animation thanks to the wizardry of Amélie Bernier-Jean, M.D. and her husband, Shane Barrett.