Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba chronického onemocnění ledvin jídlem
Máme důkazy o tom, že rostlinná strava dokáže zpomalit nebo zastavit progresi selhávání ledvin, ale co všechen ten fosfor a draslík v rostlinných potravinách?
Ve Spojených státech má přibližně jeden ze tří dospělých ve věku 65 let a více chronické onemocnění ledvin. Ale u většiny pacientů toto onemocnění nepostupuje do pokročilých fází, protože progresi až do konečného stavu onemocnění ledvin předchází úmrtí.
Po dobu cca deseti let bylo sledováno zhruba tisíc lidí starších 65 let s chronickým onemocněním ledvin. Jen několik z nich muselo jít na dialýzu, protože většina z nich už skončila pod drnem. Nejstrašnější věcí je pro mnoho těchto pacientů strach z dialýzy, ale 13x pravděpodobnější je, že zemřou. Srdeční onemocnění zabíjí více než skoro všechny ostatní příčiny dohromady. Klesající funkce ledvin může pouze přispět infarktům, mrtvicím a smrti. To je důvod, proč je rozhodující, aby jakákoli strava, která pomáhá ledvinám, pomáhala také srdci.
Rostlinná strava tomuto odpovídá. Poskytuje ochranu před rakovinou ledvin, ledvinovými kameny, zánětem ledvin a acidózou, stejně jako chrání před onemocněním srdce. Jmenovitě, krevní tlak se může vylepšit snížením příjmu sodíku a vegetariánskou povahou stravy, což je velmi důležité i pro snížení sérového cholesterolu, což může nejen pomoci srdci, ale i samotným ledvinám.
Na začátku, v roce 1858, byl Virchow, otec moderní patologie, prvním, kdo popsal tukovou degeneraci ledvin. V roce 1982 byla tato myšlenka lipidní nefrotoxicity formalizována. Data, jako jsou tato, nám na rozpitvaných ledvinách ukazují, že tuk a cholesterol v krvi mohou být pro ledviny přímo toxické. Vidíme, jak tukové zátky doslova ucpávají ledviny. Od doby, kdy tato myšlenka byla předložena, získala na dynamice. Zdá se, že vysoký cholesterol a tuk v krvi mohou urychlit progresi chronického onemocnění ledvin přímými toxickými účinky na samotné buňky ledvin.
Vzhledem k propojení mezi cholesterolem a zhoršením funkce ledvin bylo ke zpomalení progrese onemocnění doporučeno užívání statinových léků snižujících hladinu cholesterolu. Samozřejmě je třeba mít na paměti vážné nežádoucí účinky na svaly a játra. To je důvod, proč rostlinná strava může nabídnout to nejlepší z obou směrů. Chrání srdce a ledviny bez vedlejších účinků léků.
Dvěma potenciálními nevýhodami jsou množství fosforu a draslíku v rostlinných potravinách. Nemocné ledviny mohou mít problém se jich zbavit. Ukázalo se však, že fosfor z masa je absorbován přibližně v dvojnásobné míře, nemluvě o fosfátových přísadách, které se do masa vstřikují. Takže jíst vegetariánsky může výrazně snížit hladinu fosforu v krvi.
Obavy z draslíku jsou z velké části teoretické, protože alkalizující účinky rostlinných potravin pomáhají tělu draslík vylučovat. Nikoliv ale pro osoby na dialýze nebo s konečnou fází onemocnění, které potřebují být pečlivě sledovány odborníkem na ledvinovou dietu.
Speciální veganské diety s omezeným obsahem bílkovin byly úspěšně použity ke zpomalení nebo zastavení progrese selhání ledvin. Zde je snižující se funkce ledvin u osmi diabetiků po dobu jednoho až dvou let před přechodem na rostlinnou stravu, která očividně zastavila neúprosný pokles u většiny pacientů. To výzkumníky vedlo k prohlášení, že to je možnost léčby diabetického selhání ledvin. Pomůže dialýzu oddálit o jeden až dva roky, a po transplantaci ledviny může zlepšit její přežívání a zlepšit i šanci na přežití pacienta.
Většina těchto vědeckých článků byly však jen pilotní studie. Nezáleží na tom, jestli je to účinné, pokud nedokážeme přimět lidi, aby se takové stravy drželi. Ale zatímco čekáme na více přesvědčivých studií, existující data podporující nabízení těchto druhů rostlinné stravy jako volitelné u všech pacientů s pokročilým nebo postupným chronickým onemocněním ledvin.
Dokonce, i když jsou účinky těchto diet na průběh selhání ledvin stále diskutabilní, příznivé účinky rostlinné stravy jsou nepochybné. Mají vliv na některá z nejnebezpečnějších kardiovaskulárních a metabolických poruch, obvykle spojených se selháním ledvin, jako je hypertenze a diabetes. Proto poskytují odůvodnění pro doporučení převahy rostlinných bílkovin u pacientů se selháním ledvin.
