Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba ekzémů pomocí pupalkového, brutnákového či konopného oleje
Existují nějaké doplňky stravy, které by mohly pomoci s atopickou dermatitidou?
Atopická dermatitida, běžněji označovaná jako ekzém, je kožní onemocnění, které je kvůli častému výskytu globálně považováno za jeden z největších zdravotních problémů. Trpí jím zhruba jedno z deseti dětí a asi 3 % dospělých, u nichž se objeví červené skvrny a svědící kůže. Topické steroidy, jako je krém s obsahem hydrocortisonu, byly hlavní léčbou od jejich objevu oceněného Nobelovou cenou v roce 1950.
Lidé se ale bojí steroidů. Pacienti mnohdy vyjadřují iracionální strach a úzkost, pokud jde o používání steroidních krémů a mastí. Tato obava může vzniknout, pleteme-li si lokální kortikosteroidy s perorálními nebo injekčně podávanými steroidy, které mají jiné účinky. Opravdu silné lokální steroidy mohou ztenčovat kůži, ale tloušťka kůže by se měla vrátit do normálu měsíc po ukončení léčby. Lze říci, že se mohou objevit nežádoucí účinky, ale obavy lidí se zdají být přehnané v porovnání s nízkým rizikem, které tyto léky představují. Přesto, pokud existuje způsob, jak vyřešit tento problém bez léků, je to obecně ta lepší varianta. Jak se ekzém léčil před padesátými léty?
Ve třicátých letech se někteří vědci pokusili používat vitamín D rozpuštěný v kukuřičném oleji a k jejich překvapení to fungovalo. To ale i samotný kukuřičný olej bez vitamínu D, který byl použit pro porovnání účinků jako kontrola. Jiní hlásili zlepšení příznaků po konzumaci lněného oleje nebo dokonce sádla! Národní rada pro chov dobytka totiž nechtěla být vynechána. Problémem je, že žádná z těchto studií neměla kontrolní skupinu. Podávejte někomu kukuřičný olej po dobu 12 až 18 měsíců a jeho stav se zlepší; je ale možné, že zlepšení stavu by nastalo i tak. Což ale nevíte, dokud to neotestujete.
Všichni tito vědci tvrdili, že pacienti měli prospěch z použití různých tuků, ale zřejmě už neměli žádný velký zájem na provedení kontrolních studií. To ale není případ tohoto vědce, který zkoušel některé oleje, ale v rámci běžné léčby nenalezl žádné důkazy pro jejich přínos. Většina nemocných se zlepšila tak jako tak, což naznačuje, že předchozí prezentovaná pozitiva byla způsobena konvenční léčbou, „doplněnou o dávku nadšení.“
V té době se už hydrocortison nepoužíval, a tak se lékařská komunita vzdala přístupů týkajících se výživy, dokud nebyl zveřejněn tento dopis v roce 1981 o léčbě ekzému doplňky stravy s obsahem pupalkového oleje, v němž je hojně obsažena gama-linolenová kyselina, známá také jako protizánětlivá omega-6. Během testování se zdálo, že to funguje. Ale následná rozsáhlejší studie žádný účinek neprokázala.
Kdykoli existují rozporuplná zjištění, je třeba provést metaanalýzu, v níž se všechny studie shromáždí a zhodnotí. V jedné studii byl přínos prokázán, v jiné nikoliv. Pak tu máme sedm dalších studií a všechny prokázaly prospěch. Takže výsledky ukázaly, že účinky pupalkového oleje některých výrobců byly téměř vždy podstatně lepší než placebo. Máme tedy jasno. Nebo ne?
Analýza byla financována samotnou společností výrobce, což je samo o sobě alarmující. Kde přesně bylo těchto sedm studií zveřejněno? Nikde. Společnost jen tvrdila, že tyto studie provedla, ale nikdy je nezveřejnila. Když byli zástupci společnosti o zveřejnění požádáni, tvrdili, že to udělají. Ale nikdy se tak nestalo. Dokonce vyhrožovali soudním procesem proti odborníkům, kteří se odvážili zpochybňovat účinnost jejich produktu.
Nezávislá hodnocení nedokázala shromáždit důkazy o tom, že olej z pupalky nebo z brutnáku funguje lépe než placebo. Když opouštíme příběh o pupalkovém oleji, možná se budeme moci otevřít světu, v němž se všechny údaje z klinických studií dostanou na denní světlo.
