Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba pokročilého karcinomu prostaty pomocí stravy: část 2.
Co se stane, když dostanou pacienti s metastazující rakovinou prostaty za úkol zvýšit příjem celozrnných obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin a snížit příjem masa, mléčných výrobků a nezdravých pochutin?
Dr. Ornish a jeho kolegové byli schopni prokázat reverzi progrese lokalizované rakoviny prostaty v počáteční fázi pomocí rostlinné stravy a zdravého životního stylu. Výzkumníci z University of Massachusetts a odjinud pak prokázali, že podobná strava může pomáhat zpomalit postup také u pokročilého karcinomu prostaty. A to při pokusu, jenž trval čtyři měsíce. Co takhle zkusit šest měsíců? Výzkumníci z kalifornské univerzity v San Diegu posbírali další pacienty ve stejné situaci a pokus zopakovali. Tito pacienti již prodělali léčbu invazivní rakoviny prostaty. Šlo buď o radikální prostatektomii, nebo o radiační terapii. Přesto jejich hladiny PSA rostly, což naznačovalo, že léčba nefunguje a rakovina pokračuje v růstu.
U pacientů s recidivou rakoviny se hladiny PSA obvykle exponenciálně zvyšují, což odráží postupný, neúprosný růst rakoviny v těle. Míra tohoto zvýšení PSA je nejlepší známý prediktor vývoje zjevně metastazujícího onemocnění, stejně jako celkového přežití. Dalším krokem v léčbě by bylo něco, co se nazývá hormonální terapie – což je vlastně chemická nebo chirurgická kastrace, jež je doprovázena vedlejšími účinky, včetně ztráty libida, sexuální funkce, síly a vitality. Proto se snažíme vyhýbat se této proceduře tak dlouho, jak to jen jde. Pakliže tedy jen čekáme, mohli bychom zkusit zapojit stravu.
Takže pacienti byli poučeni o zvýšení příjmu celozrnných obilovin, zeleniny, ovoce a fazolí a zároveň nutnosti snížit množství masa, mléčných výrobků a rafinovaných sacharidů. Proč ze všech možných zásahů do životního stylu vybrali právě celistvou rostlinnou stravu? Pokud si porovnáte statistiky z celého světa, zjistíte, že v různých zemích existují obrovské rozdíly ve výskytu rakoviny prostaty. USA je jednička, je na prvním místě, výskyt rakoviny prostaty má až 100x vyšší ve srovnání s některými místy v Asii. Není to pouze genetická záležitost. Již během jedné generace po příjezdu do USA u přistěhovalců výskyt rakoviny vystřelí nahoru a jejich vnoučata už mají stejně častý výskyt jako rodilí Američané. Byla zkoumána celá škála faktorů životního stylu, ale zdá se, že strava má největší vliv. Konkrétně to vypadá, že konzumace masa a mléčných výrobků zvyšuje riziko, zatímco konzumace rostlinných potravin riziko zřejmě snižuje – tím pádem i strava založená na rostlinných potravinách.
Možným původcem je kyselina arachidonová, zánětlivá substance kterou tělo vyrábí z olejů bohatých na omega 6, což jsou kukuřičný, slunečnicový, bodlákový a bavlníkový olej. Dále se nám dostává již vytvořená v živočišných potravinách. V americké stravě je to zejména z kuřat a dále pak z vajec. Minimálně v Petriho misce prokazuje kyselina arachidonová stimulaci růstu buněk rakoviny prostaty až o 200 %. Když však požádáte muže, aby ze své stravy odstranili živočišné potraviny, a to na dobu šesti měsíců, co se stane?
