Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Lněné semínko proti vysokému krevnímu tlaku
Výjimečná dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná a randomizovaná výživová intervence hlásila obdivuhodné výsledky, lněné semínko dokáže bojovat s jedním z našich nejčastějších zabijáků, vysokým krevním tlakem.
Nedávný článek v časopise Meat Science uznal, že část obyvatelstva vnímá maso jako potravinu, která škodí jejich zdraví. Kvůli studiím spojujícím spotřebu masa se srdečním onemocněním a rakovinou. Z těchto důvodů se tito konzumenti masa poohlížejí po zdravější náhradě, jakožto prostředku k udržení dobrého zdraví. To představuje dobrou příležitost pro průmysl, může přijít s novými výrobky. Přírodní potraviny by mohly být přidány do masa, cílem by byli spotřebitelé zajímající se o zdraví. Maso by pak mělo například vyšší obsah antioxidantů.
Potraviny, jako jsou lněná semínka a rajčata jsou zdravé, jsou spojené se sníženým rizikem rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Výrobci si představují, že vytvořením hamburgeru s přídavkem lněného semínka a rajčat mohou snížit příjem nasyceného tuku a cukru. Podobá se to nápadu krmit prasata lněným semínkem a stvořit „obohacené sádlo.“ Nebylo by lehčí vynechat prostředníka, zde prase, a jíst lněná semínka přímo?
Lněné semínko bylo popsáno jako „zázračná obrana proti některým klíčovým chorobám.“ Já mám tedy lněné semínko rád, ale tento nadpis zní poněkud přehnaně. Měl jsem za to, že se něco prostě ztratilo v překladu, ale pak jsem spatřil tuto studii a uvědomil si, že nadpis moc nepřehání.
Zřídka vidíme stravovací studie této ráže. Výhledová, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná randomizovaná studie. Víte, jak je těžké takovou studii v oblasti výživy provést? Víte, u léků je to snadné. K dispozici jsou dvě shodně vypadající pilulky. Jedna s účinnou látkou, druhá bez. Až do konce studie nemá ani pacient ani výzkumný pracovník tušení, kterou dostal. Proto se jí říká dvojitě zaslepená. Nicméně při jídle lidé obvykle vědí, co si dávají do úst. Jak tedy do stravy propašovat čtvrt šálku mletého lněného semínka polovině účastníků bez toho, aby to postřehli? Výzkumníci vytvořili rozličná jídla s obsahem placeba nebo lněných semínek. Do placebo jídel dokonce přidali otruby a melasu, aby souhlasila i barva a struktura. Po celých šest měsíců to tedy bylo tajemstvím, pak bylo odhaleno, kdo co vlastně jedl.
Proč byl test zaměřen na hypertenzi? Protože systolický krevní tlak nad 115, to je to vyšší číslo, může být dnes jedním z nejdůležitějších klíčových faktorů pro předčasné úmrtí. Pokud vyberete skupinu starších lidí, z nichž většina bude na lécích snižujících tlak, a nezlepšíte vůbec jejich stravování, tak navzdory lékům budou mít hypertenzi nejen na začátku, ale i za šest měsíců. Nicméně ti, kteří nevědomky jedli mletá lněná semínka každý den, snížili svůj systolický krevní tlak o 10 mmHg. Diastolický krevní tlak se snížil asi o 7 mmHg. Nemusí to znít jako velká změna, ale i takový pokles může snížit riziko mrtvice o 46 % a riziko srdečního onemocnění o 29 %. Pokles systolického krevního tlaku o deset čísel může mít podobný účinek na mrtvice a infarkty. Lidé, kteří měli na začátku 140 mmHg, se dočkali poklesu o 15 mmHg.
Stručně řečeno, lněné semínko vyvolalo jeden z nejsilnějších účinků snižujících krevní tlak, jakého kdy bylo dosaženo zásahem do stravy. Jinými slovy, míra poklesu krevního tlaku, kterou lněné semínko prokázalo, je stejně dobrá nebo lepší než výsledky všech ostatních výživových intervencí. Účinnost mají podobnou s mnohými léky, které však mají vážné vedlejší účinky. Srovnání s léky není vůbec přehnané. Lněné semínko snížilo systolický a diastolický tlak až o 15 mmHg, respektive o 7 mmHg.
Porovnejte to se silnými inhibitory ACE, jakým je třeba Vasotec; ten dokáže tlak snížit jen o 5 a 2 mmHg. Blokátory vápníkového kanálu, jako je Norvasc nebo Cardizem, pak o 8 a 3 mmHg. To je jen polovina toho, co dokáže len. A vedlejší účinky zahrnují… Porovnejte tento seznam s vedlejším účinkem lněného semínka: příjemná oříšková chuť.
Během šestiměsíční studie docházelo v obou skupinách k mrtvicím a infarktům. I kdyby lněná semínka dokázala snížit riziko na polovinu, tak jakékoliv riziko, kterému lze předejít, je přece nepřijatelné. Jenže není vysoký krevní tlak nevyhnutelným projevem stárnutí? Není. Výskyt hypertenze s věkem prudce stoupá, ale neplatí to pro všechny. Lidé, kteří mají ve stravě větší podíl rostlinných potravin nebo si udržují příjem soli dost nízký, obvykle nevykazují žádný nárůst krevního tlaku s přibývajícím věkem. Takže ano, len je skvělý, ale vždy je lepší v první řadě onemocnění předcházet.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S Czernichow, A Zanchetti, F Tumbull, F Barzi, T Ninomiya, A P Kengne, H J Lambers Heerspink, V Perkovic, R Huxley, H Arima, A Patel, J Chalmers, M Woodward, S Macmahon, B Neal, Blood Pressure Lowering Treatment Trialists Collaboration. The effects of blood pressure reduction and of different blood pressure-lowering regimens on major cardiovascular events according to baseline blood pressure: meta-analysis of randomized trials. J Hypertens. 2011 Jan;29(1):4-16.
- Norvasc (amlodipine besylate) tablets label. Food and Drug Administration.
- T D Turner, C Mapiye, J L Aalhus, A D Beaulieu, J F Patience, R T Zilstra, M E Dugan. Flaxseed fed pork: n-3 fatty acid enrichment and contribution to dietary recommendations. Meat Sci. 2014 Jan;96(1):541-7.
- M Valenzuela Melendres, J P Camou, N G Torrentera Olivera , E Alvarez Almora, D Gonzalez Mendoza, L Avendano Reyes. Response surface methodology for predicting quality characteristics of beef patties added with flaxseed and tomato paste.
- S Akhtar, T Ismail, M Riaz. Flaxseed - a miraculous defense against some critical maladies. Pak J Pharm Sci. 2013 Jan;26(1):199-208.
- D Rodriguez-Leyva, W Weighell, A L Edel, R Lavallee, E Dibroy, R Pinneker, T G Maddaford, B Ramjiawan, M Aliani, R Guzman, G N Pierce. Potent Antihypertensive Action of Dietary Flaxseed in Hypertensive Patients. Hypertension. 2013 Dec;62(6):1081-9.
Images thanks to John and Anni Winings via Flickr.