Olej z brutnáku má dvakrát vyšší obsah kyseliny gama-linolenové oproti pupalkovému oleji, přesto ale nebyl účinný. Vědcům to však nezabránilo ve zkoumání konopného oleje, který se zjevně používal jako potravina a lék po tisíce let. Podávali lidem asi čtvrtinu šálku konopného oleje každý den po dobu několika měsíců. Zjistili, že došlo k významnému zlepšení suchosti pokožky, ke zmírnění svědění a potřeby aplikace léčiv, ale nikoliv oproti placebu.
Ve skutečnosti veškeré doplňky stravy, ať už rybí olej, zinek, selen, vitamin D, E nebo B6, řepkový, konopný nebo slunečnicový olej, nepřinášejí přesvědčivé důkazy ohledně zlepšování stavu ekzému. To je ale zklamání. Ale počkejte chvilku…To vše platí jen u perorálních doplňků. Jak ale fungují přírodní prostředky aplikované lokálně? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bamford JT, Ray S, Musekiwa A, van Gool C, Humphreys R, Ernst E. Oral evening primrose oil and borage oil for eczema. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Apr 30;(4):CD004416
- Bath-Hextall FJ, Jenkinson C, Humphreys R, Williams HC. Dietary supplements for established atopic eczema. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Feb 15;(2):CD005205
- Callaway J, Schwab U, Harvima I, Halonen P, Mykkänen O, Hyvönen P, Järvinen T. Efficacy of dietary hempseed oil in patients with atopic dermatitis. J Dermatolog Treat. 2005 Apr;16(2):87-94.
- Williams HC. Evening primrose oil for atopic dermatitis. BMJ. 2003 Dec 13;327(7428):1358-9
- Mayba JN, Gooderham MJ. Review of atopic dermatitis and topical therapies. J Cutan Med Surg. 2017 May/Jun;21(3):227-236
- Silverberg JI. Atopic dermatitis: an evidence-based treatment update. Am J Clin Dermatol. 2014 Jul;15(3):149-64.
- Charman CR, Morris AD, Williams HC. Topical corticosteroid phobia in patients with atopic eczema. Br J Dermatol. 2000 May;142(5):931-6
- Cornbleet T, Pace, ER. Use of Maize Oil (Unsaturated Fatty Acids) in the Treatment of Eczema Preliminary Report. Arch Derm Syphilol. 1935;31(2):224-226.
- Finnerud CW, Kesler RL, Wiese HF. Ingestion of Lard in the Treatment of Eczema and Allied Dermatoses A Clinical and Biochemical Study. Arch Derm Syphilol. 1941;44(5):849-861.
- Hansen AE. Serum Lipid Changes and Therapeutic Effects of Various Oils in Infantile Eczema. Volume: 31 issue: 2, page(s): 160-161, November 1, 1933.
- Lovell CR, Burton JL, Horrobin DF. Treatment of atopic eczema with evening primrose oil. Lancet. 1981 Jan 31;1(8214):278.
- Wright S, Burton JL. Oral evening primrose seed oil improves atopic eczema. Lancet.1982 Nov 20;2(8308):1120-2.
- Bamford JT, Gibson RW, Renier CM. Atopic eczema unresponsive to evening primrose oil (linoleic and gamma-linolenic acids). J Am Acad Dermatol. 1985 Dec;13(6):959-65
- Kapoor R, Huang YS. Gamma linolenic acid: an antiinflammatory omega-6 fatty acid. Curr Pharm Biotechnol. 2006 Dec;7(6):531-4.
- Pettit JH. Use of unsaturated fatty acids in the eczemas of childhood. Br Med J. 1954 Jan 9;1(4853):79-81
- Morse PF, Horrobin DF, Manku MS, et al. Meta-analysis of placebo-controlled studies of the efficacy of Epogam in the treatment of atopic eczema. Relationship between plasma essential fatty acid changes and clinical response. Br J Dermatol. 1989;121(1):75-90.
Icons created by Luis Prado, Ian Shoobridge, Academic Technologies, Zidney, and Nico Ilk from The Noun Project. Image credit: Marek Isalski. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.