Přesto se dieta nevyužívá, zčásti proto, že někteří lidé zjišťují, že změnit své stravování je obtížné. Přestože víme, že potraviny bohaté na živočišné bílkoviny vedou k metabolické acidóze. Naše strava totiž z velké části podporuje produkci kyselin, protože je nedostatečná na ovoce a zeleninu a obsahuje velké množství živočišných produktů. A tak, co udělají lékaři? Dají lidem zažívací sodu. Místo léčby příčiny, kterou je nadbytek kyselin ze stravy; z příliš mnoha produktů živočišného původu a velkého nedostatku ovoce a zeleniny, léčí důsledky se slovy: „Á, překyselení? Dobře, podáme vám něco zásadité, hydrogenuhličitan sodný.“
A funguje to. Neutralizace kyseliny ze stravy zažívací sodou snižuje riziko selhání ledvin a zpomaluje pokles funkce ledvin. Zažívací soda ale obsahuje sodík, takže tím lékaři mohou jen zadělávat na další problém. Pokud pacienti nebudou omezovat živočišné produkty, alespoň by měli jíst více ovoce a zeleniny. A tak se o to pokoušeli a vypadalo to, že to funguje také. Tento způsob nevede k takovému množství draslíku v krvi a dokonce může fungovat lépe, jelikož ovoce a zelenina mají další výhodu v tom, že pomáhají snížit krevní tlak. Tato studie je důležitá, protože ilustruje velmi jednoduchý a bezpečný způsob léčby metabolické acidózy: ovocem a zeleninou. Takže by klíč k zastavení chronického onemocnění ledvin mohl být ne v lékárně, ale na trhu s ovocem a zeleninou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S M Moe, M P Zidehsarai, M A Chambers, L A Jackman, J S Radcliffe, L L Trevino, S E Donahue, J R Asplin. Vegetarian compared with meat dietary protein source and phosphorus homeostasis in chronic kidney disease. Clin J Am Soc Nephrol. 2011 Feb;6(2):257-64.
- P Chauveau, C Combe, D Fouque, M Aparicio. Vegetarianism: advantages and drawbacks in patients with chronic kidney diseases. J Ren Nutr. 2013 Nov;23(6):399-405.
- G B Piccoli, M Ferraresi, M C Deagostini, F N Vigotti, V Consiglio, S Scognamiglio, I Moro, R Clari, F Fassio, M Biolcati, F Porpiglia. Vegetarian low-protein diets supplemented with keto analogues: a niche for the few or an option for many? Nephrol Dial Transplant. 2013 Sep;28(9):2295-305.
- W E Mitch, G Remuzzi. Diets for patients with chronic kidney disease, still worth prescribing. J Am Soc Nephrol. 2004 Jan;15(1):234-7.
- N Goraya, J Simoni, C H Jo, D E Wesson. A comparison of treating metabolic acidosis in CKD stage 4 hypertensive kidney disease with fruits and vegetables or sodium bicarbonate. Clin J Am Soc Nephrol. 2013 Mar;8(3):371-81.
- G Barsotti, E Morelli, A Cupisti, P Bertoncini, S Giovannetti. A special, supplemented 'vegan' diet for nephrotic patients. Am J Nephrol. 1991;11(5):380-5.
- J F Moorhead, M K Chan, M El-Nahas, Z Varghese. Lipid nephrotoxicity in chronic progressive glomerular and tubulo-interstitial disease. Lancet. 1982 Dec 11;2(8311):1309-11.
- L S Dalrymple, R Katz, B Kestenbaum, M G Shlipak, M J Sarnak, C Stehman-Breen, S Seliger, D Siscovick, A B Newman, L Fried. Chronic kidney disease and the risk of end-stage renal disease versus death. J Gen Intern Med. 2011 Apr;26(4):379-85.
- L Gyebi, Z Soltani, E Reisin. Lipid nephrotoxicity: new concept for an old disease. Curr Hypertens Rep. 2012 Apr;14(2):177-81.
- A Cupisti, M Aparicio, G Barsotti. Potential benefits of renal diets on cardiovascular risk factors in chronic kidney disease patients. Ren Fail. 2007;29(5):529-34.
- N Goraya, J Simoni, C Jo, D E Wesson. Dietary acid reduction with fruits and vegetables or bicarbonate attenuates kidney injury in patients with a moderately reduced glomerular filtration rate due to hypertensive nephropathy. Kidney Int. 2012 Jan;81(1):86-93.
- J Uribarri, M S Oh. The key to halting progression of CKD might be in the produce market, not in the pharmacy. Kidney Int. 2012 Jan;81(1):7-9.
- N Thilly. Low-protein diet in chronic kidney disease: from questions of effectiveness to those of feasibility. Nephrol Dial Transplant. 2013 Sep;28(9):2203-5.
- V Bellizzi, P Chiodini, A Cupisti, B F Viola, M Pezzotta, L De Nicola, R Minutolo, G Barsotti, G B Piccoli, B Di Iorio. Very low-protein diet plus ketoacids in chronic kidney disease and risk of death during end-stage renal disease: a historical cohort controlled study. Nephrol Dial Transplant. 2015 Jan;30(1):71-7.
- X Z Ruan, Z Varghese, J F Moorhead. An update on the lipid nephrotoxicity hypothesis. Nat Rev Nephrol. 2009 Dec;5(12):713-21.
- W S Hartroft. Fat emboli in glomerular capillaries of choline-deficient rats and of patients with diabetic glomerulosclerosis. Am J Pathol. 1955 May-Jun;31(3):381-97.
- A S Go, G M Chertow, D Fan, C E McCulloch, C Y Hsu. Chronic kidney disease and the risks of death, cardiovascular events, and hospitalization. N Engl J Med. 2004 Sep 23;351(13):1296-305.
- M Gaggl, D Cejka, M Plischke, G Heinze, M Fraunschiel, A Schmidt, W H Hörl, G Sunder-Plassmann. Effect of oral sodium bicarbonate supplementation on progression of chronic kidney disease in patients with chronic metabolic acidosis: study protocol for a randomized controlled trial (SoBic-Study). Trials. 2013 Jul 4;14:196.
- G Barsotti, F Ciardella, E Morelli, A Cupisti, A Mantovanelli, S Giovannetti. Nutritional treatment of renal failure in type 1 diabetic nephropathy. Clin Nephrol. 1988 Jun;29(6):280-7.
- B A Greco, J A Breyer. Cholesterol as a predictor of progression in nondiabetic chronic renal disease. Contrib Nephrol. 1997;120:48-61.
Images thanks to Steve Davis via Flickr.