
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Léky a zánik rýžové diety
Jak je to se současnou relevancí diety Dr. Kempnera složené z rýže a ovoce a mající za úkol zvrátit chronické onemocnění?
Během své kariéry na Duke University léčil dr. Kempner více než 18 000 pacientů pomocí své rýžové diety. Ta byla původně navržena pro léčbu selhání ledvin a extrémně vysokého krevního tlaku. V době, kdy byly tyto diagnózy ještě rozsudkem smrti. Pacienti, kteří by v té době ve všech ostatních nemocnicích zemřeli, měli přiměřenou šanci na přežití, pokud se dostali do Kempnerovy péče.
Výsledky byly tak neuvěřitelné, že ho mnoho zkušených lékařů podezíralo z falšování dat. Dokázal přeci zvrátit smrtelné choroby pomocí rýže a ovoce. V té době byly tyto choroby považované za nevyléčitelné, nepomáhala žádná tehdejší nejmodernější medicína.
Intenzivní vyšetřování na klinice obhájilo pravdivost jeho práce. Ostatní výzkumní pracovníci pak byli dokonce schopni jeho výsledky zopakovat. Kempner byl kritizován za chybějící kontrolní skupinu. V jeho případě přicházející pacienty nerozděloval náhodně do dvou skupin, přičemž jedné by nabídl léčbu rýžovou dietou a druhé by podával konvenční léčbu, aby viděl, která skupina si vedla lépe. Kempner se hájil tím, že každý z pacientů působil současně i jako kontrolní subjekt.
Například tady vidíme stav pacienta před zahájením rýžové diety. Lékařská profese na něm vyzkoušela vše, co mohla nabídnout. Jeho krevní tlak přesto zůstával až na hodnotách 220/160. Normální krevní tlak je zhruba 120/80. Přesně na tuto hladinu také pacientův krevní tlak díky dietě poklesl. Kdyby mu nebyla podána rýžová dieta, mohl by pacientův tlak poklesnout ještě více – na 0/0. Byl by totiž velmi pravděpodobně mrtvý.
„Kontrolní” skupina za Kempnerových časů měla očekávanou dobu přežití odhadem 6 měsíců. Přiřadit některé z pacientů ke konvenční léčbě by znamenalo poslat je na smrt. Můžeme však porovnat výsledky pacientů dodržujících dietu s těmi, kteří se pokynů nedrželi. Zde je graf znázorňující přežití 70 nejvíce nemocných pacientů, kteří se na klinice ukázali. Z těch, kteří začali s rýžovou dietou, ale během jednoho roku toho zanechali, jich 5 nadále žilo, ale 19 z nich zemřelo. Pacienti, kteří se drželi dietních pokynů celý rok a vzdali to až poté, měli místo 80% pravděpodobností úmrtí jen 50% úmrtnost. Pacienti dodržující dietu po celou dobu léčby však z 90 % přežili a mohli o tom vyprávět.
Počínaje padesátými léty se staly dostupnými nové léky, které účinně snižují krevní tlak a hypertenzi. Dostupnost těchto léků vedla ke snížení poptávky po rýžové dietě.
Jaké závěry můžeme vyvodit z této takřka zapomenuté léčby hypertenze? Nejen, že šlo o první účinnou léčbu vysokého krevního tlaku, ale že může být srovnatelná nebo i lepší než naše současná léčba pomocí řady léků. To člověka nutí zamyslet se nad současným postupem, kdy je pacientovi předepsán jeden lék, pak další, a možná i třetí lék – dokud není krevní tlak pod kontrolou. Dostane se mu současně pouhého ústního doporučení mírného snížení příjmu soli, tuku a bílkovin ze stravy. Naopak působivá schopnost diety s rýží a ovocem, která je schopna rychle zastavit prosakování tepen, snížit zvýšený intrakraniální tlak, zmenšit velikost srdce, zvrátit změny na EKG, zvrátit srdeční selhání, snížit hmotnost a výrazně zlepšit cukrovku je ignorována!
Měli bychom se tedy vrátit ke Kempnerovu protokolu a začít s tou nejúčinnější léčbou? A nechat léky pacientům, kterým dieta k vyléčení nestačila – nebo ji nebyli schopni či ochotni dodržovat? Podívejte se, dnes mnoho lidí dobrovolně dodržuje vegetariánskou stravu. Ta je dost podobná dietě, na kterou byl Kempner schopen lidi převést. Poté, co byl jejich vysoký krevní tlak vyléčen rýžovou dietou, byli pacienti mnohdy schopni postupně přejít na méně náročný stravovací režim – aniž by bylo nutno zařadit léky. Vysoký krevní tlak se jim znovu nevrátil.