Tohle je graf před zahájením intervence. Ukazuje, jak rychle jejich hladiny PSA stoupaly před započetím studie. Při absenci léčby se hladiny PSA zvyšují exponenciálně. Když však jedli zdravěji, stalo se toto: U 9 z 10 pacientů bylo patrné zpomalení růstu rakoviny a u 4 z 9 nastal zjevný zvrat růstu rakoviny. Průměrná doba zdvojnásobení, tedy odhadovaná doba, za jakou se nádor dvakrát zvětší, se prodloužila z původního „každý rok“ na hodnotu blízkou „každých 10 let“.
Byly provedeny další studie využívající různé diety a nutriční intervence, jako třeba vitamínové doplňky, ale žádný zásah nefungoval tak dobře. A to ani účastníci doporučení až zas tak přísně nedodržovali. Vedli si dobře se zvyšováním konzumace celozrnných obilovin, zvláště v prvních třech měsících, ale pak to trochu lajdačili. Jedli také více zeleniny, včetně porce listové zeleniny, a také porci ovoce navíc. Přinejmenším tedy ze začátku. Navíc aspoň na začátku studie konzumovali alespoň porci luštěnin denně. Vědci tak ke konci studie zaznamenali také jistou dietní recidivu. Pacienti začínali odhodlaní, ale pak začali postupně sklouzávat zpět do starých návyků.
Vědci se tedy podívali, jestli si účastníci vedli lépe v boji proti nemoci na začátku studie. A bylo tomu tak. Průměrně se po třech měsících jejich PSA vracel zpátky nahoru. Bylo to tedy tak, že čím více jedli celistvé rostlinné stravy, tím více klesal jejich PSA. Vyvolalo to provokativní myšlenku, že by PSA sledovalo právě tyto změny. To by naznačovalo možný terapeutický potenciál rostlinné stravy v léčbě rekurentního karcinomu prostaty.
Tato zjištění naznačují, že i bez dalších procedur, jako jsou chirurgie, radiace či chemoterapie, může být progrese rakoviny zpomalena, nebo i zvrácena. A to navzdory „převládajícímu vědeckému konsenzu o převážné nezvratitelnosti této rakoviny.“ Vědci nepopírají přínosy standardních léčebných postupů, ani nezaručují, že rostlinná strava a snížení stresu vždy vyvolají remisi rakoviny. Tyto výsledky však přispívají k rostoucímu množství záznamů o tom, že přinejmenším za určitých okolností může být tato rakovina částečně zvratitelná. Prostřednictvím úpravy stravy a životního stylu mohou být muži schopni zabránit šíření této nemoci. A to vše bez toho, že by museli přijít o svá varlata.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hedlund PO. Side effects of endocrine treatment and their mechanisms: castration, antiandrogens, and estrogens. Prostate Suppl. 2000;10:32-7.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, Marlin R, Pettengill EB, Raisin CJ, Dunn-Emke S, Crutchfield L, Jacobs FN, Barnard RJ, Aronson WJ, McCormac P, McKnight DJ, Fein JD, Dnistrian AM, Weinstein J, Ngo TH, Mendell NR, Carroll PR. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
- Quinn M, Babb P. Patterns and trends in prostate cancer incidence, survival, prevalence and mortality. Part I: international comparisons. BJU Int. 2002 Jul;90(2):162-73.
- Ghosh J, Myers CE. Arachidonic acid stimulates prostate cancer cell growth: critical role of 5-lipoxygenase. Biochem Biophys Res Commun. 1997 Jun 18;235(2):418-23.
- Saxe GA, Hébert JR, Carmody JF, Kabat-Zinn J, Rosenzweig PH, Jarzobski D, Reed GW, Blute RD. Can diet in conjunction with stress reduction affect the rate of increase in prostate specific antigen after biochemical recurrence of prostate cancer? J Urol. 2001 Dec;166(6):2202-7.
- Saxe GA, Major JM, Nguyen JY, Freeman KM, Downs TM, Salem CE. Potential attenuation of disease progression in recurrent prostate cancer with plant-based diet and stress reduction. Integr Cancer Ther. 2006 Sep;5(3):206-13.
Image credit: Sally Plank via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.