Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Med jako lék na afty
Co na afty účinkuje lépe? Med aplikovaný vatovou tyčinkou třikrát denně po jídle, volně prodejná pasta proti bolesti, nebo steroidní krém na předpis?
Bolestivé aftózní vředy jsou lidstvu známy již tisíce let. Jsou nejčastější slizniční lézí našich úst, pojmenované zřejmě po samotném Hippokratovi. No, a co na ně předepisoval on? Hippokrates byl velkým fanouškem medu, kterým léčil spousty bolestivých neduhů, i když ho v tom o několik tisíciletí předběhli starověcí Egypťané. Med byl také známý ve starověké Číně, možná byl i nejstarším krytím ran známým lidstvu. No, a jaká je aktuální situace o několik tisíciletí později?
Je zřejmé, že med je úspěšně používán k léčbě řady typů ran, včetně chronických vředů. Nejsilnější důkaz zřejmě existuje pro popáleniny. No dobrá, ale: ve srovnání s čím? V porovnání se slupkou z vařených brambor? Toto si nevymýšlím. Zdá se, že med funguje dvakrát tak dobře jako slupka z vařených brambor, snad kvůli jeho antibakteriálnímu účinku, zatímco bramborové slupky fungují jenom jako jakési povrchové krytí, něco jako záplata na mrtvolnou kůži. Fuj! Možná se budu raději držet brambor. Ale co jiného uděláte v chudé zemi s omezenými prostředky?
U nás máme antibiotika v boji proti infekcím; takže je kvalita léčby často definována spíše podle estetického vzhledu výsledné jizvy. Takže, pacienti po plastické operaci měli polovinu pooperační jizvy zakrytou konvenčním krytím a druhou polovinu stejné jizvy zakrytou medem. A ta polovina jizev zakrytá medem byla po zahojení asi o třetinu tenčí než ta, která byla kryta konvenčně, což naznačuje zlepšené hojení.
No dobrá. Ale co afty? Zde uvádějí 19 případů. Afty začaly silnou bolestí, ale zjevně jeden den po natření medem byla bolest dramaticky snížena – ve skutečnosti zcela vymizela u 92 % pacientů, a ve většině případů afty zcela zmizely 3. nebo 4. den. No dobrá. Nebyla zde však žádná kontrolní skupina. Možná, že by se zahojily tak i tak; možná šlo jen o placebo efekt.
Ano, moderní medicína zanedbala med jako terapeutické činidlo, protože vědecké práce byly mizerné, v podstatě se jednalo spíše o pár publikovaných jednotlivých případů. Ale podívejte se, dalo by se říci, že nikdy nebyly zjištěny žádné významné vedlejší účinky spojené s lokální aplikací medu; tak co se dá ztratit? Tento způsob logického uvažování se mi líbí, ale přece jen bych rád viděl nějaké klinické studie. Doposud ale nebyly provedené žádné dobré studie, až… tato. Randomizovaná kontrolovaná studie: med otestovaný od hlavy až k patě v porovnání s kortikoidním gelem na afty.
Existují všemožná léčiva, která mohou lékaři předepisovat k léčbě aft, jako jsou gely s kortikoidy a antibiotika, systémové léky – dokonce i laserová terapie. Ale proč nejprve nezkusit nejméně toxickou variantu? Možná, že nebude nejvýnosnější, ale proč nezačít s tou nejbezpečnější?
Takže, lidé s afty byli randomizováni do jedné ze tří skupin, kde aplikovali – pomocí vatové tyčinky – třikrát denně po jídle buď volně prodejnou uklidňující a bolest tišící pastu nebo krém s kortikoidy na předpis, nebo obyčejný prodávaný med, přímo na aftu. Tady je to, co se stalo. Zde jsou skóre bolesti. S tím, co bylo volně prodejné, byla bolest snížena o polovinu až 4. den a zcela zmizela 8. den. U předepsaných kortikoidů byla bolest snížená už za 2 dny a zcela zmizela 4. den. A co skupina užívající med? Pamatujete si řadu případů, které udávaly úplnou úlevu od bolesti již 1. den? No, tak toto bylo testováno a… úplná úleva od bolesti během jediného dne – to je šílené. Bolest trvající jeden týden, anebo trvající jen jediný den – a med je 500 krát levnější.
A co velikost vředů? Převážně pryč za 8 dní, 7 dní nebo… za 3 dny. A zmenšené na polovinu za jediný den, na rozdíl od 3 nebo 4 dnů. Tady je před a po. 1. den: obrovský aftózní vřed, ale potři trochou medu třikrát denně, a den 1, 2, a zcela pryč, den 3. Takže výrazné zrychlení hojení a vyřešení bolesti, všechno bez systémových vedlejších účinků – nebo v tomto případě místních vedlejších účinků, zatímco lokální antibiotika, která se někdy používají, mohou mít řadu vedlejších účinků. A hezká věc na medu je ta, že jeho užívání nevede k rozvoji rezistence vůči antibiotikům.