Jestliže tedy postupný přechod z nejpřísnější Kempnerovy rostlinné diety na rozumnější a udržitelnější typ rostlinného stravování umožňuje nejrychlejší a nelepší přístup k účinné léčbě vysokého krevního tlaku, proč se stále příliš nepoužívá? Je potřeba si uvědomit silnou roli farmaceutického průmyslu v odvádění lékařské praxe pryč od léčby pomocí stravy směrem k léčbě pomocí léčiv. Kdo má zisk z léčby stravou? Kdo poskytuje podporu pro výzkum a finanční prostředky pro klinické studie? Je potřeba překonat více než jen neochotu pacienta měnit svou stravu.
To, co Kempner předepsal svému pacientovi v roce 1954, fungovalo stejně účinně, jako je tomu nyní, o 60 let později. Léky mohou být velmi užitečné, když jsou správně používány a doprovázeny léčebnou dietou. Nicméně vysoký krevní tlak se všemi možnými komplikacemi, jako jsou onemocnění srdce, onemocnění ledvin, mrtvice či slepota, je stále léčen velice ležérně. Je zde nápadný kontrast oproti léčbě jiných onemocnění, jako je třeba rakovina.
Pacienti, lékaři i chemický průmysl upřednostňují užívání, předepisování a prodej léků před dodržováním léčebné diety, která je nepohodlná pro pacienta i lékaře. Navíc z takové léčby nemá farmaceutický průmysl žádný prospěch. Údaje o úmrtnosti na tato onemocnění nadále zůstávají poněkud otřesné. Navzdory stovkám léků, které jsou nyní na trhu, zůstává vysoký krevní tlak nejčastější příčinou úmrtí a zdravotního postižení na světě. Ročně zabíjí 9 miliónů lidí. Správná strava však léčí základní příčinu.
Jak dr. Kempner vysvětlil svému pacientovi, pokud na podlaze v obývacím pokoji najdete hromadu hnoje, nedoporučuji vám to řešit koupí osvěžovače vzduchu a parfému. Doporučuji vám vzít kyblík, lopatu a silný kartáč na podlahu. A potom, když už je vaše podlaha zase čistá, pak si klidně vzduch osvěžte. Příčina už totiž byla odstraněna.
Jak před 800 lety řekl velký lékař Maimonides, jakékoli onemocnění, které může být léčeno samotnou stravou, by nemělo být řešeno jinými prostředky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- JS Skyler. Walter Kempner. A biographical note. Arch Intern Med. 1974 May;133(5):752-5.
- EA Stead Jr. Walter Kempner: a perspective. Arch Intern Med. 1974 May;133(5):756-7.
- NB Ratliff. Of rice, grain, and zeal: lessons from Drs. Kempner and Esselstyn. Cleve Clin J Med. 2000 Aug;67(8):565-6.
- EH Estes, L Kerivan. An archaeologic dig: a rice-fruit diet reverses ECG changes in hypertension. J Electrocardiol. 2014 Sep-Oct;47(5):599-607.
- D AYMAN. Critique of reports of surgical and dietary therapy in hypertension. J Am Med Assoc. 1949 Dec 3;141(14):974-7.
- EA Stead Jr. Dr. Walter Kempner and the Rice Diet program: another reason why Durham is the City of Medicine. N C Med J. 1997 Nov-Dec;58(6):395.
- P Klemmer, CE Grim, FC Luft. Who and what drove Walter Kempner? The rice diet revisited. Hypertension. 2014 Oct;64(4):684-8.
- Newborg, Barbara, and Florence Nash. Durham: Carolina Academic, 2011.
- DM Watkin, HF Froeb, FT Hatch, AB Gutman. Effects of diet in essential hypertension: II. Results with unmodified kempner rice diet in fifty hospitalized patients. The American Journal of Medicine. 1950 October;9(4): 441–493.
- SS Lim, T Vos, AD Flaxman, G Danaei, et al. A comparative risk assessment of burden of disease and injury attributable to 67 risk factors and risk factor clusters in 21 regions, 1990-2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2012 Dec 15;380(9859):2224-60.
- R Lozano, M Naghavi, K Foreman, et al. Global and regional mortality from 235 causes of death for 20 age groups in 1990 and 2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2012 Dec 15;380(9859):2095-128.
- MP Cosman. A feast for Aesculapius: historical diets for asthma and sexual pleasure. Annu Rev Nutr. 1983;3:1-33.
- SR Simon. Moses Maimonides: medieval physician and scholar. Arch Intern Med. 1999 Sep 13;159(16):1841-5.
- B Newborg, W Kempner. Analysis of 177 cases of hypertensive vascular disease with papilledema; one hundred twenty-six patients treated with rice diet. Am J Med. 1955 Jul;19(1):33-47.
Images thanks to Chris Potter via Flickr.
Nejnovější videa

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí

Přínosy a vedlejší účinky probiotických doplňků stravy
