Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba refluxu u dětí s pomocí stravy
Léčba příčiny refluxu u dětí pomocí eliminace kravského mléka z matčiny stravy.
Ošetřovatelé goril v zoo se dlouhodobě potýkali s určitým problémem. Latinský název gorily nížinné: Gorilla, gorilla gorilla.
Problém byl v tom, že neustále zvracely. V divočině nikdy nebylo u goril zvracení pozorováno, v mnoha zoologických zahradách to naneštěstí bylo považováno za běžný jev. Čím je krmili? Jsou to přece velká a silná zvířata, ošetřovatelé se proto chtěli ujistit, že gorily dostanou hodně bílkovin. Dostávaly tvaroh, sýr, maso, vejce a mléko. Tedy až do doby, kdy jedna německá zoo přišla s průkopnickou myšlenkou, že by jim mohli zkusit podávat jejich přirozenou stravu. Změny po úpravě gorilího jídelníčku byly úžasné. Dříve se totiž stříbrohřbetý gorilí samec musel celý den potýkat s navracením obsahu žaludku do krku a zvracením. Během třetího dne na přirozené gorilí stravě byl tento samec i zbytek goril zázračně vyléčen. Dokonce i pouhé odstranění mléka z jídelníčku goril žijících v zajetí vedlo k významnému zlepšení. Kravské mléko bylo v minulosti považováno za nezbytnou součást jídelníčku goril chovaných v zajetí. Nicméně zde ukázali, že jeho vyřazení může u goril snížit výskyt takovýchto nežádoucích prvků chování a může být krokem k většímu přiblížení se k jejich přirozené stravě z divočiny. Co je to za nápad dávat zvířeti mléko po odstavení? Co je to za nápad dávat dospělému jedinci živočišné mléko? Mléko je určeno pro děti a mláďata! A co teprve podávat kravské mléko primátovi. Co si ti blázniví ošetřovatelé mysleli? Vždyť to nedává žádný smysl.
Připomíná mi to tuto významnou studii. Osmdesát jedna dětí s refluxem, gastroezofageální refluxní chorobou. Děti dostaly léky a u třech čtvrtin z nich došlo ke zlepšení stavu, nicméně u 27 zbývajících nikoliv. Pokusili se proto odstranit kravské mléko z jídelníčku těchto dětí. Během pouhého jednoho měsíce bylo všech 27 dětí vyléčeno.
Příznaky refluxu žaludečních kyselin, pálení žáhy, nebo obojí se nejméně jednou týdně vyskytnou asi u 10-20 % dospělých lidí v západním světě. V případě kojenců je to 25 %. Nutno říci, že je normální, když si děti občas ublinknou, to není to, o čem mluvíme. Problém se může stát docela závažným. Až čtvrtina kojenců trpí tak vážným refluxem, že jejich rodiče vyhledají lékařskou pomoc. Může to být přitom jen tím, že jsou citliví na kravské mléko. Příznaky alergie na bílkovinu z kravského mléka se překrývají, nebo mohou koexistovat, nebo komplikují gastroezofageální refluxní chorobu jícnu (GERD), zkráceně reflux. I když dítě nemá žádnou oficiálně potvrzenou alergii na mléko, zdá se, že existuje nějaký druh hypersenzitivity na kravské mléko, který je častý právě mezi kojenci a dětmi se závažným refluxem.
Existují nejrůznější invazivní testy, které můžete provést, například strčit nebohému dítěti do krku pH sondu. Nicméně pravděpodobně nejužitečnějším testem v rutinní pediatrické praxi je zkusit vyřadit ze stravy dítěte s refluxem kravské mléko na dobu 2-4 týdnů.
Zlatý standard je tzv. eliminační protokol se zpětným začleňováním. Při takovém testu vidíte plné odeznění příznaků díky striktní eliminaci následované opětovným propuknutím příznaků po znovuzavedení mléčné bílkoviny do stravy. Když takový test udělali, vybrali okolo 200 kojenců s diagnostikovaným refluxem a nejen, že jim nasadili dietu bez obsahu kravského mléka, ale otestovali právě i to znovuzavedení. Osmdesát pět z 204 dětí s refluxem skutečně trpělo buď alergií na kravské mléko, nebo přinejmenším nějakou přecitlivělostí na něj.
