Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba akné pomocí dřišťálu
Co se stane, když v dvojitě zaslepené, randomizované a placebem kontrolované studii otestujeme účinnost ovoce s nejvyšším obsahem antioxidantů ze všech v současnosti dostupných druhů proti středně závažnému až závažnému akné?
Často slyšíte o tradiční čínské bylinné léčbě, ale méně je známo o bylinách používaných v Japonsku.
Existuje kořen zvaný Rhizoma coptidis, který, jak se zdá, má podobné účinky na akné jako Accutane, lék, který neslavně proslul svými vedlejšími účinky, než byl stažen z trhu. I tento kořen však má vedlejší účinky. Tento chudák se jím snažil vyčistit si kůži, ale jenom to zhoršil. Za aktivní složku tohoto kořene s účinky proti akné je považován berberin. Existuje nějaký způsob, jak tuto účinnou látku získat z bezpečnější byliny?
Ano, zdá se, že by to mohl být dřišťál. Možná si vzpomenete, že sušený dřišťál je považován za ovoce s možná nejsilnější antioxidační aktivitou. Můžete ho levně koupit v potravinách ze Středního východu, kde z něj dělávají typický perský rýžový pokrm. Jeho chuť se popisuje jako příjemně nakyslá, což je vznešenější výraz pro kyselé. Rád si pár bobulek přidám do ovesné kaše, protože jsou lahodné, ale zřejmě po tisíciletí hrály prominentní roli v bylinné léčbě po celém světě.
V tomto farmakologickém časopise je dřišťál okázale popsán jako bylinný přípravek, který v humánní léčbě nemá konkurenci. (A já si myslel, že je pouze trochu nakyslý.) Problém u literatury týkající se bylinné léčby je to, že často nacházíme dlouhé impozantní seznamy tradičních způsobů využití, ale jen málo nebo vůbec žádné vědecké důkazy, která by to podložily. A jsou-li k dispozici nějaká data, pocházejí obvykle z pokusů in vitro nebo na zvířatech, což má spornou klinickou použitelnost.
Například koho zajímá, zda dřišťál vyvolává menstruaci u morčat (tedy možná s výjimkou těch morčat). Takže se dozvíte, že farmaceutické společnosti aplikují králíkům do penisu bylinné injekce v naději, že objeví příští Viagru, ale najdete jen málo, pokud vůbec nějaké humánní studie.
V průběhu let jsem viděl studie, jako tato prováděná v Petriho misce, které naznačují, že dřišťál může mít účinky na lidské nádorové buňky in vitro nebo účinky proti akné u… křečků, ale žádné takové studie na lidech neexistovaly. Tedy až dosud. Proslýchaly se případy, kdy někdo tvrdil, že se mu po konzumaci dřišťálového džusu spravilo akné, a tak se výzkumníci rozhodli to otestovat.
Dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná klinická studie padesáti 12-17tiletých pacientů se středně těžkým až těžkým akné. Polovina dostala cukrovou pilulku; druhá polovina ekvivalent asi jedné čajové lžičky sušeného dřišťálu třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Výsledky byly pozoruhodné.
Po čtyřech týdnech léčby placebem nedošlo k žádné změně, pupínků bylo stejně jako předtím. Ale ve skupině, která užívala dřišťál, poklesl počet pupínků o 43 %, a počet zanícených pupínků poklesl přibližně o 45 %. To je mimořádné. A lžíce vyjde na asi dvě koruny.
Nejsou hlášené žádné vedlejší účinky; v každém případě je to zdravé. Jediné možné obavy, které jsem našel, se týkají konzumace dřišťálu během těhotenství, a nemáme k dispozici dostatečné údaje ohledně konzumaci dřišťálu během laktace, tudíž nejlepší rada je se dřišťálu vyvarovat i během kojení.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R F Fouladi. Aqueous extract of dried fruit of Berberis vulgaris L. in acne vulgaris, a clinical trial. J Diet Suppl. 2012 Dec;9(4):253-61.
- E Roche, A Martinez-Aparicio, C Laguna, V Alegre. [Toxicoderma due to Rhizoma coptidis]. Actas Dermosifiliogr. 2008 Jan-Feb;99(1):82-3.
- A E Abd El-Wahab, D A Ghareeb, E E Sarhan, M M Abu-Serie, M A E Demellawy. In vitro biological assessment of Berberis vulgaris and its active constituent, berberine: antioxidants, anti-acetylcholinesterase, anti-diabetic and anticancer effects. BMC Complement Altern Med. 2013 Sep 5;13:218.
- M Imanshahidi, H Hosseinzadeh. Pharmacological and therapeutic effects of Berberis vulgaris and its active constituent, berberine. Phytother Res. 2008 Aug;22(8):999-1012.
- C Nam, S Kim, Y SIm, I Chang. Anti-acne effects of Oriental herb extracts: a novel screening method to select anti-acne agents. Skin Pharmacol Appl Skin Physiol. 2003 Mar-Apr;16(2):84-90.
- T Seki, M Morohashi. Effect of some alkaloids, flavonoids and triterpenoids, contents of Japanese-Chinese traditional herbal medicines, on the lipogenesis of sebaceous glands. Skin Pharmacol. 1993;6(1):56-60.
- M S Arayne, N Sultana, S S Bahadur. The berberis story: Berberis vulgaris in therapeutics. Pak J Pharm Sci. 2007 Jan;20(1):83-92.
- L A Goldsmith, J L Bolognia, J P Callen, S C Chen, S R Feldman, H W Lim, A W Lucky, B R Reed, E C Siegfried, D M Thilboutot, R G Wheeland, American Academy of Dermatology. American Academy of Dermatology Consensus Conference on the safe and optimal use of isotretinoin: summary and recommendations. J Am Acad Dermatol. 2004 Jun;50(6):900-6.
Images thanks to Molisandor via Pixabay, vvoennyy via 123rf, and Avi Shmueli via Flickr.