Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba životním stylem je standardní postup u prediabetu
Úprava životosprávy je považována za základ prevence cukrovky. Jaké výživové strategie bychom si měli osvojit a proč je nevyužívá více lékařů?
Pro lidi s prediabetem je nyní modifikace životního stylu považována za základní kámen prevence diabetu. Z hlediska stravy to znamená, že jedinci s prediabetem nebo diabetem samotným by měli snížit příjem nadbytečných kalorií, nasycených tuků a transmastných kyselin.
Příliš mnoho z nás konzumuje stravu s příliš vysokým obsahem tuhých tuků a přidaných cukrů. Naštěstí se poslední směrnice o stravování přiklánějí ke konzumaci rostlinných potravin.
Úprava životního stylu je nyní základem pokynů Americké asociace klinické endokrinologie, směrnic Evropské asociace pro diabetes, stejně jako oficiálních standardů péče Americké diabetické asociace. Stravovací strategie zahrnují snížený příjem tuku a zvýšený příjem vlákniny, což představuje nerafinované rostlinné potraviny, včetně těch celozrnných.
To je založeno na výzkumech, jako je tento. Víme, že hojná konzumace celých zrn je spojena se sníženým rizikem vývoje diabetu 2. typu. Tato nedávná studie toto ještě rozšířila; dokazuje, že konzumace celozrnných potravin dokáže i, a to v první řadě, chránit před prediabetem.
Chcete-li zabránit tomu, aby diabetici zemřeli, doporučení by měla zdůrazňovat nižší příjem nasycených tuků, cholesterolu a transmastných kyselin, což je v podstatě kód pro maso a mléčné výrobky, vejce a nezdravé potraviny. Dále se jedná o navýšení omega-3, rozpustné vlákniny a fytosterolů, což vše můžeme naleznout například ve lněném semínku, účinném, ale stále neobvyklém opatření při prediabetu. Vědci zjistili, že asi 2 polévkové lžíce mletého lněného semínka denně snížily inzulínovou rezistenci, která je charakteristickým znakem onemocnění.
Pokud tedy standardy péče o všechny hlavní skupiny diabetiků říkají, že životní styl je preferovanou léčbou pro prediabetes, protože se jedná o bezpečný a vysoce účinný způsob, proč takto neintervenuje více lékařů?
Možnost léčit toto onemocnění přirozeně není naneštěstí příliš uznávaná. Pouze přibližně 1 z 3 pacientů uvádí, že byl kdy informován o stravě nebo pohybu. Možné důvody, proč toto lékaři s pacienty nekonzultují, zahrnují nedostatečné finanční plnění, nedostatek zdrojů, nedostatek času a nedostatečné znalosti.
Jednoduše lékaře nevzděláváme, jak na to mají jít. Nedostačující klinické vzdělání je důsledkem selhání zdravotní péče a lékařského vzdělávání, které se nedokázaly přizpůsobit velké proměně onemocnění z akutních na chronická – od zlomených nohou k rozbitým srdcím. Chronické nemoci jsou nyní hlavní příčinou zdravotního postižení; spotřebovávají tři čtvrtiny našeho systému péče o nemocné. Proč je na akademické půdě reakce na rostoucí výskyt chronických chorob tak malá?
Možná je to proto, že lékaři za toto nejsou placeni. Pokus o přechod na racionální model péče o chronicky nemocné je prakticky nemyslitelný, pokud nedojde k radikální proměně odměňování lékařů. Proč ještě nebyla politika odměňování změněna? Jedním z nejdůležitějších důvodů může být selhání předních představitelů lékařské profese a lékařského vzdělávání, kteří včas nerozpoznali a nereagovali na tuto měnící se povahu onemocnění. Jak moc pozadu je lékařská profese?
Zpráva Lékařského ústavu na téma lékařského vzdělávání došla k závěru, že základní přístup k lékařskému vzdělávání se od roku 1910 nezměnil.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Institute of Medicine (US) Committee on Quality of Health Care in America. Crossing the Quality Chasm: A New Health System for the 21st Century. Washington (DC): National Academies Press (US): 2001.
- American Diabetes Association. Standards of medical care in diabetes—2014. Diabetes Care. 2014 Jan;37 Suppl 1:S14-80.
- A J Barber, M J Abrahamson, J I Brazilay, L Blonde, Z T Bloomgarden, M A Bush, S Dagogo-Jack, M B Davidson, W T Garvey, G Grunberger, Y Handelsman, I B Hirsch, P S Jellinger, J B McGill, J I Mechanick, P D Rosenblit, G Umpierrez, M H Davidson, American Association of Clinical Endocrinologists. AACE comprehensive diabetes management algorithm 2013. Endocr Pract. 2013 Mar-Apr;19(2):327-36.
- R E Pratley. The early treatment of type 2 diabetes. Am J Med. 2013 Sep;126(9 Suppl 1):S2-9.
- A G Tabak, C Herder, W Rathmann, E J Brunner, M Kivimaki. Prediabetes: a high-risk state for diabetes development. Lancet. 2012 Jun 16;379(9833):2279-90.
- A M Hutchins, B D Brown, S C Cunnane, S G Domitrovich, E R Adams, C E Bobowiec. Daily flaxseed consumption improves glycemic control in obese men and women with pre-diabetes: a randomized study. Nutr Res. 2013 May;33(5):367-75.
- J D Eikenberg, B M Davy. Prediabetes: a prevalent and treatable, but often unrecognized, clinical condition. J Acad Nutr Diet. 2013 Feb;113(2):213-8.
- T Wirstrom, A Hilding, H F Gu, C G Ostenson, A Bjorklund. Consumption of whole grain reduces risk of deteriorating glucose tolerance, including progression to prediabetes. Am J Clin Nutr. 2013 Jan;97(1):179-87.
- Type 2 Diabetes—time to change our approach. Lancet. 2010 Jun 26;375(9733):2193.
- Authors/Task Force Members, and more. ESC Guidelines on diabetes, pre-diabetes, and cardiovascular diseases developed in collaboration with the EASD: the Task Force on diabetes, pre-diabetes, and cardiovascular diseases of the European Society of Cardiology (ESC) and developed in collaboration with the European Association for the Study of Diabetes (EASD). Eur Heart J. 2013 Oct;34(39):3035-87.
- H Holman. Chronic disease—the need for a new clinical education. JAMA. 2004 Sep 1;292(9):1057-9.
- J G Brehm. Medical Education and Chronic Disease. JAMA. 2004;292(24):2974-2976.
Images thanks to Etrus and Evan-Amos via Wikimedia Commons, PublicDomainPictures via Pixabay, and Elizabeth Tov.