Domníváme se, že náš imunitní systém napadá kravské bílkoviny, protože je pochopitelně považuje za cizí, čímž vyvolává zánětlivou reakci. Ta pak dráždí nervy obklopující výstelku našeho trávicího ústrojí, což vede k abnormálnímu rytmu stahování žaludku a tedy i navracení jeho obsahu do jícnu. A řeč není jen o kojencích krmených umělou dětskou výživou. K alergii na bílkoviny kravského mléka může dojít také u výhradně kojených dětí, protože nedotčené bílkoviny z kravského mléka se mohou dostat do mateřského mléka. Pokud matka dítěte pije mléko nebo jí vejce, bílkoviny se mohou dostat do jeho těla. Bílkovina z kravského mléka, stejně jako další cizorodé bílkoviny, se mohou dostat do mateřského mléka. Kojené děti s problémy s navracením obsahu žaludku a zvracením mohou mít užitek z pokusu o vyřazení kravského mléka a vajec z matčiny stravy.
A přesně to nyní stojí v doporučení, na kterém se shodne jak North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition, tak i její obdoba, European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition. Kdykoliv se setkáte s refluxem, zkuste nejprve vyzkoušet léčebný pokus, při kterém buď nahradíte dětskou umělou výživou výrobkem bez mléčné bílkoviny, nebo v případě kojených dětí vyzkoušíte přísnou eliminaci kravské mléčné bílkoviny ze stravy matky. A takto můžeme potenciálně vyléčit příčinu potíží bez nutnosti přikročit k teoreticky zbytečnému podávání léků. Rozhodně to udělejte předtím, než začnete zvažovat provedení jakéhokoliv chirurgického zákroku proti refluxu na nebohém malém dítěti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ruempler U. The Cologne Zoo diet for Lowland gorillas Gorilla gorilla gorillato eliminate regurgitation and reingestion. International Zoo Yearbook. 1992;31(1):225-229.
- Lukas KE, Hamor G, Bloomsmith MA, Horton CL, Maple TL. Removing milk from captive gorilla diets: The impact on regurgitation and reingestion (R/R) and other behaviors. Zoo Biology. 1999;18(6):515-528. doi:10.1002/(sici)1098-2361(1999)18:6<515::aid-zoo6>3.0.co;2-t.
- Salvatore S, Vandenplas Y. Gastroesophageal reflux and cow milk allergy: is there a link?. Pediatrics. 2002;110(5):972-984.
- Iacono G, Carroccio A, Cavataio F, et al. Gastroesophageal reflux and cow's milk allergy in infants: a prospective study. J Allergy Clin Immunol. 1996;97(3):822-827.
- Vandenplas Y, Hauser B. An updated review on gastro-esophageal reflux in pediatrics. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2015;9(12):1511-1521.
- Ferreira CT, Carvalho Ed, Sdepanian VL, Morais MB, Vieira MC, Silva LR. Gastroesophageal reflux disease: exaggerations, evidence and clinical practice. J Pediatr (Rio J). 2014;90(2):105-118.
- Vandenplas Y, Rudolph CD, Di Lorenzo C, et al. Pediatric gastroesophageal reflux clinical practice guidelines: joint recommendations of the North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (NASPGHAN) and the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN). J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2009;49(4):498-547.
- Allen K, Ho SS. Gastro-oesophageal reflux in children--what's the worry?. Aust Fam Physician. 2012;41(5):268-272.
- Farahmand F, Najafi M, Ataee P, Modarresi V, Shahraki T, Rezaei N. Cow's Milk Allergy among Children with Gastroesophageal Reflux Disease. Gut Liver. 2011;5(3):298-301.
Image credit: noranorakatonamona via Adobe Stock photos. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video