Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Má astragalus přínos pro prodloužení života a boj s rakovinou?
Jedna z nejoblíbenějších bylin tradiční čínské medicíny, kořen astragalu, se prodává jako tonikum „prodlužující život“.
V roce 2008 bylo oznámeno, že při prověřování bylin tradiční čínské medicíny byla identifikována látka zvaná cycloastragenol obsažená v kořenech rostliny astragalus. Látka zjevně mírně zvýšila aktivaci telomerázy. Jde o enzym, o kterém jsem již mluvil, naše tělo ho používá při pokusu zvrátit jeden aspekt buněčného stárnutí prodloužením vašich telomer, což jsou ochranné koncovky na chromozomech. O tři roky později, jakmile bylo prokázáno prodloužení krátkých telomer a zlepšení délky zdravého života (ne celkového) u myší, byla vydána jednoroční studie provedená na lidech. Ačkoliv u většiny subjektů se telomery v průměru nadále zkracovaly, zdálo se, že došlo k významné redukci proporce buněk s kriticky krátkými telomerami. A vedlejší účinky také vypadaly dobře, například pokles LDL cholesterolu i krevního tlaku. Chyběla však kontrolní skupina a cycloastragenol (pod značkou „TA-65“) byl jen jednou složkou z více než padesáti vitamínů, minerálů, bylin a dalších látek, které ten rok podali sledovaným subjektům.
Když byl TA-65 konečně podroben řádnému testu v randomizovaných kontrolovaných studiích, vědci nenašli žádný přínos ve snížení cholesterolu nebo krevního tlaku. U pacientů pozitivních na cytomegalovirus (CMV) však byl demonstrován značný účinek na prodloužení telomer pouze u jedné dávky, ale ne u jiné. (Lidé s chronickými virovými infekcemi jako CMV nebo HIV obvykle mívají bílé krvinky s obzvláště zkrácenými telomerami.) Jediná taková studie ukazující klinický přínos byla jednoroční pilotní studie TA-65 proti věkem podmíněné makulární degeneraci. Byla však zaplacená firmou, která látku prodává v přepočtu za 14 000 Kč za dózu. Vydělali si přes 50 milionů dolarů, než je Federal Trade Commission obvinila z falešných a zavádějících tvrzení a obchodních praktik.
Těch v přepočtu 14 000 Kč vám koupí méně než gram výtažku z kořene kozince. Extrakt z kořene kozince přitom můžete koupit ve velkém balení 50 000x levněji, méně než 470 Kč za 450 g. To by se hodilo, kdybychom někdy nalezli nezávisle ověřené přínosy. Kozinec a jeho kořen je v Číně dobře znám pod názvem huáng qí a jde o jednu z nejoblíbenějších bylin v tradiční čínské medicíně. Je součástí stovek bylinných preparátů a po tisíciletí hojně prodáván jako „tonikum na prodloužení života“. Žádné údaje o tom nejsou k dispozici, nicméně zhruba 30 gramů denně zjevně pomohlo s typem autoimunitního onemocnění ledvin zvaného idiopatická membranózní nefropatie v 50 randomizovaných kontrolovaných studiích, ne však placebem kontrolovaných studiích. Případný placebo efekt tak nelze diskontovat.
Těhotné a kojící ženy by kozinec neměly užívat. Máme také teoretický důvod k obavám z aktivace určitého onkogenu, potenciálně rakovinotvorného genu. Nicméně desítky randomizovaných studií bylinných přípravků s kozincem jakožto doplňkem během chemoterapie při nejběžnějším typu rakoviny plic (nemalobuněčný typ) naopak zjistily, že má kozinec ochranné účinky. Rakovina plic je hlavní příčinou úmrtí na rakovinu v USA. Kozinec jako doplněk standardní chemoterapie na bázi platiny snížil riziko úmrtí až o 38 % po roce léčby a o 25 % po dvou letech léčby. Nicméně téměř ve všech studiích byl kozinec jen jednou z mnoha bylin v preparátu, takže účinky jeho samotného nelze odlišit. A naneštěstí je literatura o tradiční čínské medicíně plná publikačního zkreslení. Nehodící se výsledky mohou být potichu založeny. Rozhodně však nejde o záležitost jen tohoto oboru.
Podobně pozoruhodné výsledky s podobně zásadními výhradami byly publikovány ve studiích o preparátu s kozincem proti kolorektální rakovině, včetně zlepšené kvality života. Stejně tak s rakovinou děložního čípku, pozoruhodné snížení toxicity chemoterapie: méně nevolnosti a zvracení, méně vypadávání vlasů, méně nervového poškození a méně jaterní a ledvinové toxicity. Také menší poškození plic radiační léčbou a při rakovině žaludku zlepšení kvality i kvantity života.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org