Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba pokročilého karcinomu prostaty pomocí stravy: část 1.
Dr. Dean Ornish ukázal, že rostlinná strava a dobrá životospráva může zřejmě zvrátit progresi rakoviny prostaty, šlo však o rané stádium lokalizované rakoviny, která ještě nevyžadovala léčbu. Pomohlo by to i u pokročilejšího onemocnění, které už ohrožuje život?
Dr. Dean Ornish ukázal, že rostlinná strava a životní styl evidentně mohou zvrátit rozvoj rakoviny prostaty. Krev zkoumaných mužů byla skoro 8x lepší v potlačování růstu rakovinných buněk. Jednalo se však o rané stádium lokální rakoviny prostaty ve stavu pozorování. Jak by to fungovalo u pokročilého, život ohrožujícího stádia onemocnění? V literatuře se vyskytly sporadické případy, které naznačovaly určitý prospěch. Například člověk s rozsáhlou metastázující rakovinou, jemuž byly dávány možná tři roky života, přešel na striktně rostlinnou stravu. Uplynuly čtyři roky, a zdálo se, že rakovina zmizela. Po šesti letech zpyšněl a polevil v dodržování předepsané stravy. Rakovina se vrátila zpět a muž zemřel. Mohla to však být jen shoda náhod. To je problém případových zpráv, jsou jen glorifikovanými jednotlivými případy, nemáte tušení, jak reprezentativní výsledek je, pokud není záležitost formálně studována. Takové případové zprávy byly však to jediné, co jsme měli… až do roku 2001.
Takže máme předběžné důkazy založené na všech případových zprávách, které naznačují, že rakovina prostaty může být citlivá na typ stravy, a to dokonce i po tom, co metastázuje. Správná strava může prodloužit dobu přežití nebo i rozpustit metastázy v kostech mužů s pokročilým onemocněním. Vědci se tedy rozhodli záležitost otestovat. Zásah do stravy trval čtyři měsíce. Vědci přišli na to, že přebytek nasycených tuků, masa a zároveň nedostatek vlákniny mohou hrát největší roli v propuknutí a rozvoji nádorů. Takže účastníky převedli na celistvou rostlinnou stravu složenou z celých zrn, luštěnin, semínek a ovoce. Pochopili, že odklon od běžné stravy účastníků je opravdu značný, a tak v naději, že posílí dodržování stravy, zahrnuli do pokusu i redukci stresu.
Dobře, tak co bylo oněch 10 mužů zač? Nejenže všichni trpěli rakovinou prostaty, také již podstoupili radikální prostatektomii k odstranění hlavního nádoru, následně pak vykazovali zvyšující se hladiny PSA (prostatický specifický antigen), což naznačuje pravděpodobně metastázující rakovinu. PSA znamená prostatický specifický antigen; je vyráběn pouze buňkami prostaty. A tito muži měli prostatu již odstraněnou. Takže úroveň PSA by měla být nulová. Skutečnost, že nejenže měli v těle vůbec nějaký PSA, ale že to jeho množství stoupalo, naznačuje, že operace selhala a rakovina se rozšířila a nyní se vracela.
Takhle to vypadalo před začátkem studie. Jedná se o graf rychlosti, s jakou jejich hladina PSA stoupala. Pokud by po 4 měsících zdravého stravování graf vypadal takto, znamenalo by to, že nová strava neměla žádný účinek. Rakovina by pravděpodobně stále vládla a šířila se stejně rychle jako předtím. Místo toho se však stalo tohle. U dvou mužů to vypadá, že se rakovina ještě zrychlila, ale u ostatních osmi mužů se zdálo, že intervence do stravy zabrala a zřejmě zpomaluje postup rakoviny. Ve třech případech nešlo jen o zpomalení nebo zastavení, nýbrž to vypadalo, jakoby rakovina začala ustupovat.
Proč byly reakce tak různorodé? No, v Ornishově studii to bylo tak, že čím více se lidé řídili doporučeními týkajícími se stravy a životního stylu, tím lépe udělali. Změny ve stravě fungují pouze tehdy, pokud je skutečně dodržujete. Jen to, že řeknete lidem, aby začali jíst celistvou rostlinnou stravu, nezaručí, že to pacienti budou skutečně dodržovat. Jako ukazatel dodržování diety můžeme použít příjem vlákniny, protože všechny rostlinné potraviny vlákninu obsahují. Pacienti z Ornishovy studie svůj příjem v podstatě zdvojnásobili – z 31 na 59 gramů.
Jak si vedla tato skupina? Začínali na ještě horší hodnotě, v průměru 14 gramů vlákniny denně, a dostali se jenom na 19 gramů denně. To neodpovídá stravování se celistvou rostlinnou potravou – hodnota nedosahuje ani na doporučené denní minimum. Pokud se podíváte pozorně, pouze čtyři muži skutečně příjem vlákniny zvýšili. To by možná vysvětlovalo ony odlišné reakce na léčbu. Jak si vedl třeba muž č. 2? Tento muž, jehož příjem vlákniny se zvýšil nejvíce, měl nejlepší výsledek PSA. A zároveň muž, který jedl nejméně vlákniny ze všech, měl výsledek PSA nejhorší. Tady je graf. Skutečně se zdá, že čím více změnili svou stravu, tím lepší měli výsledky.
Vědci dospěli k závěru, že rostlinná strava společně s redukcí stresu může zpomalit progresi nádorů. Navíc, na rozdíl od jiných metod léčby, může tato poskytnout i určitou kontrolu nad nemocí. A, jak zdůraznil dr. Ornish, „jediné vedlejší účinky byly ty prospěšné.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, Marlin R, Pettengill EB, Raisin CJ, Dunn-Emke S, Crutchfield L, Jacobs FN, Barnard RJ, Aronson WJ, McCormac P, McKnight DJ, Fein JD, Dnistrian AM, Weinstein J, Ngo TH, Mendell NR, Carroll PR. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
- Saxe GA, Hébert JR, Carmody JF, Kabat-Zinn J, Rosenzweig PH, Jarzobski D, Reed GW, Blute RD. Can diet in conjunction with stress reduction affect the rate of increase in prostate specific antigen after biochemical recurrence of prostate cancer? J Urol. 2001 Dec;166(6):2202-7.
- Carter JP, Saxe GP, Newbold V, Peres CE, Campeau RJ, Bernal-Green L. Hypothesis: dietary management may improve survival from nutritionally linked cancers based on analysis of representative cases. J Am Coll Nutr. 1993 Jun;12(3):209-26.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.