Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom na srdce užívat EPA a DHA omega-3?
Jak nejlépe můžeme získat potřebné množství esenciálních omega-3 mastných kyselin?
Podle dvou zřejmě nejspolehlivějších výživových orgánů, Světové zdravotnické organizace a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, bychom měli získávat alespoň půl procenta našich kalorií z esenciálních krátko-řetězcových omega-3 ALA, což je snadné. Je to asi polévková lžíce chia semen nebo mletých lněných semínek, a máte to. Naše tělo pak může vzít krátký řetězec ALA z naší stravy a prodlužovat ho do omega 3, EPA a DHA s dlouhým řetězcem.
Dlouho zde ale byla otázka – dokáže si tělo samo vyrobit dostatek pro optimální zdraví? No, jak byste to určili? Vezměte si například vlákninu. Literatura přesvědčivě prokázala zvýšené riziko onemocnění srdce při nízkých dávkách vlákniny. Tak přišel lékařský stav s doporučením asi 30 gramů denně, což je příjem, který chrání před koronárním onemocněním srdce a redukuje zácpu. Stejně tak, jako bylo kardiovaskulární onemocnění použito, aby pomohlo nastavit adekvátní příjem vlákniny, bylo použito i jako cesta k vypracování doporučení pro EPA a DHA.
Doposud se doporučovalo brát kapsle s rybím olejem, což by mohlo pomoci se srdečními chorobami. Nutriční autority ale až v roce 2009 zareagovaly revizí s doporučením dalších 250 mg denně předem připravených EPA a DHA. Jelikož jejich užívání pomohlo, očividně to znamená, že si tělo nevyrábí dostatek. K jednomu nebo 2 gramům ALA tedy přibylo 250 mg předem připraveného DHA a EPA.
Ty lze získat z ryb nebo řas. Ryby jsou ale problematické, protože sice obsahují předem připravené DHA a EPA, ale na druhou stranu se naše oceány staly tak znečištěnými, že ryby mohou obsahovat různé znečišťující látky včetně dioxinů, PCB, pesticidů jako DDT, chemikálií zpomalujících hoření a těžkých kovů, včetně rtuti, olova a kadmia, které mohou negativně ovlivnit lidské zdraví.
Toto byl komentář v úvodníku k nedávné studii na ženách, která zjistila, že vystavení se PCB v potravě je spojeno se zvýšením rizika mrtvice a téměř třikrát vyšším rizikem hemoragické mrtvice. Pokud nežijete vedle skládky toxických odpadů, hlavním zdrojem expozice PCB je spotřeba ryb, z nichž je nejhorší asi losos. I když PCB se v menších množstvích nacházejí i v jiných zdrojích masa. To by mohlo vysvětlit, proč studie v USA ukázaly, že již jedna porce ryb týdně může výrazně zvýšit riziko diabetu, přičemž vědci zdůraznili, že dokonce i úrovně těchto znečišťujících látek, které se považují za bezpečné, mohou zcela neutralizovat možné přínosy omega 3 a dalších živin přítomných v rybách, protože vedou k typům metabolických poruch, jež často předcházejí diabetu 2. typu.
Člověk může svých 250 mg denně získat z oleje z řas raději než z rybího oleje, protože řasy neobsahují tyto toxické kontaminující látky. Nikdy totiž nepřišly do kontaktu s ničím z oceánu. Takto bychom mohli získat to nejlepší z obou směrů – prospěšné živiny bez škodlivých kontaminantů.
Ale nedávno bylo prokázáno, že tyto omega-3 s dlouhým řetězcem zřejmě stejně nepomáhají předcházet nebo léčit srdeční onemocnění. A protože to je hlavní důvod, proč jsme si mysleli, že by lidé měli užívat dalších 250 mg předem připravených EPA a DHA, proč stále doporučuji dodržovat tyto pokyny? Vzhledem k tomu, že doporučení nebyla založena pouze na zdravotním stavu srdce, ale také na zdraví mozku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- [No authors listed] Fats and fatty acids in human nutrition. Report of an expert consultation. FAO Food Nutr Pap. 2010;91:1-166.
- J Greene, S M Ashburn, L Razzouk, D A Smith. Fish oils, coronary heart disease, and the environment. Am J Public Health. 2013 Sep;103(9):1568-76.
- J Greene, S M Ashburn, L Razzouk, D A Smith. Letters re: Fish oils, coronary heart disease, and the environment, Letters, e4-5, Am J Public Health. 2013 Nov;103(11).
- D W Kastner, D R Van Wagoner. Diet and atrial fibrillation: does α-linolenic acid, a plant derived essential fatty acid, have an impact? J Am Heart Assoc. 2013 Feb 22;2(1):e000030.
- C Bergkvist, M Kippler, S C Larsson, M Berglund, A Glynn, A Wolk, A Åkesson. Dietary exposure to polychlorinated biphenyls is associated with increased risk of stroke in women. J Intern Med. 2014 Sep;276(3):248-59.
- D R Jacobs Jr, J Ruzzin, D H Lee. Environmental pollutants: downgrading the fish food stock affects chronic disease risk. J Intern Med. 2014 Sep;276(3):240-2.
- W J Crinnion. Polychlorinated biphenyls: persistent pollutants with immunological, neurological, and endocrinological consequences. Altern Med Rev. 2011 Mar;16(1):5-13.
- D H Lee, D R Jacobs Jr. Inconsistent epidemiological findings on fish consumption may be indirect evidence of harmful contaminants in fish. J Epidemiol Community Health. 2010 Mar;64(3):190-2.
- A Wallin, D Di Giuseppe, N Orsini, P S Patel, N G Forouhi, A Wolk. Fish consumption, dietary long-chain n-3 fatty acids, and risk of type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of prospective studies. Diabetes Care. 2012 Apr;35(4):918-29.
- J Ruzzin, D R Jacobs. The secret story of fish: decreasing nutritional value due to pollution? Br J Nutr. 2012 Aug;108(3):397-9.
- G Vannice, H Rasmussen. Position of the academy of nutrition and dietetics: dietary fatty acids for healthy adults. J Acad Nutr Diet. 2014 Jan;114(1):136-53.
- M R Flock, W S Harris, P M Kris-Etherton. Long-chain omega-3 fatty acids: time to establish a dietary reference intake. Nutr Rev. 2013 Oct;71(10):692-707.
- P E Marik, J Varon. Omega-3 dietary supplements and the risk of cardiovascular events: a systematic review. Clin Cardiol. 2009 Jul;32(7):365-72.
- K Lane, E Derbyshire, W Li, C Brennan. Bioavailability and potential uses of vegetarian sources of omega-3 fatty acids: a review of the literature. Crit Rev Food Sci Nutr. 2014;54(5):572-9.
Images thanks to PublicDomainPictures via Pixabay