Nuže, toto byla jednostranně zaslepená studie, což znamená, že osoba, která vyhodnocovala léze, nevěděla, ve které skupině kdo byl, ale pacient to určitě věděl, protože med má velmi výraznou chuť a texturu. Prorok Mohamed byl zjevně velkým fanouškem medu, a tato studie byla provedena v Saúdské Arábii. Takže je možné, že existovala určitá předpojatost, ale vzhledem k mimořádným výsledkům bychom to mohli alespoň zkusit.
Nuže, prospěšnost medu může být částečně způsobena fytonutrienty z květin, ze kterých včela vyrábí med. Tak proč nezkusit přímo květiny? Extrakt z heřmánku vypadal, že snižuje bolest na polovinu do 10 minut po aplikaci, ale pacienti už nebyli sledováni, pokud jde o léčení. Zato 2% levandulový olej v roztoku glycerinu – dvě kapky 3 krát denně – měl také okamžitý účinek na bolest, a co je důležitější, zdálo se, že urychluje hojení, zničením vředů do 4. dne, se snížením bolesti za den nebo dva, ve srovnání s více než týdnem ve skupině s placebem.
Ať už se ale rozhodnete zacházet s afty jakkoliv, měli byste navštívit lékaře, pokud se vám stále vracejí, abyste se ujistili, že nejsou příznakem nějakého jiného onemocnění. Existuje řada nemocí, které se mohou projevovat chronickými aftózními lézemi, jako jsou zánětlivé onemocnění střev nebo akutní nekrotizující ulcerózní zánět dásní.
Myslím, že bych měl raději něco jako Sladký syndrom, nebo ještě lépe MAGIC (kouzelný) syndrom (onemocnění s tvorbou ústních a genitálních vředů). Kdo by nechtěl mít nějaký kouzelný syndrom?! Tuším, že kdokoliv, kdo nechce mít vřed na genitálu. Myslím, že raději zůstanu nekouzelníkem.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Altenburg A, El-Haj N, Micheli C, Puttkammer M, Abdel-Naser MB, Zouboulis CC. The treatment of chronic recurrent oral aphthous ulcers. Dtsch Arztebl Int. 2014 Oct 3;111(40):665-73.
- Edgar NR, Saleh D, Miller RA. Recurrent Aphthous Stomatitis: A Review. J Clin Aesthet Dermatol. 2017 Mar;10(3):26-36.
- El-Haddad SA, Asiri FY, Al-Qahtani HH, Al-Ghmlas AS. Efficacy of honey in comparison to topical corticosteroid for treatment of recurrent minor aphthous ulceration: a randomized, blind, controlled, parallel, double-center clinical trial. Quintessence Int. 2014 Sep;45(8):691-701.
- Subrahmanyam M. Honey dressing versus boiled potato peel in the treatment of burns: a prospective randomized study. Burns. 1996 Sep;22(6):491-3.
- Goharshenasan P, Amini S, Atria A, Abtahi H, Khorasani G. Topical Application of Honey on Surgical Wounds: A Randomized Clinical Trial. Forsch Komplementmed. 2016;23(1):12-5.
- Saikaly SK, Khachemoune A. Honey and Wound Healing: An Update. Am J Clin Dermatol. 2017 Apr;18(2):237-251.
- El-Haddad S, Al-Shawaf MD. Effect of honey for treatment of some common oral lesions: Follow up of 50 cases. Journal of Dentistry and Oral Hygiene. Vol. 5(6), pp. 55-61, June 2013.
- Zubair R, Aziz N. As Smooth as Honey--The Historical Use of Honey as Topical Medication. JAMA Dermatol. 2015 Oct;151(10):1102.
- Cooper R. Honey for wound care in the 21st century. J Wound Care. 2016 Sep;25(9):544-52.
- Baccaglini L. There is limited evidence that topical lavender oil is effective for palliative treatment of recurrent aphthous stomatitis. J Evid Based Dent Pract. 2013 Jun;13(2):47-9.
- Ramos-e-Silva M, Ferreira AF, Bibas R, Carneiro S. Clinical evaluation of fluid extract of Chamomilla recutita for oral aphthae. J Drugs Dermatol. 2006 Jul-Aug;5(7):612-7.
Icons created by Made by Made, Juraj Sedlak, and joeartcon from The Noun Project Image credit: PracticalCures.com. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video